28 stycznia 2020

Brak historii kredytowej, a kredyt hipoteczny

Brak historii kredytowej, a kredyt hipoteczny
Marzysz o własnym mieszkaniu? Chcesz wybudować wymarzony dom? Wiesz już jak go wyposażysz, jak zaaranżujesz wnętrza… Chciałbyś złożyć wniosek o kredyt hipoteczny i zrealizować plany, a Twoim jedynym problemem jest brak historii kredytowej? Czy mając czyste konto w BIK, masz szansę otrzymać kredyt hipoteczny? Brak historii kredytowej a kredyt hipoteczny – czy to może się udać?

Jak brak historii kredytowej wpływa na kredyt hipoteczny?

Krąży przekonanie, że aby uzyskać kredyt w banku, lepiej jest mieć krótką historię kredytową w BIK, niż zupełnie czyste konto. Czy to prawda? Jest w tym odrobinę prawdy…

Jeśli nigdy nie korzystałeś z produktów bankowych, nie brałeś kredytu i nie robiłeś zakupów na raty, może się okazać, że mimo stałego zatrudnienia i wysokich zarobków, bank odmówi udzielenia Ci kredytu. Dlaczego?!

Wbrew pozorom osoba, która nie ma historii kredytowej, nie jest wymarzonym klientem dla banku. Jeśli nie mamy żadnej historii kredytowej, jesteśmy dla banku niewiarygodni. Skoro nie widać jak klient obsługiwał swoje dotychczasowe zobowiązania, istnieje ryzyko, że okaże się nierzetelny i nie będzie regularnie spłacał swojego zobowiązania.

Jedną z pierwszych czynności jaką podejmie bank, rozpatrując wniosek o kredyt, będzie ocena zdolności kredytowej. Jednym z jej elementów jest natomiast sprawdzenie historii kredytowej w BIK. Jeżeli wszystkie zobowiązania były spłacane wzorowo i historia w BIK jest pozytywna, dla banku to znak, że ma do czynienia z klientem rzetelnym i godnym zaufania. Jeżeli natomiast, zdarzały się opóźnienia, problemy i niespłacone zadłużenia, bank stwierdzi, że klient będzie miał trudności ze spłatą nowego kredytu.

W przypadku całkowitego braku historii kredytowej i zapisów w rejestrze BIK, bank nie ma pojęcia, czego ma się po takiej osobie spodziewać. Nie wie, czy będą występowały opóźnienia i czy klient, w ogóle będzie ten kredyt spłacał! W tej sytuacji, nawet mimo wysokich dochodów, bank może uznać go za płatnika nierzetelnego i niepewnego. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Czy brak historii kredytowej oznacza, że nie masz szans by ubiegać się o kredyt hipoteczny?

Czy bez historii kredytowej można starać się o kredyt hipoteczny?

Banki bardzo restrykcyjnie podchodzą do klienta, gdy mają mu udzielić kredytu hipotecznego. Takie zobowiązanie opiewa na bardzo wysokie kwoty, a banki nie lubią podejmować ryzyka, więc są bardzo ostrożne. Mimo wszystko, kredyt hipoteczny bez historii kredytowej jest jak najbardziej możliwy!
Tak naprawdę punktacja w BIK, nie ma w przypadku kredytu hipotecznego, tak wielkiego znaczenia, jak np. w przypadku kredytów gotówkowych i niewiele banków uzależnia od niej swoją decyzję. W przypadku kredytu hipotecznego, klient przechodzi bardzo szczegółową i wieloetapową weryfikację.

Każdy bank posiada swój wzór kredytobiorcy idealnego. Im bardziej do niego pasujesz, tym większą masz szansę na uzyskanie kredytu. Oczywiście, historia kredytowa jest jednym z etapów weryfikacji, lecz nie jedynym. Bank będzie brał pod uwagę wiele różnych czynników:
● wiek
● wykształcenie
● historia kredytowa
● obecny majątek
● rodzaj uzyskiwanego dochodu
● wysokość uzyskiwanego dochodu
● okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy
● relacje z instytucjami finansowymi
● rodzaj gospodarstwa domowego
● stan cywilny
● ilość osób na utrzymaniu

Historia kredytowa, jest więc tylko jednym z wielu etapów weryfikacji klienta, dlatego jej brak, wcale nie przekreśla szansy na uzyskanie kredytu hipotecznego. Jeśli masz regularne dochody i stabilne zatrudnienie, masz szansę dostać kredyt hipoteczny. W przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny, dla wielu banków, o wiele bardziej istotny jest brak większych, długotrwałych i cyklicznych, opóźnień w historii kredytowej, niż całkowity jej brak. Poza tym, działa na rynku wielu doradców, którzy pomogli klientom uzyskać kredyt hipoteczny, nawet po windykacjach komorniczych, które miały miejsce w przeszłości! W takim przypadku, brak historii kredytowej jest naprawdę niewielkim problemem.

Jak budować historię kredytową? – kilka porad

Mimo wszystko, klient bez historii kredytowej, ze względu na podwyższone ryzyko, bardzo często otrzymuje gorsze warunki kredytu hipotecznego. Mogą to być wyższe odsetki, wyższe prowizje i opłaty dodatkowe, dlatego zanim zdecydujemy się wnioskować o kredyt hipoteczny, warto najpierw zbudować choćby małą historię kredytową, aby móc negocjować nieco lepsze warunki umowy.

Budowanie historii kredytowej wcale nie jest bardzo trudne, choć zazwyczaj odrobinę czasochłonne, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej. Jak budować historię kredytową? Co będzie pomocne?

● karta kredytowa – nawet niewielkie zadłużenie na karcie kredytowej i spłata środków w terminie, przyniesie pozytywny wpis do rejestru BIK!
● zakupy na raty – wiele sklepów ma w swojej ofercie zakupy na raty, na bardzo dobrych warunkach i 0% oprocentowaniem! Zakup na raty nowego laptopa, sprzętu grającego czy nowej mikrofalówki, zanotuje historię spłaty rat w rejestrze BIK!
● firmy pożyczkowe – chwilówki, szybkie pożyczki online to również jeden ze sposobów na budowanie swojej historii kredytowej! Firmy pożyczkowe nie przywiązują zwykle, zbyt wielkiej uwagi do historii kredytowej i chętnie udzielają pożyczek, nawet młodym klientom. Nie wymagają oni pozytywnych wpisów w BIK, ale… zostawią swoje!

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 1 / 5. Głosy 2

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

[…] i nie mamy żadnej historii kredytowej, głowę zaprzątają nam pytania: Czy dostaniemy kredyt bez historii kredytowej? Czy pożyczka bez historii kredytowej jest […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x