29 maja 2020

Mieszkanie dla Młodych w 2020 r. – jakie są alternatywne dofinansowania?

Mieszkanie dla Młodych w 2020 r. – jakie są alternatywne dofinansowania?
O programie Mieszkanie dla Młodych było kilka lat temu bardzo głośno. Funkcjonował on przez cztery lata, skorzystało z niego około 110 tys. uczestników, a dopłaty do wkładów własnych beneficjentów wyniosły blisko 3 miliardy złotych. Ostatecznie jednak w roku 2018 program przestał funkcjonować. Jakie są zatem alternatywy na dofinansowanie do mieszkania 2020? Czy programy, które do pewnego stopnia zastąpiły MdM, są równie korzystne? Jakie warunki trzeba spełnić, by z nich skorzystać? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Program MdM i jego warunki

Na początek przypomnijmy, na czym polegał rządowy program MdM, który zaczął funkcjonować od roku 2014. Powołany został on ustawą z dnia 27 września 2013 o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Pomoc ta polegała na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego, udzielanym w momencie wypłaty kredytu hipotecznego. We wrześniu wprowadzono też zmiany do programu, które polegały m.in. na objęciu nim mieszkań z rynku wtórnego, zwolnieniu z ograniczeń wiekowych beneficjentów z trójką lub większą liczbą dzieci oraz możliwości ubiegania się o dofinansowanie przez osoby niebędące małżeństwem. Wprowadzono przy tym następujące wielkości dofinansowania:

  • 10% dla osób i rodzin bezdzietnych,
  • 15% dla osób i rodzin z jednym dzieckiem,
  • 20% dla osób i rodzin z dwójką dzieci,
  • 30% dla osób i rodzin z co najmniej trójką dzieci.

A oto jakie warunki trzeba było spełnić, by móc skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych:

  • chęć zakupu mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym lub wtórnym (mieszkanie lub dom spełniać musiały dodatkowe wymagania),
  • wzięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu (kredyt spełniać musiał dodatkowe wymagania),
  • wiek mniej niż 36 lat (w przypadku małżeństwa liczył się wiek młodszego małżonka),
  • żadna z osób nie była nigdy właścicielem mieszkania ani domu jednorodzinnego,
  • żadnej z osób nie przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania lub domu jednorodzinnego,
  • żadna z osób nie była właścicielem budynku mieszkalnego (na przykład kamienicy). 

Osoby wychowujące co najmniej troje dzieci mogły otrzymać dofinansowanie na zakup drugiego i kolejnego mieszkania.

Co zamiast Mieszkania dla Młodych w 2020 r.?

Program MdM cieszył się ogromnym zainteresowaniem, jednak ostatnia pula środków została rozdysponowana w styczniu 2018 roku. 

Mieszkanie Plus

Programem rządowym, który w założeniu miał MdM zastąpić, jest funkcjonujący od roku 2017 program Mieszkanie Plus. Nie polega on jednak na wsparciu kredytu hipotecznego. Mieszkanie Plus zakłada budowę na zasadach rynkowych dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, również z możliwością zawarcia umów najmu instytucjonalnego z dojściem do własności.  Do końca 2019 roku wybudowano 867 takich mieszkań (w budowie było ich 1907). Biorąc pod uwagę zapowiedzi rządu, że będzie ich kilkadziesiąt tysięcy, nie są to niestety liczby imponujące…

Mieszkanie Plus a kryterium dochodowe

O tym, czy mamy szanse na udział w programie Mieszkanie Plus, decydował będzie przede wszystkim dochód naszego gospodarstwa domowego. Dla przykładu: tzw. single będą mogli się o nie starać, jeśli ich średni miesięczny dochód nie przekroczy 60% publikowanego przez GUS przeciętnego wynagrodzenia. Każda kolejna osoba w gospodarstwie domowym to dodatkowe 30 punktów procentowych. 

Mieszkanie Plus a prawo własności

Jeśli naszym celem będzie wykupienie lokalu z programu Mieszkanie Plus, musimy przygotować się na większe opłaty – czynsz zostanie wówczas powiększony o “ratę za wykup nieruchomości”. Na szczęście istnieje możliwość odstąpienia od tej opcji i uzyskania zwrotu wpłaconych rat w przypadku, gdy nasza sytuacja finansowa ulegnie znacznemu pogorszeniu. 

Mieszkanie na Start

W roku 2019 ruszył też rządowy program Mieszkanie na Start. Niestety również on nie zakłada dofinansowania do kredytu hipotecznego, a jedynie dopłaty do czynszu i kierowany jest do najemców nowych mieszkań utworzonych lub poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z daną gminą. To również regulacje wprowadzone przez gminę decydują o tym, kto będzie mógł z Mieszkania na Start skorzystać. 

Mieszkanie na Start a kryterium dochodowe

Podobnie jak w przypadku programu Mieszkanie Plus, przy Mieszkaniu na Start również największe znaczenie mieć będzie średni dochód miesięczny gospodarstwa domowego. Dla gospodarstw jednoosobowych wyniesie on równowartość przeciętnego wynagrodzenia, a każda kolejna osoba w gospodarstwie to wzrost o dodatkowe 40 punktów procentowych. Dofinansowanie przyznawane jest tu na okres 15 lat, ale dochód gospodarstwa domowego jest weryfikowany w każdym kolejnym roku. Jeśli uzyskiwane przez nas zarobki znacznie wzrosną, dofinansowanie do mieszkania 2020 może przestać obowiązywać. 

Program MdM 2020

Na chwilę obecną rząd nie zaproponował rozwiązania, które wiązałoby się z konkretnym dofinansowaniem do kredytów hipotecznych i które można byłoby tym samym nazwać nowym MdM 2020. Osoby, które za alternatywę dla niego nie uznają ani programu Mieszkanie Plus, ani też programu Mieszkanie na Start, mogą poszukać dla siebie atrakcyjnego kredytu hipotecznego. Banki oferują go często na warunkach promocyjnych (np. nie pobierają prowizji za jego udzielenie czy zapewniają wakacje kredytowe), o czym łatwo przekonać się przeglądając chociażby ranking kredytów hipotecznych. Pozwoli on na dość szybką ocenę warunków takiego kredytu u poszczególnych podmiotów i wybór najbardziej odpowiadającej nam opcji.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 5 / 5. Głosy 1

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x