Konta oszczędnościowe

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking najlepszych ofert na rynku.


Ranking i porównanie najlepszych kont oszczędnościowych

Ostatnia aktualizacja: maj 2024

Velo Bank – Konto oszczędnościowe „Na nowe środki”
Darmowe prowadzenie

tak

Oprocentowanie

8%

Waluta

PLN


Porównywarka kont oszczędnościowych

Konta oszczędnościowe – przydatne informacje

Konta oszczędnościowe to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą, by nadwyżka pieniężna, jaką dysponują, wypracowywała dla nich dodatkowy zysk. To swego rodzaju połączenie wybranych zalet rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR), czyli kont osobistych z zaletami tradycyjnych lokat.

Konto oszczędnościowe a konto osobiste

Konta osobiste są zwykle nieoprocentowane, lub oprocentowanie to jest bardzo niewielkie (na przykład 0,5% w skali roku). Konto oszczędnościowe z kolei, zwłaszcza na warunkach promocyjnych, bywa naprawdę atrakcyjne (oprocentowanie wynieść może tu nawet powyżej 2,5% w skali roku). Do konta oszczędnościowego nie jest zwykle wydawana karta, natomiast pieniędzmi, które się na nim znajdują, możemy dysponować dość swobodnie, realizując wpłaty i wypłaty w dowolnym praktycznie momencie.

Konto oszczędnościowe a lokata bankowa

Swoboda w dysponowaniu pieniędzmi wyraźnie odróżnia konto oszczędnościowe od lokaty bankowej. W przypadku tej ostatniej, gdy zdecydujemy się na wypłatę części bądź całości środków (tzw. zerwanie lokaty), najczęściej tracimy też wypracowane odsetki. Dodatkowo lokata zakładana jest na ściśle określony czas, a w trakcie jej trwania nie możemy wpłacać na nią dodatkowych środków (o tym, ile chcemy ich ulokować, decydujemy na etapie podpisywania umowy z bankiem).

Konta oszczędnościowe w promocji

Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest wyższe niż konta osobistego, ale poza promocją nadal nie są to warunki szczególnie atrakcyjne, jako że na ogół jest to około 1% w skali roku. Na szczęście banki często organizują promocje, w których warunki oferty są już o wiele bardziej korzystne. Często nawet takie same lub lepsze niż w przypadku tradycyjnych lokat. Trzeba jednak zaznaczyć, że promocje te są ograniczone w czasie – przez zakładany okres (zwykle kilka miesięcy) nasze pieniądze pracują więc dla nas na zwiększonych obrotach, później jednak oprocentowanie naszego konta oszczędnościowego wraca do normalnego poziomu (czyli do około 1% w skali roku). Wyższe oprocentowanie w okresie promocji dotyczy też zwykle z góry określonej kwoty maksymalnej (np. 100 000 zł), a nadwyżka jest już oprocentowana niżej.

Jak znaleźć najlepsze konto oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe ma w swojej ofercie każdy praktycznie bank. Sprawia to, że znalezienie najlepszej opcji wcale nie jest takie proste. Wizyty w oddziałach banków czy uważne prześledzenie ich witryn internetowych zabrać może masę czasu, a przecież i tak nie uda nam się dokładnie zapoznać z każdą dostępną na rynku ofertą. Jeszcze trudniejszym zadaniem może okazać się śledzenie promocji, bo to one, jak już wspominaliśmy, decydują często o atrakcyjności wybranego konta oszczędnościowego. Im jest ich więcej i im bardziej korzystne warunki oferują, tym lepiej dla nas. Ale znowu – “wyłapanie” ich wszystkich byłoby niezwykle czasochłonne i wymagałoby od nas ciągłego trzymania ręki na pulsie. Dlatego też, by ułatwić odwiedzającym naszą stronę znalezienie najlepszej opcji, stworzyliśmy zawierający najlepsze konta oszczędnościowe w Polsce ranking. Jesteśmy przekonani, że ułatwi im on podjęcie właściwej decyzji i ulokowanie swoich środków tam, gdzie faktycznie będą one wypracowywały dodatkowy zysk na odpowiednim poziomie.
Najlepsze konta oszczędnościowe w wygodnym rankingu
Zanim zdecydujemy się na założenie konta oszczędnościowego w wybranym banku, powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami oferty. Oczywiście proces ten zabiera sporo czasu. By go zaoszczędzić, warto ograniczyć liczbę propozycji, którym przyjrzymy się szczegółowo i właśnie temu służy nasz prezentujący konta oszczędnościowe ranking. Znalazły się w nim tylko najlepsze oferty z rynku. Wybierając je, wzięliśmy pod uwagę przede wszystkim oprocentowanie kont oszczędnościowych, ale nie tylko. Sprawdziliśmy też, jak często dane banki oferują promocje i czy są one wystarczająco atrakcyjne. Przyjrzeliśmy się również dodatkowym warunkom, na jakich można z nich skorzystać.

Ranking konta oszczędnościowe – zawsze aktualne informacje

Ponieważ w przypadku kont oszczędnościowych to właśnie oferty promocyjne cieszą się największym zainteresowaniem, zadbaliśmy o to, by osoby odwiedzające naszą stronę dowiadywały się o nich jako pierwsze. Na bieżąco obserwujemy też zmiany, jakie zachodzą w ofertach wybranych banków i stosownie do tego modyfikujemy nasz prezentujący konta oszczędnościowe ranking. Sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna – bank, który jeszcze wczoraj znajdował się na podium, dziś może być już kilka miejsc w rankingu niżej. Dlatego warto nas obserwować i wykorzystywać specjalne okazje, gdy tylko te się pojawią.

Jak wybrać korzystne konto oszczędnościowe?

Nasz ranking kont oszczędnościowych zawiera oferty banków, których warunki są dla klientów wyjątkowo atrakcyjne. Jednak jak już wspomnieliśmy, przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej propozycji warto przyjrzeć się im bardziej szczegółowo. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z każdą z prezentowanych ofert.

Najlepsze rozwiązania – na co zwrócić uwagę?

Ranking konta oszczędnościowe, który udostępniamy, pomoże nam dokonać wyboru najlepszego dla nas rozwiązania. Zwracajmy uwagę na oprocentowanie, ale weźmy też pod przysłowiową lupę opłaty dodatkowe związane z prowadzeniem rachunku, a także udogodnienia dla klienta, które oferują poszczególne banki (np. aplikacje mobilne czy bezpłatne przelewy między rachunkami). Obserwujmy, jak zmienia się sytuacja rynkowa i korzystajmy z promocji na konta oszczędnościowe, które banki organizują niemal bez przerwy. Niech nasze pieniądze wypracowują zysk, który będzie dla nas satysfakcjonujący.

Najnowsze artykuły