Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking najlepszych ofert na rynku.
Ostatnia aktualizacja: wrzesień 2024
Karty kredytowe są jednym z najbardziej popularnych produktów oferowanych przez banki. Karta kredytowa to instrument płatniczy, który zapewnia nam dodatkowe środki finansowe (do wysokości przyznanego przez bank limitu kredytowego). Możemy przy jej pomocy nie tylko płacić bezgotówkowo za transakcje w sklepach tradycyjnych i w sieci, ale również podjąć potrzebne nam pieniądze z bankomatu. W odróżnieniu od również bardzo popularnych kart debetowych, karty kredytowe nie są powiązane bezpośrednio z kontem osobistym klienta, a środki zmniejszające stan zadłużenia wpływają tutaj na osobny, specjalnie otwarty w tym celu rachunek.
Płacąc kartą kredytową, płacimy tak naprawdę pieniędzmi nie swoimi, ale banku. To również bank decyduje o wysokości limitu na naszej karcie. Uzależniona będzie ona od naszych możliwości finansowych, przy czym bank weźmie tutaj pod uwagę wiele czynników, takich jak chociażby nasze dochody czy nasza historia kredytowa. Nawet jeśli przez lata zarabiać będziemy tyle samo, ale wydawca karty zauważy, że swoje zobowiązania regulujemy w terminie, może zwiększyć wysokość limitu na naszej karcie.
Za wydanie karty kredytowej bank nie pobiera na ogół opłaty. Natomiast już za samo korzystanie z niej zapłacimy – zwykle od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Część banków skłonna jest jednak nie pobierać tej opłaty, jeśli klient wykona w danym okresie zakładaną liczbę transakcji bezgotówkowych (zwykle od jednej do pięciu) lub gdy kwota tych transakcji przekroczy zakładaną sumę. Spłacając całość zadłużenia na karcie kredytowej w wymaganym terminie nie zostaniemy obciążeni odsetkami (tzw. okres bezodsetkowy), jeśli jednak spłacimy tylko jego część, odsetki naliczone zostaną nam od całości zadłużenia, nie zaś tylko od kwoty niespłaconej. A wysokość tych odsetek jest naprawdę duża – to na ogół czterokrotność stopy lombardowej NBP, czyli około 9-10% rocznie. Posiadając kartę kredytową powinniśmy unikać transakcji gotówkowych, jako że prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatu wynosi około 4 – 6%, a co więcej, bank automatycznie naliczy nam odsetki od każdej takiej transakcji. Mało opłacalne (bo również wysoko oprocentowane) będzie również przelewanie pieniędzy z konta karty na nasze konto osobiste.
Karty kredytowe oferuje praktycznie każdy bank. Co za tym idzie, jako klienci mamy w tej kwestii ogromną możliwość wyboru. Dodajmy – wyboru wcale niełatwego. Niezależnie od tego, czy karty dla siebie szukać będziemy odwiedzając siedziby poszczególnych banków, czy też ich internetowe witryny, musimy liczyć się z dużą ilością czasu, jaką przyjdzie nam na to poświęcić. Zapoznanie się ze szczegółami dotyczącymi każdego z oferowanych produktów to zresztą nie tylko czasochłonne, ale także trudne zadanie – zwłaszcza, jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy w tym zakresie i nie do końca wiemy, na co warto zwrócić uwagę szczególną. Najlepsze karty kredytowe to niekoniecznie te, które wydawane są za darmo albo te, w przypadku których okres bezodsetkowy jest najdłuższy. Wiele zależy tu również od dodatkowych czynników, o których piszemy poniżej.
Aby ułatwić zainteresowanym osobom znalezienie najbardziej korzystnego rozwiązania, stworzyliśmy zawierający najlepsze karty kredytowe ranking. Pod uwagę wzięliśmy przede wszystkim warunki, na jakich wybrane banki oferują swoje karty. Warunki, które tylko pozornie wszędzie są podobne – różnice, zarówno w oprocentowaniu, jak i w długości okresu bezodsetkowego oraz w wysokości opłat dodatkowych mogą być naprawdę znaczące. Trzeba również pamiętać, że wiele banków, by pozytywnie wyróżnić się na rynku, nagradza posiadaczy swoich kart kredytowych różnego rodzaju bonusami – o tym również pamiętaliśmy, wybierając firmy do rankingu.
Tworząc nasz ranking postawiliśmy przede wszystkim na jego częstą aktualizację. Na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, a banki wręcz prześcigają się w oferowaniu najlepszych kart kredytowych dla swoich klientów. Chcemy, by użytkownicy naszej witryny wiedzieli o nich jako pierwsi, dlatego na bieżąco monitorujemy sytuację w branży.
W naszym rankingu kart kredytowych wzięliśmy pod uwagę ich opcję standardową, czyli dostępną dla przeciętnego klienta. Nie można jednak zapominać o tym, że banki mają w swojej ofercie również karty premium dla zamożniejszych klientów. W przypadku tego rodzaju kart kredytowych zwykle nie tylko pobierana jest wysoka opłata za ich wydanie, ale również wyższe są opłaty miesięczne/roczne za ich utrzymanie. Klienci posiadający kartę złotą, platynową czy czarną liczyć mogą nie tylko na wyższy limit kredytowy, ale również na szereg usług dodatkowych – od pomocy w naprawie sprzętu domowego, aż po rezerwację biletów lotniczych czy zorganizowanie ekskluzywnej podróży. Dodatkowo posiadacze kart kredytowych premium skorzystać mogą często z różnego rodzaju programów rabatowych oraz programów ubezpieczeń. Warto jednak zaznaczyć, że spora część tego rodzaju usług dostępna jest również dla posiadaczy standardowych kart kredytowych.
Z uwagi na to, że warunki, na jakich wydawane są karty kredytowe premium zwykle ustalane są z każdym klientem indywidualnie, nie ujmujemy ich w naszym rankingu kart kredytowych.
Szukając produktu, który w stopniu najwyższym spełniał będzie nasze oczekiwania, warto rzucić okiem na zawierający karty kredytowe ranking. Z podstawowymi informacjami, które dotyczą każdej z nich można zapoznać się od razu, sugerujemy jednak, by każdą z propozycji szczegółowo przeanalizować.