16 listopada 2020

Jak dostać kredyt lub pożyczkę bez historii kredytowej?

Jak dostać kredyt lub pożyczkę bez historii kredytowej?

Osoby unikające zobowiązań kredytowych, często uważają, że brak historii kredytowej jest zaletą. Sądzą oni, że mając zupełnie czyste konto, w razie potrzeby, bez problemu otrzymają kredyt w banku. Może się jednak okazać, że kiedy w końcu zdecydują się zaciągnąć pierwszy w życiu kredyt, to mimo stabilnego zatrudnienia i czystej historii, spotykają się z odmową! Dlaczego?! To proste, instytucje bankowe nie mają zaufania do klientów z czystą kartą, gdyż całkowity brak historii kredytowej, tworzy ryzyko, że klient okaże się nierzetelny i nie będzie spłacał swojego zobowiązania.Dlatego mówi się, że lepiej mieć krótką historię w Biurze Informacji Kredytowej, niż nie mieć jej wcale. Czy brak historii kredytowej rzeczywiście jest problemem dla banków i firm pożyczkowych? Jak dostać kredyt bez historii kredytowej?

Brak historii kredytowej. Na co wpływa?

Ocena historii kredytowej jest jednym z najbardziej istotnych etapów, podczas weryfikacji klienta, który ubiega się o kredyt. Wszelkie informacje o spłacie zobowiązań, gromadzi Biuro Informacji Kredytowej. Na podstawie, zapisanej w BIK-u historii, bank uzyskuje informacje, jakie zobowiązania klient posiadał wcześniej, czy były one spłacane w terminie i przede wszystkim, czy dana osoba jest wiarygodna i pożyczone środki zostaną spłacone. Jeśli mamy już odnotowaną pozytywną historię spłat, zwiększamy szansę na kolejny kredyt i prawdopodobnie, dostaniemy go na lepszych warunkach!

Osoby, które nigdy nie korzystały z produktów bankowych, nie brały kredytów, ani nie robiły zakupów na raty, nie posiadają historii kredytowej w rejestrze BIK. W tej sytuacji, bank zupełnie nie wie, czego może się po takiej osobie spodziewać. Nie wie, czy mogą nastąpić opóźnienia i czy może w ogóle liczyć na spłatę kredytu! Taka osoba, nawet mimo wysokich dochodów, będzie postrzegana przez bank, jako nierzetelny płatnik. Dla banku, klient, który posiada krótką historię kredytową, jest bardziej wiarygodny i bardziej wartościowy, niż klient, który nie posiada żadnej historii. Dlatego, brak historii kredytowej, często jest problemem młodych osób, które z racji swojego wieku, nie miały jeszcze żadnych zobowiązań, a chciałyby zaciągnąć kredyt.

Dlatego budowanie historii kredytowej w BIK-u, warto zacząć jak najwcześniej. Przede wszystkim dlatego, że jest to trudnym i czasochłonnym wyzwaniem. Czy opłaca się w ogóle budować wcześniej swoją historię kredytową? Zdecydowanie tak! Nawet zakup, jakiegokolwiek sprzętu na raty, poskutkuje wpisem do rejestru. Bank, widząc, historię spłacanego regularnie zobowiązania, o wiele chętniej udzieli kredytu. Warto jednak pamiętać, że dla banków najważniejsza jest pozytywna historia kredytowa, a nie byle jaka.

Czy kredyt bez historii kredytowej jest możliwy?

Jeśli nie posiadaliśmy nigdy zobowiązań finansowych i nie mamy żadnej historii kredytowej, głowę zaprzątają nam pytania: Czy dostaniemy kredyt bez historii kredytowej? Czy pożyczka bez historii kredytowej jest możliwa?

Tak! Zarówno kredyt, jak i pożyczka bez historii kredytowej są możliwe! Jeśli tylko mamy potwierdzone i regularne źródło dochodu, powinniśmy dostać zarówno kredyt, jak i pożyczkę.

Mając czystą historię kredytową, można otrzymać pożyczkę w firmie pożyczkowej. Historia kredytowa jest najbardziej istotna dla banków komercyjnych, natomiast firmom pożyczkowym, zwykle wystarcza po prostu brak negatywnych wpisów w BIG czy KRD. Firmy pożyczkowe gotowe są podjąć większe ryzyko, niż banki i SKOK-i, gdyż pożyczek udzielają z własnego kapitału, a ryzyko wynikające z pustego rejestru BIK, rekompensują sobie większymi kosztami obsługi. W ofercie można znaleźć pożyczki nawet dla osób bardzo młodych, dzięki czemu, sektor pozabankowy może być dobrą drogą do zbudowania sobie historii kredytowej.

W przypadku banków, może być nieco ciężej, ale i one przyznają kredyty osobom z pustym BIK-iem. Najczęściej są to jednak, na początek niskie kwoty, np. 15 tys zł, ponieważ boją się pożyczać takim osobom duże kwoty.

Jednak w przypadku kredytu hipotecznego, weryfikacja klienta odbywa się wieloetapowo. Każdy kredytodawca posiada swój modelowy profil kandydata idealnego, do którego jesteśmy porównywani na podstawie informacji znajdujących się w naszym wniosku.

Brane są pod uwagę:
– wiek
– historia kredytowa
– wykształcenie
– obecny majątek wnioskodawcy
– rodzaj i wysokość uzyskiwanego dochodu
– okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy
– relacje z instytucjami finansowymi (np. posiadanie konta w banku)
– rodzaj gospodarstwa domowego (stan cywilny)

Historia kredytowa jest więc tylko jednym z wielu elementów, dlatego jej brak wcale nie przekreśla szansy uzyskania kredytu hipotecznego, tym bardziej, że każdy bank posiada inny profil klienta docelowego! Jednak taki klient, często ponosi wyższe koszty i opłaty dodatkowe, dlatego zanim zdecydujemy się zaciągnąć kredyt hipoteczny, warto najpierw zbudować swoją historię, za pomocą firm pożyczkowych.

 

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 3 / 5. Głosy 4

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x