Spis treści
Kredyt hipoteczny przy umowie na czas określony – jakie trzeba spełnić warunki, żeby mieć na niego szansę?
Najważniejszy czynnik, który banki biorą pod uwagę, zanim zdecydują się na przyznanie nam kredytu hipotecznego to umowa, na podstawie której jest ona zatrudniona. To właśnie na jej podstawie szacuje się zdolność kredytową oraz to, czy rzeczywiście będziemy w stanie terminowo spłacać raty tego rodzaju kredytu. Tak drobiazgowe weryfikowanie potencjalnego kredytobiorcy wynika przede wszystkim z tego, że ubiega się on o bardzo dużą sumę.
Poza historią kredytową, która powinna być idealna, istotne dla banku jest również to, z czego się utrzymujemy. Chodzi tu więc o konkretny typ umowy, na podstawie której jesteśmy zatrudnieni. Najwyżej oceniane przez banki są umowy o pracę, ale nie znaczy to wcale, że osoba zatrudniona na podstawie np. umowy na czas określony nie ma żadnych szans na tego rodzaju kredyt.
Niektóre z nich nawet traktują na równi te dwa rodzaje, czy też formy zatrudnienia. Oczywiście w przypadku umowy na czas określony bank względem nas będzie miał nieco inne wymagania:
• określony czas obowiązywania danej umowy – ubiegając się o kredyt na kilkanaście, a często nawet na kilkadziesiąt lat trzeba się liczyć z tym, że umowa na 2 – 3 miesiące nie wystarczy; banki dopiero przy umowach od sześciu miesięcy wzwyż będą do nas pozytywnie nastawione,
• minimalny okres zatrudnienia – najczęściej wystarczy pół roku; po prostu bank chce mieć jakieś potwierdzenie, że jesteśmy odpowiedzialni i że poważnie podchodzimy do swoich zawodowych obowiązków (i że z dnia na dzień nie porzucamy miejsca pracy),
• weryfikacja stażu pracy – niektóre z banków sprawdzają również, czy długo pracujemy (bądź też pracowaliśmy w jednym i tym samym miejscu); bank w ten sposób sprawdza, czy cenimy sobie stabilizację.
W jaki sposób bank dokonuje oceny zdolności kredytowej przy umowie na czas określony?
Teraz, w dobie powszechności umów cywilnoprawnych – takich jak umowa o dzieło, czy umowa zlecenie – umowa na czas określony w końcu powoli jest doceniana. Oczywiście banki najbardziej cenią tych z klientów, którzy pracują na podstawie umowy na czas nieokreślony, jednak w dzisiejszym coraz bardziej niepewnym świecie, już nie mogą wszystkich innych z tego względu dyskryminować.
Co zatem robią? Sprawdzają i to szczegółowo zdolność kredytową takich osób. Proces ten przebiega w dwóch etapach – jest to analiza ilościowa oraz jakościowa. W przypadku tej pierwszej banki weryfikują:
• jak wysokie wydatki ponosimy co miesiąc,
• ile mamy środków do dyspozycji,
• ile innych zobowiązań finansowych musimy każdego miesiąca spłacać (wówczas banki sprawdzają, jaki mamy ona limit na koncie, jak wysokie jest nasze zadłużenie na karcie kredytowej i czy nie ukrywamy innych kredytów).
Z kolei w przypadku analizy jakościowej brane są pod uwagę:
• stan cywilny takiej wiek; to ile osób musimy ze swojej pensji utrzymać; jak długo pracujemy w danym miejscu; czy mamy swoje mieszkanie; gdzie mieszkamy; jakie mamy wykształcenie oraz staż pracy,
• ponadto bank weryfikuje, czy wcześniej terminowo spłacaliśmy swoje wcześniejsze kredyty albo inne finansowe zobowiązania.
Co zrobić, żeby lepiej wypaść w oczach banku nawet wtedy, gdy pracuje się na czas określony?
Wiele jest takich rzeczy, które można zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny. Przede wszystkim należy zawsze na czas spłacać wszystkie swoje raty. Oprócz tego powinniśmy racjonalnie planować swoje codzienne wydatki – dzięki temu unikniemy debetu na koncie.
Z kolei, jeśli comiesięczny dochód nie jest zbyt wysoki, to warto rozejrzeć się za jakąś dodatkową pracą. Czasem wystarczy wykorzystać swoje hobby – np. zacząć pisać na zlecenie albo robić ręcznie zdobione zaproszenia i kartki urodzinowe. Oczywiście równie dobrze można wynająć stare mieszkanie albo zacząć brać w podstawowym miejscu pracy więcej nadgodzin.
Żeby mieć pozytywną historię kredytową, najpierw trzeba coś kupić na raty. Wcale nie musi to być coś bardzo drogiego. Wystarczy np. kupić nowy telewizor, lodówkę albo zestaw wypoczynkowy. Dzięki temu bank będzie mógł sprawdzić, miesiąc po miesiącu, czy terminowo spłacaliśmy tego rodzaju finansowe zobowiązanie.
Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego trzeba oczywiście uzbierać wkład własny. Bez niego staranie się o ten rodzaj kredytu nie będzie miało sensu – wniosek i tak zostanie odrzucony.
Co zrobić, żeby dostać kredyt hipoteczny przy umowie na czas określony?
Podstawowy warunek to terminowe złożenie w banku wszystkich wymaganych przez niego dokumentów. Jeśli w tej materii jakieś kwestie nie do końca są jasne, to warto skonsultować to wcześniej z doradcą finansowym albo po prostu z pracownikiem banku, w którym zamierzamy wziąć dany kredyt. Dzięki temu już zawczasu będzie się można do tego etapu odpowiednio przygotować.