10 marca 2020

Procedura kredytowa. Etapy omówione krok po kroku

Procedura kredytowa. Etapy omówione krok po kroku

Kredyt gotówkowy to często zobowiązanie na wiele lat. Warto więc przed jego zaciągnięciem dobrze się zastanowić, gdzie go wziąć, w jakiej wysokości i na jak długo. Kiedy te wszystkie kwestie będą już ustalone, trzeba spełnić wymogi, jakich będzie oczekiwał od nas dany bank. Znając schemat całej procedury kredytowej, zdecydowanie łatwiej się będzie do niej przygotować – dlatego z pewnością warto poświęcić nieco swojego wolnego czasu i się z nią zapoznać.

Kredyt gotówkowy – co proponują banki?

Banki proponują swoim klientom bardzo różne warianty kredytowe. Żeby nas skusić, posuwają się nawet do tego, że oferują:

• możliwość zrobienia sobie przerwy w spłacaniu rat kredytowych – są to tzw. wakacje kredytowe,
• możliwość wysłania wniosku o kredyt przez Internet,
• skorzystanie z preferencyjnego ubezpieczenia danego rodzaju kredytu,
• możliwość samodzielnego zadecydowania o tym, w jakim konkretnym terminie raty kredytu będą spłacane
• zwrot niewielkiej części (kilka procent) miesięcznej raty kredytowej; żeby jednak skorzystać z tego rodzaju oferty, trzeba mieć w danej placówce bankowej konto osobiste.

Oczywiście tych zachęt do wybrania danej placówki może być więcej. Wymienione powyżej są przykładowe. Dlatego tak ważne jest, żeby przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę dobrze zapoznać się z innymi – tymi proponowanymi przez konkurencyjne względem siebie banki. Dzięki temu możemy porównać ich warunki i parametry (np. wysokość oprocentowania, opłaty związane z przeprowadzeniem całej procedury kredytowej). Kiedy placówka już jest wybrana, nie pozostaje już nic innego, jak tylko wypełnienie wniosku kredytowego.

Wniosek o kredyt gotówkowy

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że duża liczba wniosków kredytowych, tych, które zostały złożone w zbliżonym czasie, może wpłynąć w sposób negatywny na naszą ocenę wiarygodności kredytowej. A ten parametr jest niezwykle ważny, więc warto zadbać zawczasu o to, żeby sobie w taki sposób nie zaszkodzić. Co zatem należy zrobić? Najlepiej dokonać selekcji – i wybrać maksymalnie kilka ofert kredytowych. Następie wypełniamy wnioski kredytowe, które znajdziemy na stronach placówek. Oczywiście można je również otrzymać od placówek stacjonarnych, jeśli ktoś tak woli.

We wnioskach kredytowych najczęściej trzeba podać następujące informacje:

• dane teleadresowe oraz osobowe,
• to, ile się ma osób na utrzymaniu,
• ile wynoszą comiesięczne wydatki – chodzi tu i o rachunki, i o kwotę niezbędną na życie,
• dokładną sumę, którą planuje się od danego banku pożyczyć; oprócz tego trzeba również napisać, na jak długo chciałoby się zaciągnąć dane zobowiązanie finansowe,
• to, jakie inne kredyty lub pożyczki w danym momencie spłacamy,
• na podstawie jakiej umowy pracujemy i jakie dochody z tego tytułu osiągamy.

Żadna z rubryk nie powinna zostać pusta. Trzeba również pamiętać, żeby na wszystkie pytania odpowiadać zgodnie z prawdą – niczego nie koloryzować ani nie pomijać. To bardzo ważne, bo już na tym etapie bank wstępnie ocenia naszą wiarygodność kredytową.

Kredyt gotówkowy – w jakie dokumenty trzeba się będzie zaopatrzyć?

To zależy od rodzaju oferty, na którą się zdecydowaliśmy i od tego, który bank wybraliśmy. Niemniej jednak za każdym razem trzeba będzie mieć przy sobie dowód osobisty oraz zaświadczenie, które będzie dokumentowało osiągane co miesiąc dochody. W przypadku umowy o pracę wystarczy to wystawione przez pracodawcę albo sam wydrukowany z własnego konta wyciąg bankowy. Jeśli pracujemy na podstawie innej umowy (o dzieło albo na zlecenie) również powinniśmy zabrać ze sobą wyciąg z konta – najlepiej z ostatnich kilku miesięcy. W przypadku właścicieli firm będzie jeszcze inaczej – wtedy trzeba zaopatrzyć się w zaświadczenia z urzędu skarbowego – w końcu tam również są zamieszczone informacje na temat tego, jak wysokie są dochody. Z kolei emeryci mogą przedstawić placówce do wglądu zaświadczenie z KRUS lub z ZUS.

O czym jeszcze warto pamiętać i jakie inne wymogi bankowe trzeba spełnić?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że dla banku najważniejsza będzie nasza zdolność kredytowa. Oblicza się ją według własnych wewnętrznych zasad banku. W tym celu bierze się pod uwagę np.: liczbę osób, które wchodzą w skład danego gospodarstwa domowego; wysokość dochodów; salda oraz limity na kontach kredytowych, oraz osobistych; to ile kosztuje nas utrzymanie gospodarstwa domowego w ciągu całego miesiąca; wysokość opłacanych przez nas składek ubezpieczeniowych.

Oprócz tego bank sprawdzi nas również np. w BIK albo w BIG. Warto również także sobie sprawę z faktu, że zbyt duża aktywność kredytowa może zostać negatywnie oceniona przez placówkę bankową. Podobnie będzie w sytuacji odwrotnej – gdy jeszcze w ogóle jej nie posiadamy. Co jeszcze banki sprawdzają? Przede wszystkim to, jak jest wykorzystywany limit kredytowy.

Później, jeśli finalnie bank pozytywnie nas oceni, zaproponuje nam konkretną ofertę kredytową. Tą, która została opracowana na podstawie wszystkich dostarczone mu wcześnizej dokumentów oraz zaświadczeń. Jeśli będzie nam odpowiadać, to wówczas możemy zawrzeć z daną instytucją finansową umowę kredytową.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x