20 marca 2020

Koronawirus i kredyt. Jak zawiesić spłatę rat?

Koronawirus i kredyt. Jak zawiesić spłatę rat?

W obliczu epidemii koronawirusa banki zdecydowały się umożliwić swoim klientom skorzystanie z tzw. „wakacji kredytowych”. Które banki umożliwiają już zawieszenie spłaty rat i jak się o nie ubiegać?

Koronawirus vs banki

Eskalujące w ostatnich tygodniach zagrożenie epidemią koronawirusa COVID-19 w Polsce skłoniło Związek Banków Polskich do wydania komunikatu, w którym potwierdził on konieczność podjęcia przez instytucje bankowe konkretnych działań, uwzględniających możliwość zaistnienia trudnych do przewidzenia problemów finansowych u swoich klientów.

Odroczenie spłaty rat kredytu przy minimum formalności

Szeroka oferta działań pomocowych przedstawionych przez ZBP ma objąć zarówno klientów detalicznych, jak i przedsiębiorców. Przy czym działania te mają być maksymalnie uproszczone i pozbawione zbędnych formalności.

Kredytobiorców najbardziej zainteresuje informacja o planowanej możliwości zawieszania spłat rat kredytowych na okres do 3 miesięcy, przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania. Ułatwieniami mają być objęte kredyty i pożyczki hipoteczne, jak również kredyty konsumpcyjne oraz kredyty dla firm.

Złożenie dyspozycji o odroczenie rat ma być bezpłatne i możliwe przy minimum formalności –bez potrzeby przedstawiania dokumentacji potwierdzającej trudną sytuację ekonomiczną wnioskodawcy. Dodatkowo, wnioski mają być przyjmowane zdalnie za pośrednictwem m.in. bankowości elektronicznej, poczty elektronicznej czy przez telefon, pod warunkiem możliwości identyfikacji tożsamości klienta.

Wśród banków, które do tej pory wdrożyły pakiet pomocowy dla klientów detalicznych, znajdują się m.in. Raffeisen Bank International, mBank, PKO BP, Bank Millennium oraz ING Bank Śląski.

Zawieszenie spłaty rat kredytu w Raiffeisen Bank

Raiffeisen Bank International umożliwia zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego na 3 miesiące z jednoczesnym wydłużeniem okresu kredytowania. Oznacza to, że po zakończeniu okresu zawieszenia, wysokość pozostałych do spłaty rat nie ulegnie zmianie. W trakcie trwania odroczenia płatności, odsetki są naliczane zgodnie z zapisami umowy kredytowej, a pobierane po wznowieniu spłat.

Z odroczenia można skorzystać jednorazowo, po uprzednim złożeniu dyspozycji w bankowości elektronicznej R-NET. Rozpatrzenie wniosku nie wiąże się z żadną opłatą. W przypadku braku możliwości załatwienia sprawy przez internet, należy skontaktować się z infolinią banku.

Wniosek o odroczenie spłaty rat kredytu należy złożyć najpóźniej na 3 dni robocze przed datą pobrania najbliższej raty – tylko wtedy zostanie ona uwzględniona. Po przekroczeniu terminu 3 dni najbliższą ratę należy spłacić w normalnym trybie, natomiast pierwszą zawieszoną ratą będzie ta, którą bank pobrałby w następnym miesiącu.

Karencja w spłacie kapitału w mBanku

W mBanku nie ma możliwości zawieszenia spłaty całych rat, ale można skorzystać z tzw. karencji w spłacie kapitału. Standardowa karencja, jaką mBank oferuje klientom wynosi od 1 do 3 miesięcy, ale na czas trwania stanu epidemii zdecydowano się na jej wydłużenie do pół roku.

W tym rozwiązaniu skorzystanie z karencji nie wydłuża okresu kredytowania. Łączna liczba rat pozostanie zatem taka sama, natomiast kapitał niespłacany w okresie karencji, zostanie równomiernie rozłożony na pozostałe raty. Oznacza to, że po wznowieniu pełnych spłat, kolejne raty kredytu będą wyższe niż gdyby kredyt spłacany był w normalnym trybie.

Minusem tego rozwiązania jest to, że odroczenie spłat dotyczy wyłącznie części kapitałowej raty, natomiast rata odsetkowa nadal musi być spłacana co miesiąc. Plusem – karencja obejmuje nie tylko kredyty hipoteczne, ale też gotówkowe i samochodowe oraz kredyty dla firm.

W celu skorzystania z karencji w spłacie kapitału w mBanku należy złożyć dyspozycję w kanale bankowości elektronicznej. Wniosek rozpatrywany jest natychmiastowo i automatycznie akceptowany dla każdego klienta. Za odroczenie spłaty rat kredytu bank nie pobiera prowizji.

Zawieszenie płatności rat kredytu w PKO BP

Bank PKO BP oferuje swoim klientom zawieszenie płatności całej raty (kapitałowej i odsetkowej) na okres 3 miesięcy, bez wydłużenia okresu kredytowania. Oznacza to, że kwoty rat z odroczoną spłatą, zostaną zsumowane i rozłożone równomiernie na pozostałe raty. Po wznowieniu spłat, kolejne raty kredytu będą zatem wyższe niż przed zawieszeniem.

Z odroczenia płatności nie mogą skorzystać posiadacze kredytów z niespłaconym zadłużeniem przeterminowanym oraz kredytów mieszkaniowych zaciągniętych:

• w ramach programu „Rodzina na Swoim”,
• na usuwanie skutków powodzi oraz osuwisk ziemnych i huraganów z dopłatami Banku Gospodarstwa Krajowego.

W przypadku kredytu lub pożyczki hipotecznej wniosek o odroczenie płatności trzeba składać osobno na każdy miesiąc – jeśli chcemy zawiesić spłatę na 3 miesiące, musimy co miesiąc składać nowy wniosek. Dla kredytów i pożyczek gotówkowych wystarczy jedna dyspozycja na cały okres odroczenia.

Złożenie wniosku jest bezpłatne. W zależności od preferencji wnioskodawcy, bank prześle decyzję e-mailem albo SMS-em. Podobnie jak w Raiffeisen Bank, dyspozycję należy złożyć najpóźniej na 3 dni robocze przed spłatą najbliższej raty, aby została ona w nim uwzględniona.

Wakacje kredytowe online w Banku Millennium

Bank Millennium aktualnie umożliwia swoim klientom odroczenie spłaty kredytu tylko na 1 miesiąc. W przypadku kredytów hipotecznych zawieszenie spłaty obejmuje całą ratę kapitałowo-odsetkową, bez wydłużenia okresu kredytowania.

Dla pożyczki gotówkowej i kredytu ratalnego, wybór „wakacji kredytowych” wydłuża okres kredytowania o miesiąc, przy czym w chwili składania wniosku:

• kredyt musi być uruchomiony co najmniej 6 miesięcy wcześniej,
• wszystkie dotychczasowe raty muszą być spłacone,
• posiadacz kredytu nie korzystał z wakacji kredytowych w poprzednich 12 miesiącach,
• ostatnia rata nie może przekroczyć 2-krotności poprzednich.

Wniosek o wakacje kredytowe w Banku Millennium można bezpłatnie złożyć za pośrednictwem Millenetu.

Zawieszenie spłaty rat kredytów w ING Bank Śląski

ING Bank Śląski umożliwia odroczenie spłaty rat na okres od 3 do 6 miesięcy dla kredytów hipotecznych, konsumenckich, firmowych i leasingu, przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania.

Do wyboru klientów indywidualnych dostępne są dwie opcje:
• Zawieszenie spłaty tylko raty kapitałowej,
• Zawieszenie spłaty całej raty (kapitałowa + odsetkowa).

W obu przypadkach klienci będą jednak musieli opłacać co miesiąc składki na ubezpieczenie spłaty kredytu i nieruchomości.
Wnioski o zawieszenie spłat można składać zdalnie za pośrednictwem bankowości internetowej i mobilnej. Rozpatrywane są bezpłatne.

 

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 4 / 5. Głosy 21

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x