5 lutego 2020

Pożyczka na kształcenie – czym jest i gdzie się o nią starać?

Pożyczka na kształcenie – czym jest i gdzie się o nią starać?

Dokształcanie się pozwala na podniesienie swoich kwalifikacji, ułatwia rozwój zawodowy, może pomóc w znalezieniu lepiej płatnej pracy, a nawet być szansą na całkowite przekwalifikowanie się i zmianę zawodu. Jedyne czego potrzeba to odrobinę czasu, chęci i najczęściej pieniędzy. Jeśli masz czas i chęci nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś mógł rozpocząć interesujące Cię szkolenie.Słyszałeś już o programie “Pożyczka na kształcenie”? Coś obiło Ci się o uszy, ale nie znasz szczegółów? Dowiedz się, czym dokładnie jest pożyczka na kształcenie, na czym polega program i jak tę pożyczkę uzyskać. Może jest to idealna oferta dla Ciebie?

Czym jest pożyczka na kształcenie?

Pożyczka na kształcenie to program stworzony przez Ministerstwo Rozwoju i finansowany ze środków Unii Europejskiej, który umożliwia uzyskanie środków finansowych na wybrane formy kształcenia. Głównym celem tego projektu jest zachęcenie osób dorosłych do dokształcania się i podnoszenia swoich kwalifikacji oraz ułatwienie im dostępu do płatnych kursów, szkoleń, a nawet studiów podyplomowych. W tym celu powstała pożyczka na kształcenie, która jest nieoprocentowaną pomocą finansową.

Na co można przeznaczyć pożyczkę na kształcenie?

Jak sama nazwa wskazuje, to środki, które mogą zostać przeznaczone tylko i wyłącznie na różne formy kształcenia. Mogą to być wszelkiego rodzaju kursy, szkolenia, a nawet studia podyplomowe, które nie trwają dłużej niż 24 miesiące. Wszelkie kursy mogą być organizowane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pożyczki nie można jednak przeznaczyć na:
● studia I stopnia – czyli studia licencjackie,
● studia II stopnia – studia magisterskie uzupełniające,
● studia III stopnia – studia doktoranckie.

Pieniądze nie są wypłacane na konto pożyczkobiorcy, ale bezpośrednio przelewane do placówki edukacyjnej. Jeśli szkolenie odbywa się poza miejscem zamieszkania, to wszelkie koszty dodatkowe, takie jak dojazdy, noclegi, wpisowe czy materiały dydaktyczne, trzeba pokryć we własnym zakresie, gdyż nie podlegają one finansowaniu.

Kto może skorzystać z pożyczki na kształcenie?

Podstawowym warunkiem jest pełnoletność. Pożyczka na kształcenie jest bowiem przeznaczona, wyłącznie dla osób dorosłych, które mieszkają na terenie Polski. O pożyczkę mogą ubiegać się:
● osoby zatrudnione na podstawie każdej umowy (umowy o pracę, a także m.in. umowy zlecenia czy umowy o dzieło),
● osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,
● osoby bezrobotne,
● osoby na urlopie wychowawczym.

Poza pełnoletnością, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych ani wymagań dotyczących zatrudnienia. Musimy jednak posiadać odpowiednie zarobki, zdolność kredytową lub przedstawić odpowiednie zabezpieczenie pożyczki, w postaci hipoteki, weksla in blanco, lub poręczenia osoby trzeciej.

Na jakich warunkach udzielana jest pożyczka na kształcenie?

Co najważniejsze, pożyczka na kształcenie jest nieoprocentowana, nie ma prowizji, ani żadnych innych kosztów dodatkowych. Może ona pokrywać 100% kosztów kształcenia, a otrzymać jej możemy od 600 do nawet 100 000 zł. Wszystko zależy od naszej zdolności kredytowej. Spłata pożyczki odbywa się w równych ratach miesięcznych przez okres od 1 roku do 3 lat.

Istnieje również możliwość umorzenia 20-25% kwoty pożyczki. Aby uzyskać umorzenie 20% i skrócić okres kredytowania poprzez umorzenie ostatnich rat należy ukończyć wybrany kurs lub szkolenie w okresie podanym w umowie, a następnie w ciągu 3 miesięcy złożyć odpowiedni wniosek z dokumentem potwierdzającym ukończenie kształcenia.

Dodatkowe 5% kwoty pożyczki umorzyć mogą osoby pracujące i samozatrudnione, jeśli ich średni dochód brutto z 3 ostatnich miesięcy (osoby pracujące) lub z ostatnich 12 miesięcy (osoby samozatrudnione), przedstawiony we wniosku o pożyczkę, jest niższy niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej za rok poprzedni. O umorzenie dodatkowych 5% kwoty pożyczki mogą wnioskować również osoby niepracujące, które w trakcie trwania kształcenia lub w ciągu pół roku po jego ukończeniu podejmą zatrudnienie.

Gdzie otrzymać pożyczkę na kształcenie?

Aby uzyskać pożyczkę na kształcenie musimy tylko znaleźć odpowiedni dla siebie kurs lub szkolenie, następnie wypełnić i złożyć wniosek online wraz z odpowiednimi skanami dokumentów. Następnie nasz wniosek zostanie zweryfikowany przez operatora. Procedura może potrwać do 30 dni, a kiedy zostanie zakończona, otrzymamy informację zwrotną z wynikiem weryfikacji i decyzją.

Nabór wniosków na rok 2020 został już zamknięty. Musimy więc poczekać na następny i wykazać się niemałym sprytem. System automatycznie zamyka możliwość nadsyłania kolejnych wniosków, kiedy pula finansowa zostanie przekroczona. Podczas ostatniego naboru 2,5 mln zł rozeszło się w ciągu… 1 minuty i 53 sekund!

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 3 / 5. Głosy 4

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x