16 listopada 2020

Jak odkładać pieniądze i nauczyć się oszczędzać?

Jak odkładać pieniądze  i nauczyć się oszczędzać?

Podobno pieniądze nie są ważne i szczęścia nie dają, a jednak każdy z nas, nieustannie dąży do osiągnięcia niezależności finansowej. Dlaczego to robimy? Przede wszystkim po to, aby żyć godnie i nie martwić się o jutro. Jak to się dzieje, że jedni ludzie bez problemu osiągają ten cel, podczas gdy inni przez całe życie, ledwo wiążą koniec z końcem? Wbrew pozorom, wcale nie zależy to od zarobków! Nawet osoby, zarabiające naprawdę dużo, często nie osiągają stabilizacji finansowej, dopóki nie dowiedzą się, jak odkładać pieniądze! A Ty, wiesz jak oszczędzać? Wiesz jak nauczyć się oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy – kilka porad

Oszczędzanie pieniędzy, wcale nie musi od razu oznaczać rezygnacji ze wszelkich przyjemności! Ta popularna, ale niewłaściwa myśl, często już na starcie zniechęca wiele osób do oszczędzania. Szkoda, bo wcale nie chodzi o to, aby nagle zacząć odmawiać sobie wszystkiego, na co mamy ochotę! Nie wiesz jak oszczędzać? Przede wszystkim, mądrze! A jak mądrze nauczyć się oszczędzać pieniądze?

1. Zacznij analizować i planować wydatki

Na początek podsumuj swoje przychody miesięczne, rozpisz i wylicz ile wynoszą rachunki i wydatki stałe. Czynsz za mieszkanie, rachunki za media i telefon, zapłać najlepiej od razu. I tak Cię to nie ominie. Odłóż kwotę na utrzymanie auta i na życie. To pozwoli Ci zdobyć świadomość swoich finansów.
Poza tym, zacznij brać paragony i inne dowody zakupu, nawet z pobliskiego sklepu spożywczego i analizuj wydatki. Sporządź rozpiskę, regularnie zapisuj wydatki i segreguj je pod względem poszczególnych rodzajów. Dzięki temu sprawdzisz, na które produkty wydajesz za dużo pieniędzy i na czym możesz zaoszczędzić.

2. Odkładaj pieniądze od razu!

Jeśli jesteś zdecydowany odkładać pieniądze, to w momencie, gdy tylko otrzymasz wynagrodzenie i zliczysz wydatki, natychmiast zrób przelew na konto oszczędnościowe, albo wrzuć do świnki! Świnka skarbonka wcale nie jest przeznaczona tylko dla dzieci! Można w ten sposób oszczędzać pieniądze, będąc w każdym wieku! Nie muszą to być duże kwoty, ale jeśli tę opcję zostawisz sobie na koniec, prawdopodobnie i tak wcześniej wydasz te pieniądze, a oszczędzanie, zakończy się na chęciach! Zrób więc odwrotnie! W ten sposób możesz zaoszczędzić pokaźną sumę w ciągu roku!
Nie ma też podobno lepszej motywacji w oszczędzaniu pieniędzy, niż odkładanie ich na konkretny cel. Nowy samochód? Nowy sprzęt? Wycieczka egzotyczna? Świetnie! Zacznij oszczędzać specjalnie na ten konkretny cel.

3. Zmień nastawienie!

Następnie zmień nastawienie do kupowanych rzeczy i nie podpisuj żadnych umów kredytowych pod wpływem chwili. Nawet jeśli tylko rozważasz zakup na raty albo chcesz otworzyć nowy rachunek w banku, zastanów się spokojnie, czy to na pewno dobra i korzystna opcja?

4. Nie wydawaj pieniędzy, których nie masz!

Przede wszystkim nigdy nie wydawaj więcej pieniędzy, niż zarabiasz! Jeśli masz zaciągnięty debet, na którejś z kart, spłać go jak najszybciej i najlepiej zablokuj tę opcję. Debet, z miesiąca na miesiąc, prowadzi do coraz większych długów! Zaległość spłacisz w większej kwocie, niż pożyczyłeś. Zaciągnięcie debetu nie ma nic wspólnego z oszczędzaniem.

5. Oszczędzaj na codziennych wydatkach i nie nabieraj się na wyprzedaże.

Nie wiesz jak nauczyć się oszczędzać pieniądze? Okazuje się, że największym polem do oszczędzania pieniędzy, jest oszczędność wody i prądu! Wymień żarówki zwykłe na żarówki energooszczędne. Zużywają one mniej energii i zmniejszają rachunki. Gaś światła w pomieszczeniach, gdzie nikt nie przebywa. Nikt z tego nie korzysta, a kwota rośnie! Zamiast kąpieli w wannie,weź prysznic i płać niższe rachunki za media.
Poza tym, na zakupach, nie daj się nabrać na wyprzedaże i promocje. Pamiętaj, że produkty sezonowe, drożeją w okresie największego zapotrzebowania i to często pod plakietką wyprzedaży! To zwykły chwyt marketingowy, psychologia sprzedaży i trik, który ma na celu, zmusić Cię do zakupu, pod przykrywką oszczędności. Po sezonie produkty wracają do ceny właściwej.

Dlaczego warto odkładać pieniądze?

Nawet małe oszczędności i świadomość, że mamy odłożone pieniądze, dają nam spokój ducha i lepsze samopoczucie! Tak już jesteśmy zaprojektowani! Ale to nie wszystko. Posiadanie oszczędności, zapewnia nam przede wszystkim, bezpieczeństwo i możliwość pokrycia wydatków losowych, bez konieczności zaciągania długów! Nie lubimy żyć oszczędnie, ale bardzo lubimy widzieć efekty oszczędnego gospodarowania finansami. Zwłaszcza, jeśli będziemy konsekwentni, cierpliwi i zgromadzimy na koncie satysfakcjonujące, pokaźne sumy.

Poza tym, warto być przygotowanym na nieplanowane sytuacje losowe, takie jak choroba, niezdolność do pracy, czy jej utrata! Nigdy nie wiadomo, co nas może w życiu spotkać. Dziś jesteś zdrowy i masz stabilną sytuację zawodową, ale co jeśli za rok, czy dwa, nagle stracisz pracę lub być może, ciężko zachorujesz? W takiej sytuacji, pozostanie Ci jedno wyjście – zadłużanie się. Zabezpieczając się na przyszłość, wcale nie kusimy losu, ani nie jest to objawem pesymizmu! To raczej zdrowy rozsądek. Szczególnie jeśli mamy na utrzymaniu dom, rodzinę i dzieci…

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 3.8 / 5. Głosy 16

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x