24 września 2020

Co z kredytem po zwrocie zakupów na raty?

Co z kredytem po zwrocie zakupów na raty?

Kupiłeś telewizor na raty, ale teraz chcesz go zwrócić? Możesz odstąpić od umowy. Wyjaśniamy, jak to zrobić prawidłowo, by nie narazić się na komplikacje w banku.

Zwrot towaru nie zawsze jest prosty i wygodny. Prawo chroni konsumentów kupujących w sieci, niestety na przywileje podczas odstępowania od umowy nie mogą liczyć tradycjonaliści, preferujący zakupy twarzą w twarz ze sprzedawcą. Sprawa zwrotu nabytego towaru może się w dodatkowo komplikować, gdy zamiast gotówką, opłacony był kredytem.

Zasady odstąpienia od e-zakupów

Kupując towar na odległość (przez internet lub telefon), masz ustawowo 14 dni na odstąpienie od umowy, bez podawania przyczyny. Jeśli towar nie spełnia twoich oczekiwań, przestał być ci potrzebny albo podjąłeś zbyt pochopną decyzję o zakupie, możesz zwrócić przedmiot (bez śladów użytkowania), odsyłając go wraz z wypełnionym formularzem zwrotu.  Dwa tygodnie to minimalny termin odstąpienia, który sklepy mogą wydłużać, zgodnie z wewnętrznymi regulaminami.

Wiele z punktów usługowo-handlowych umożliwia klientom rozmyślenie się również z zakupów dokonanych w salonach. Zależy to jednak od dobrej woli firmy. Prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni nie dotyczy zakupów stacjonarnych.

Zwrot zakupów na kredyt ratalny w banku

Jeśli zwracany przedmiot nabyłeś na raty w ramach kredytu bankowego, wraz z odstąpieniem od zakupu, rozwiązaniu ulegnie umowa kredytowa. Pamiętaj jednak o formalnościach. Zazwyczaj formularz odstąpienia od umowy w sklepie będzie już zawierał informacje o odstąpieniu od umowy kredytu. Obie umowy wypowiesz więc na jednym wniosku. Niekiedy będziesz w tym celu musiał uzupełnić dwa odrębne druki.

Uwaga! Będziesz musiał się rozliczyć z bankiem za faktyczny okres korzystania z kredytu – poniesiesz więc koszt odsetek czy innych opłat kredytowych zgodnie z warunkami umowy, od której odstępujesz, w części proporcjonalnej do rzeczywistego okresu jej obowiązywania.

Zwrot zakupów na raty w firmie pożyczkowej

Jeżeli w zakupie towaru posiłkowałeś się pożyczką gotówkową, w ramach której pobrałeś od instytucji pożyczkowej lub banku gotówkę, a następnie sam przekazałeś ją na konto sklepu w ramach zapłaty za dany przedmiot, umowa pożyczki nie ulegnie rozwiązaniu wraz z odstąpieniem od zakupu towaru.

Opcja 1: Jeśli chcesz zwrócić jednocześnie i nabyty towar, i zrezygnować z pożyczki, musisz złożyć dwa dokumenty: formularz odstąpienia od umowy zakupu w sklepie oraz formularz odstąpienia od umowy pożyczki w firmie, która ci jej udzieliła.

Opcja 2: Możesz zrezygnować jedynie z zakupionego przedmiotu, ale nie z pożyczki. Zawarta umowa pożyczkowa pozostanie w mocy. Sklep zwróci ci pieniądze, które pozyskałeś od firmy pożyczkowej na zakup, a ty będziesz mógł je przeznaczyć na inny cel

 

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 4 / 5. Głosy 11

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x