10 listopada 2020

Jak odkładać na emeryturę samemu?

Jak odkładać na emeryturę samemu?

Obecny system emerytalny, opiera się na zastępowalności pokoleń. Każda osoba, która jest zatrudniona na umowę o pracę, ma opłacane składki na ubezpieczenie społeczne. Składki są obowiązkowe i odprowadza je za nas pracodawca, a ich wysokość zależy od naszych zarobków. Im więcej zarabiamy, tym wyższe płacimy składki. A każda suma zapisuje się na naszym koncie emerytalnym w ZUS. Teoretycznie. Do samo dotyczy samozatrudnionych. Każdy z przedsiębiorców, ma obowiązek odprowadzania, choćby najniższej dopuszczalnej składki i niewiele osób decyduje się na wyższe kwoty. Minimalna składka, oznacza jednak, że jego emerytura w przyszłości, również będzie minimalna. Tak to wygląda w teorii. W praktyce jednak… nikt nie zadba o Twoją emeryturę, jeśli Ty sam o nią nie zadbasz. Co możesz zrobić, żeby zapewnić sobie bezpieczną przyszłość? Jak samemu odkładać na emeryturę?

Kilka porad jak odłożyć pieniądze na emeryturę

Jak samemu odkładać na emeryturę? Najważniejsze to zacząć oszczędzać mądrze i z głową. Mądre zarządzanie finansami nie oznacza, że musisz zrezygnować ze wszelkich przyjemności i wszystkiego sobie odmawiać! Na początek przeanalizuj swoją sytuację, wszystkie przychody, wydatki, sprawdź ile masz oszczędności i poznaj swoje prawdziwe możliwości finansowe. Następnie ustal cel, limity wydatków i zaplanuj budżet na dany miesiąc. Kiedy tylko to zrobisz, od razu na początku miesiąca przelewaj pieniądze na konto oszczędnościowe i wypracuj sobie nawyk regularnego oszczędzania, nawet drobnych kwot, ale nie za wszelką cenę! Nie narzucaj sobie ograniczeń na wszystkim, bo szybko się zniechęcisz.

Odkładaj nawet małe kwoty, ale rób to regularnie!

Zacznij odkładać na emeryturę nawet niewielkie kwoty, np. 200 zł i zwiększaj je stopniowo. Ile powinno się odkładać miesięcznie, aby ostatecznie otrzymać dodatkowy 1000 złotych do emerytury? Osoby 30-letnie powinny odkładać około 330 zł miesięcznie, osoby 35-letnie 420 zł, a 40-latkowie już 530 zł. W ten sposób, przez 20 lat emerytury wygospodarujesz dodatkowy tysiąc złotych!

Inwestuj, ale ostrożnie!

Podstawowa zasada – nie inwestuj w coś, czego nie rozumiesz! Jeśli nie potrafisz ocenić ryzyka i nie wiesz, od czego zależy zysk, to odpuść. Nie każdy jest typem przedsiębiorcy. Lokowanie oszczędności w funduszach inwestycyjnych i inwestowanie w akcje spółek giełdowych, to dość ryzykowne posunięcie. W ten sposób, mogą inwestować osoby, mające przed sobą jeszcze dużo lat pracy. Jeśli od emerytury dzieli Cię już niewiele czasu, to indywidualne rachunki oszczędnościowe i lokaty, są bezpieczniejszym sposobem, by odkładać na emeryturę. W ten sposób nie ryzykujesz utratą kapitału i choć pieniądze są nisko oprocentowane, to działa efekt procentu składanego, czyli naliczania odsetek od odsetek, co da całkiem niezły zysk, po wielu latach oszczędzania.

Korzystaj póki jesteś młody!

Skłonność do ryzyka i niepewnych inwestycji, powinna maleć wraz z rosnącym wiekiem. Jeśli jesteś młody, możesz pozwolić sobie na więcej szaleństwa. Człowiek młody, ambitny, pracowity, przedsiębiorczy i przebojowy, może szybko zawojować rynek pracy i osiągnąć ponadprzeciętne zarobki. Ma też szansę osiągnąć sukces w sporcie lub zbudować firmę, która zacznie świetnie prosperować i przynosić zyski.

Zbuduj wartościowe aktywa

Jeśli masz w sobie żyłkę przedsiębiorczości, to zacznij budować aktywa o dużej wartości. Mogą to być udziały firmy, które będziesz mógł spieniężyć lub czerpać dochody z zasiadania w radzie nadzorczej. Popularne i bezpieczne mogą być też inwestycje w nieruchomości, które mogą przynosić regularny dochód np. z wynajmu.

Pracuj jak najdłużej i płać jak najniższe podatki

Czy wiesz, że praca zawodowa skutecznie chroni przed demencją? Emerytura w wieku 60-65 lat, nie służy ani Twojemu zdrowiu ani umysłowi! Dlatego pracuj jak najdłużej! Niekoniecznie w pełnym wymiarze godzinowym, ale np. na pół etatu, umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Poza tym, jeśli masz możliwość korzystania z ulg podatkowych i płacić niższe podatki, to zrób pożytek z tego prawa! Rząd, przez całe Twoje życie, zabierał dużą część Twoich pieniędzy, więc się nie krępuj!

Załóż rodzinę i inwestuj w siebie i swoich najbliższych!

Załóż rodzinę. Może dziś jeszcze o tym nie myślisz, ale to rodzina, którą stworzysz, będzie Twoją największą podporą i wsparciem na starość. Pamiętaj, że pieniądze to nie wszystko, a po stokroć ważniejsze od pieniędzy są relacje z najbliższymi. W kryzysowych sytuacjach to oni najbardziej Ci pomogą.

W przypadku emerytury, nie polegaj tylko na swoich oszczędnościach, ani tym bardziej nie licz na państwo. Inwestuj w siebie i bliskich! Dbaj o własne zdrowie, bo dzięki temu, długo zachowasz pełną sprawność umysłową, samodzielność i aktywność zawodową. Dokształcaj się i rozwijaj, to zaprocentuje lepszą pozycją na rynku pracy, nawet w starszym wieku i wyższymi dochodami, niż Twoi rówieśnicy. Jeśli dziś prowadzisz własną firmę, to inwestuj w nią! Może dzięki niej, staniesz się wkrótce zupełnie niezależny finansowo i emerytura nie będzie Ci już spędzała snu z powiek?

Dlaczego powinieneś odkładać na emeryturę?

System emerytalny, który obecnie funkcjonuje, jest niewydolny, a niebawem, stanie się zupełnie niewypłacalny. Jeśli dziś nie masz jeszcze 40 lat, to Twoje świadczenia emerytalne z ZUS, będą tak niskie, że nie przeżyjesz całego miesiąca. Pieniędzy nie wystarczy Ci nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb! Niestety, tak kreuje się przyszłość. Jeżeli nie chcesz głodować, nie pozostaje Ci nic innego, jak samemu odkładać na emeryturę!

Będąc emerytem, otrzymasz około 30% swoich obecnych dochodów! Czy będziesz mieć komfort finansowy i psychiczny, mając taką emeryturę? Te składki, które dziś odprowadzasz co miesiąc do ZUS, tak naprawdę nie są składkami, a kolejnym podatkiem. I nie są one wcale odkładane na poczet Twojej przyszłej emerytury, tylko finansują świadczenia emerytalne obecnych seniorów. Ze swoich składek do OFE, również nie dostaniesz złamanego grosza, bo te środki zostały już skonfiskowane i przekazane do ZUS! Zgodnie z systemem, Twoją przyszłą emeryturę, będą finansować składki, które będą odprowadzane przez młodsze pokolenie, ale…

Tu pojawia się problem. Coraz mniej osób pracuje w sektorze prywatnym, a więc coraz mniej osób odprowadza składki do ZUS! W ten sposób, prędzej czy później ZUS zbankrutuje i stanie się zupełnie niewypłacalny. Obecnie, rząd jeszcze robi co może. Wprowadza nowe podatki i podwyższa te, już istniejące. Nieustannie podnosi zarobki o minimalne kwoty, podwyższając w ten sposób składki do ZUS…

Pojawia się tylko pytanie – Jak długo można reanimować i sztucznie podtrzymywać coś, co kończy swój żywot?! Nie licz na ZUS. On nie zapewni Ci godnej starości. Możesz zapewnić ją sobie sam, odkładając na emeryturę. A czas to teraz Twój największy sprzymierzeniec…

 

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 4.5 / 5. Głosy 2

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x