5 lutego 2020

Poduszka finansowa – czym jest?

Poduszka finansowa – czym jest?
Polacy nie oszczędzają. Takie są fakty. Wyniki przeprowadzonych badań i ankiet czarno na białym ukazują, że oszczędzanie nie jest naszą mocną stroną. Jedni nie potrafią, drudzy nie chcą, inni nie mają możliwości. Co więcej, o wiele chętniej się zadłużamy niż oszczędzamy i to nawet w bardzo młodym wieku, kiedy nie mamy jeszcze rodziny na utrzymaniu! Oszczędzanie jest dla nas przykrą koniecznością. A czym jest poduszka finansowa? To pojęcie zupełnie dla nas obce. A szkoda, ponieważ każdy powinien ją mieć.

Czym jest poduszka finansowa?

Wyobraź sobie, że stąpasz na wysokości. Z każdym dniem czujesz się coraz pewniej i coraz stabilniej. W końcu w ogóle już zapominasz, że znajdujesz się dość wysoko nad ziemią. Nagle tracisz równowagę i spadasz w dół… Na co wolałbyś upaść? Na miękką poduszkę, od której odbijesz się i staniesz bezpiecznie na nogi? Czy na beton, gdzie stłuczesz sobie… łokcie i kolana?

Odpowiedź jest prosta – raczej wybierzesz poduszkę, prawda? Poduszka finansowa to po prostu Twoje oszczędności. Pieniądze, które zapewnią Ci bezpieczny upadek, gdybyś pewnego dnia stracił grunt pod nogami – stracił pracę, zdrowie lub został bez dochodu. Poduszka finansowa, czyli oszczędności, ochronią Cię przed skutkami takich wydarzeń, a ponadto zapewnią Ci komfort psychiczny. Dzięki nim, nie musisz się martwić, co zrobisz jeśli pewnego dnia zostaniesz bez środków do życia.

Poduszka finansowa to nie tylko pieniądze na wypadek, gdyby zepsuło Ci się auto lub telewizor, ale przede wszystkim na wypadek, gdyby wyrzucono Cię z pracy, albo gdybyś postanowił zwolnić się sam, np. aby przejść z etatu na własny biznes. Poduszka finansowa powinna zapewnić Ci środki na dłuższy czas.

Jak duża powinna być poduszka finansowa?

Skoro już wiesz, czym jest poduszka finansowa, to zastanówmy jakiej powinna być wielkości? Tu nie można określić konkretnej kwoty ponieważ to sprawa bardzo indywidualna. Mężczyzna, bez żony i dzieci, będzie potrzebował przecież dużo niższej sumy, niż wieloosobowa rodzina. W każdym razie, im większa, tym lepsza! Wzorowo powinna wynosić:

3-6 pensji – w sytuacji, gdy utrzymujesz tylko siebie i potrafisz żyć bardzo oszczędnie.
6-12 pensji – w sytuacji, gdy masz rodzinę i jesteś w połowie odpowiedzialny za utrzymanie gospodarstwa domowego.
min. 12 pensji – jeśli sam utrzymujesz całą rodzinę lub prowadzisz biznes o niestabilnych dochodach.

Jak oszczędzać pieniądze, aby uzyskać poduszkę finansową?

Jak oszczędzać pieniądze na poduszkę finansową? Jak tylko się da. Każdy z nas może budować poduszkę na swój własny sposób i tak naprawdę nie ma znaczenia jak – ważne, żeby zacząć! Oszczędzanie pieniędzy na poduszkę finansową to zwykle długotrwały proces. Jak powinno się zacząć?

● przeprowadzić analizę swoich wydatków i zredukować je,
● pozbyć się długów,
● oszczędzać na poduszkę finansową – odkładać wszelkie nadwyżki i wolne środki finansowe,

1. Pozbyć się długów

Po przeanalizowaniu i zredukowaniu wydatków najważniejsze to pozbyć się wszelkich długów. Ciężko będzie oszczędzać, jeśli musimy spłacać swoje zobowiązania, do których dodatkowo narastają odsetki. W tej sytuacji zawsze pozbycie się długów powinno być Twoim priorytetem. Oczywiście, kredyt hipoteczny rządzi się swoimi prawami.

2. Oszczędzać na poduszkę finansową

Oszczędzać uczono nas już w dzieciństwie, kiedy razem z rodzicami wrzucaliśmy pieniądze do świnki skarbonki. Dla jednych było to przykre i nudne, gdyż woleli wydać pieniądze od razu. Drudzy czuli satysfakcję patrząc, jak oszczędności rosną, a jeszcze inni potrzebowali motywacji i oszczędzali na konkretny cel. Mimo że minęło już sporo lat, nadal możemy przypisać się do którejś z tych grup i musimy znaleźć sposób, który ułatwi nam oszczędzanie. Warto jednak założyć 3 osobne fundusze. W jednym oszczędzać na jakiś cel – np. wakacje, nowe meble, auto. W drugim na nieprzewidziane wydatki, takie jak awaria pralki, usterka laptopa. A w trzecim, oszczędzać na miękką poduszkę finansową zabezpieczającą nas na przyszłość.

Poduszka finansowa firmy

Oszczędności nie są nam potrzebne tylko indywidualnie. Również poduszka finansowa firmy powinna być regularnie budowana. Według badań kontrahenci notorycznie spóźniają się ze wszelkimi płatnościami. Skala problemu jest znaczna, ponieważ zaledwie 1 faktura na 10, zostaje opłacona w terminie. Zazwyczaj przedsiębiorcy muszą czekać 2-3 miesiące, aby należność została uregulowana. Dla małych firm jest to ogromne zmartwienie i nieustanne starania, aby utrzymać płynność finansową!

Poduszka finansowa firmy – Jak ją stworzyć?

Oto kilka kroków, które powtarzane przez kwartał powinny pomóc zbudować poduszkę finansową firmy:

● analiza przepływów finansowych,
● kategoryzacja wydatków stałych i zmiennych,
● optymalizacja wydatków,
● budowanie poduszki finansowej firmy.

1. Analiza przepływów pieniężnych

Aby obliczyć sytuację finansową firmy, najprościej jest odjąć wydatki od sumy rzeczywistych dochodów. Pozytywny wynik wskazuje na nadwyżkę, a negatywny na straty i utratę płynności finansowej. Aby problem się nie pogłębiał, musisz działać szybko i zdecydowanie. W ten sposób możesz dokonywać regularnej analizy miesięcznej, która pozwoli Ci szybko dostrzec problem i podjąć niezbędne działania.

2. Kategoryzacja wydatków na stałe i zmienne

Dzieląc wydatki na stałe i zmienne również w łatwy sposób obliczysz przepływ miesięczny, a ponadto wprowadzisz przejrzystość i ułatwisz sporządzenie prognozy przepływów.
Wydatki stałe to te niezależne od ilości zleceń, które pozostają niezmienne, np. czynsz, leasing czy wynagrodzenia pracowników. Wydatki zmienne są uzależnione od liczby zleceń, czyli będą to np. koszty materiałów.

3. Optymalizacja dochodów i wydatków

Dzięki dokładnej kategoryzacji możesz szybko dostrzec, którędy ucieka najwięcej pieniędzy z Twojej firmy i masz możliwość podjęcia szybkiej reakcji, optymalizując nadchodzące wydatki.

Co możesz zrobić, aby obniżyć wydatki swojej firmy:

● negocjuj rabaty za szybką spłatę faktury – jeśli masz dostępną gotówkę, zapytaj, czy dostawca udzieli Ci rabatu za szybką zapłatę należności,
● korzystaj z długich terminów płatności,
● negocjuj możliwość spłaty ratami,
● przełóż planowane inwestycje na późniejszy termin – jeśli widzisz, że jesteś bliski utracie płynności finansowej, przystopuj i nie decyduj się na kolejne długotrwałe i kosztowne inwestycje.

4. Buduj poduszkę finansową firmy

Po dokonaniu analizy przepływów pieniężnych, kategoryzacji i optymalizacji kosztów, powinien Ci się pojawić już przynajmniej zarys prognozy płynności finansowej Twojej firmy. Prognoza płynności finansowej dostarczy Ci niezbędnych informacji, na bazie których może być budowana poduszka finansowa firmy. Wiesz już orientacyjnie, ile pieniędzy zostanie na Twoim koncie przez najbliższe miesiące oraz ile będziesz w stanie odłożyć.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x