19 grudnia 2019

Kredyt na umowie zlecenie

Kredyt na umowie zlecenie

Umowa zlecenie to tak zwana “umowa śmieciowa”, której często towarzyszą niskie zarobki. Często, lecz nie zawsze… Na takich umowach, często pracują przecież freelancerzy, np. programiści, graficy, czy copywriterzy, którzy na zarobki raczej nie narzekają. Mimo wszystko, umowa zlecenie podobno utrudnia, a nawet uniemożliwia otrzymanie kredytu lub pożyczki. Kredyt na umowę zlecenie wydaje się być niemożliwy… Dlaczego?Każda instytucja bankowa wylicza klientowi zdolność kredytową. Ocenia, czy będzie on w stanie, bez problemu spłacać swoje zobowiązanie. Na zdolność kredytową mają wpływ, głównie historia finansowa w BIK, wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, zawód, zarobki i właśnie – forma zatrudnienia. Nie jest tajemnicą, że najbardziej pożądana jest umowa o pracę, która daje najbardziej stabilne zatrudnienie. Ale jak obliczyć zdolność kredytową dla osób, na umowie zlecenie? Czy pożyczka na umowę zlecenie jest w ogóle możliwa?

Umowa zlecenie a kredyt

Umowa zlecenie, to popularna umowa cywilnoprawna, na której pracuje około 10% Polaków. Niestety, rządzi się ona innymi prawami, niż umowa o pracę, dlatego osoby zatrudnione na takiej umowie, często mają trudności w uzyskaniu pożyczki czy kredytu. Umowa zlecenie jest łatwa do zerwania, a to stwarza ryzyko, że klient może nagle, z dnia na dzień, pozostać bez dochodu. A co za tym idzie, bank nie ma pewności, że klient będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie.

Kredyt na umowie zlecenie trudno jest uzyskać, ale to wcale nie oznacza, że jest to niemożliwe… Czy można wziąć kredyt na umowę zlecenie?

Okazuje się, że tak! Co więcej, wsparcie możemy otrzymać zarówno w banku, jak i firmach pożyczkowych, które oferują chwilówki i pożyczki ratalne. Banki coraz częściej udzielają pomocy finansowej na umowie zlecenie, pod warunkiem, że ma się odpowiednio długi staż pracy i odpowiednie dochody. Forma zatrudnienia i rodzaj umowy, mają duże znaczenie dla zdolności kredytowej, ale na szczęście, nie jest to najważniejsze. Jeśli mamy udokumentowany stały dochód, możemy liczyć na kredyt na umowę zlecenie, a nawet, na umowę o dzieło! Co więcej, takie umowy, często są brane pod uwagę jako dodatkowy dochód i są wliczane do zdolności kredytowej.

Jaką formę zatrudnienia, akceptują banki?
● umowa o pracę,
● umowy cywilno -prawne, czyli umowa zlecenie i umowa o dzieło,
● działalność gospodarcza,
● renta i emerytura,
● gospodarstwo rolne,
● mianowanie,
● powołanie,
● kontrakt menedżerski

Procedura kredytowa jest bardzo prosta. Możemy udać się osobiście do wybranej placówki bankowej i porozmawiać bezpośrednio z doradcą kredytowym, lub wypełnić formularz online i poczekać na jego telefon. Składając wniosek, w wielu przypadkach można podeprzeć się wyciągiem z konta, potwierdzające regularność i wysokość dochodu. Większość banków będzie jednak żądać przedstawienia samej umowy, najczęściej z ostatniego roku.

Umowa zlecenie a kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy na umowę zlecenie, wydaje się totalną abstrakcją… a jednak! Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny? To również może się udać! Oczywiście, warunkiem jest okres zatrudnienia. Aby móc zaciągnąć takie zobowiązanie, należy udokumentować staż pracy na umowy zlecenie, który musi wynosić co najmniej 6 miesięcy. W niektórych bankach 12 miesięcy, ale to już zależy od wymogów konkretnego banku. Bank może też skontaktować się z zakładem pracy lub zleceniodawcą, w celu potwierdzenia współpracy.

Czy pożyczka jest możliwa przy umowie zlecenie?

Instytucje bankowe wolą klientów mających stałe i regularne dochody, z tytułu umowy o pracę, ale możemy też starać się o pożyczkę na umowie zlecenie, w firmach pozabankowych. Tym bardziej, że taka pożyczka szybko trafia na konto! Poza tym, w przypadku banków, zła historia kredytowa zazwyczaj całkowicie uniemożliwia otrzymanie kredytu, nawet pracując na umowie o pracę. Instytucje pozabankowe, bardzo często nie patrzą na historię kredytową. Liczy się fakt, że klient ma stałe źródło dochodu, jest więc w pełni wiarygodny. Firmy pożyczkowe uważają klientów pracujących na umowie zlecenie, za całkowicie wypłacalnych. Zwracają uwagę na regularność zleceń, a weryfikując wysokość dochodów, biorą najczęściej pod uwagę średnią z całego roku.

Pożyczka na umowę zlecenie jest więc jak najbardziej możliwa! Firmę pożyczkową interesuje tylko terminowa spłata zobowiązania, to wszystko. A skąd weźmiemy na to pieniądze, to już pozostawia w naszej kwestii. Firma może ewentualnie zmniejszyć wysokość pożyczki, o którą wnioskowaliśmy.

Coraz więcej osób, specjalizujących się w dobrze płatnych zawodach, woli pracować z pozycji freelancera. Najczęściej przyjmują zlecenia tylko na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Instytucje finansowe doskonale o tym wiedza, dlatego coraz chętniej oferują im wsparcie.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x