10 marca 2020

Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK?

Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej. To właśnie tam są przesyłane raporty z firm pożyczkowych i z banków. Dotyczą one zaciągniętych przez kredytobiorców finansowych zobowiązań.Oczywiście obejmują one również informacje dotyczące tego, czy były one, a jeśli tak, to czy zawsze na czas spłacane. Taki raport jest odpłatny, ale jeśli założymy konto w BIK, to będziemy mogli dwa razy w ciągu roku otrzymać go za darmo.

Kwestie związane z historią kredytową – uwagi wstępne

Wyjaśnienie tego, jak sprawdzić historię kredytową w BIK powinno zostać poprzedzone przez wyjaśnienie podstawowych pojęć. Czym zatem jest zdolność kredytowa? To możliwość regulowania na czas przez kredytobiorcę jego finansowych zobowiązań To od niej uzależnione jest to, o jak wysoki kredyt można się ubiegać. Tak samo jest w przypadku limitu na karcie kredytowej.

Najczęściej to nie prywatne osoby, ale banki występują do BIK, żeby prześwietlić historię kredytową swojego potencjalnego klienta. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu też tam z takim wnioskiem wystąpić.
W tym momencie należy jeszcze wyjaśnić, co jest to Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która została utworzona po to, żeby w jednym miejscu zbierać i gromadzić informacje na temat wierzytelności wszystkich obywateli.

Historia kredytowa w BIK – co to tak właściwie jest?

Można powiedzieć, iż jest to wykaz wcześniejszych oraz tych aktualnych zobowiązań finansowych danej osoby. Wszystkie informacje, jakie można tam uzyskać, są oczywiście wiarygodne, bo wpływają one z pierwszej ręki, czyli z banków oraz z różnych innych pozabankowych instytucji finansowych. Historia kredytowa może być pozytywna lub negatywna. Oprócz tego można również jej nie mieć wcale. Z tego rodzaju sytuacją będziemy mieć do czynienia wówczas, gdy nigdy wcześniej nie kupowaliśmy niczego na raty, nie zaciągnęliśmy kredytu, ani nie korzystaliśmy np. z karty kredytowej. Warto wiedzieć, że taki brak historii kredytowej wcale nie jest pozytywnie oceniany przez banki. Czasami się nawet zdarza, że właśnie z tego powodu ostateczna decyzja kredytowa jest odmowna.

Co trzeba zrobić, żeby sprawdzić swoją historię kredytową w BIK?

Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Najpierw należy się zarejestrować na oficjalnej stronie BIK. Żeby to zrobić, wystarczy w odpowiednich rubrykach (na stronie tej instytucji) wpisać swoje dane osobowe, adres e-mail oraz zaakceptować regulamin, który tam obowiązuje. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie oraz potwierdzenie naszej tożsamości. Żeby BIK mógł to zrobić, wystarczy, że prześlemy mu skan swojego dowodu osobistego. Następnie płacimy za raport, z którym będziemy chcieli się zapoznać. Kiedy transakcja zostanie zaakceptowana, będzie go można od razu wygenerować ze strony tej instytucji. Oczywiście dwa razy w ciągu roku można go otrzymać za darmo sama – jedyny wymóg to dokonanie rejestracji na stronie BIK.

Jakie informacje można znaleźć w takiej bazie BIK?

Wszystkie, które związane są z naszą finansową historią. Będą tam więc figurowały zarówno informacje aktualne, jak i te sprzed kilku, a nawet kilkunastu lat – czy na czas spłacaliśmy wcześniej zaciągnięte kredyty, czy były z tym jakieś opóźnienia.

Dlaczego warto zamówić dla siebie taki raport? W ten prosty sposób będzie można zorientować się, jaką mamy zdolność kredytową, z punktu widzenia tej instytucji i czy tym samym, mamy realne szanse np. na kredyt gotówkowy. Oprócz tego mogą się tam przecież znaleźć również jakieś nieprawidłowe informacje. Zapoznając się z nimi, możemy doprowadzić do tego, że zostaną stamtąd usunięte, jeszcze zanim jakaś instytucja finansowa wyciągnie na ich podstawie błędne de facto wnioski. Ponadto możemy się wówczas dowiedzieć, czy ktoś, np. przy wykorzystaniu skradzionego danej osobie dowodu osobistego, nie zaciągnął w jej imieniu jakiegoś kredytu albo pożyczki.

Co zrobić, żeby mieć pozytywną historię kredytową?

Przede wszystkim należy pamiętać, żeby zawsze na czas regulować wszystkie swoje finansowe zobowiązania. To wymóg konieczny. Oprócz tego powinniśmy mieć kontrolę nad swoimi wydatkami. Należy więc racjonalnie planować, kiedy wziąć kredyt. I robić to zawsze wtedy, gdy będzie pewni, że nie będzie później problemów z jego spłatą. Tak samo powinno być w przypadku dokonywania zakupów na raty (np. nowej pralki albo sprzętu AGD).

Najgorsze, co można zrobić, to zaciągnąć kilka kredytów w tym samym czasie. W końcu wtedy bardzo łatwo o jakieś niedopatrzenie i nieterminową spłatę, którejś z tych należności. Lepiej więc zaciągać nowe finansowe zobowiązanie dopiero wtedy, gdy to poprzednie zostanie już spłacone. Ewentualnie, gdy już mamy kilka równoczesnych rat do spłaty, można rozważyć, czy nie lepiej będzie, jeśli połączymy je wszystkie w jedną. W końcu, żeby to zrobić, wystarczy rozejrzeć się za kredytem konsolidacyjnym.

Nie każdy lubi zakupy na raty jednak warto mieć na uwadze, ze trzeba sobie jakoś zbudować pozytywną historię kredytową. A najprościej zrobić to poprzez dokonywanie zakupów jakichś droższych sprzętów właśnie w takiej ratalnej formie.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x