10 marca 2020

Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

Mimo iż tempo, w którym banki rozpatrują wnioski kredytowe, uległo poprawie, to jednak wciąż pozostają one daleko w tyle za firmami pożyczkowymi. Są w stanie nawet w ciągu kilku minut od chwili otrzymania wniosku, przygotować dla nas umowę pożyczkową.Z czego wynika tak opieszałe i powolne tempo pracy banków? Przede wszystkim z tego, że bardzo dokładnie weryfikują zdolność kredytową oraz wiarygodność finansową każdego potencjalnego kredytobiorcy.

Jak długo trwają formalności związane z kredytem gotówkowym?

Fakt, iż procedury kredytowe w bankach trwają tak długo, związane jest między innymi, z tym że banki na mocy przepisów prawa bankowego obowiązują bardzo restrykcyjne reguły oraz wymogi, których muszą przestrzegać. Gdyby tego rodzaju czynności nie dopełniły one w należyty sposób, mogłoby dojść do tego, że same naraziłyby się na bardzo duże straty. W znacznej mierze sprowadzałyby się one do tego, że niektórzy z kredytobiorców nie byliby w stanie na czas albo w ogóle regulować rat zaciągniętych przez nich niegdyś kredytów. Gdyby takich przypadków było dużo, bank popadłby w poważne trudności finansowe, a w skali całego kraju mogłoby nawet dojść do kryzysu gospodarczego. Właśnie dlatego banki się nie spieszą i powoli, krok po kroku, analizują dokładnie sytuację każdego potencjalnego kredytobiorcy.

Wstępna decyzja w sprawie kredytu gotówkowego

W większości instytucji bankowych cała procedura, która wiąże się ze składaniem wniosku o kredyt, została podzielona na dwa odrębne etapy. Najpierw zostaje złożone wstępne zapytanie o danego rodzaju ofertę kredytową. Wtedy też potencjalny kredytobiorca musi się zgodzić na to, żeby bank zweryfikował jego zdolność kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Wówczas wystarczy przedstawić bankowi do wglądu jedynie swój dowód tożsamości. Inne potrzebne na tym etapie informacje zostaną uzyskane podczas rozmowy z doradcą kredytowym z danej instytucji finansowej. Na tym etapie procedura kredytowa nie trwa długo, bo kompetentnemu pracownikowi banku wystarczy kilka – kilkanaście minut, żeby wydać wstępną decyzję kredytową.

Wiążąca decyzja kredytowa

Kiedy zostaniemy już w pozytywny sposób zweryfikowani przez bank, wówczas rozpoczyna się kolejny etap – gromadzenie i dostarczanie do kredytodawcy wszystkich wymaganych przez niego dokumentów (głównie dochodowych). Warto wiedzieć, że już wtedy podpisuje się z bankiem specjalną umowę. Oczywiście to, czy ona faktycznie dojdzie do skutku, okaże się, dopiero gdy zaaprobują ją analitycy bankowi z danej placówki. Kiedy doradca już będzie miał wszystkie potrzebne na tym etapie dokumenty, wówczas prześle je do dalszej analizy specjalistom, którzy podejmą ostateczną decyzję, czy można nam przyznać kredyt gotówkowy.

Tak naprawdę nie sposób dokładnie określić, ile ten etap ubiegania się o kredyt będzie trwał. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że każdy kredytobiorca to zupełnie inny przypadek – ma inną pracę, dochody, zobowiązania finansowe i bank musi to wszystko dokładnie prześwietlić. Właśnie dlatego z naszej perspektywy to tak długo trwa.

W praktyce najczęściej okazuje się, że bank na podjęcie ostatecznej decyzji potrzebuje kilku dni. Czasami trwa to jednak dłużej – np. wtedy, gdy zażyczy on sobie, żeby mu dostarczyć do wglądu jeszcze inne dodatkowe dokumenty. Wówczas znowu będą musiały zostać one dostarczone do analityka, który ponownie będzie musiał przeanalizować naszą wiarygodność kredytową.

Kredyt przyznany – ile trzeba czekać na pieniądze?

W sytuacji, gdy wniosek został rozpatrzony pozytywnie, musimy uzbroić się w cierpliwość i po prostu zacząć czekać na wypłatę pieniędzy. Może się to odbyć w formie gotówkowej albo bezgotówkowej. W pierwszym przypadku bank zakłada za kredytobiorcę specjalne konto techniczne, na które później wpłaci pieniądze z kredytu. Następnie kredytobiorca będzie je sobie mógł wypłacić w kasie banku. W przypadku formy bezgotówkowej zostaną one przelane na konto danego kredytobiorcy. Wówczas jednak trzeba będzie poczekać na nie nieco dłużej – czasem nawet kilka dni, jeśli wniosek o kredyt złożyło się w piątek w godzinach popołudniowych.

A jak jest w przypadku kredytu online?

Wówczas cała procedura ubiegania się o pieniądze jest znacznie prostsza. Najpierw oczywiście trzeba wypełnić formularz na stronie danej placówki finansowej. Późnej jest on weryfikowany – również przez BIK. Oczywiście zdolność kredytowa, wysokość dochodów oraz wszystkie inne istotne z punktu widzenia danej instytucji finansowej kwestie również są sprawdzane. Procedura ta jest o tyle prostsza, że nie trzeba udawać się osobiście do banku i tam tracić czasu w kolejkach.

Ile ona zatem trwa? Samo wypełnienie wniosku powinno zająć kilkanaście minut. Później bank go analizuje i weryfikuje istotne z jego punktu widzenia informacje. Zazwyczaj na ostateczną decyzję kredytową trzeba będzie poczekać kilka godzin. Jeśli zostaniemy w pozytywny sposób zweryfikowani oraz ocenieni przez daną placówkę bankową, to wówczas pieniądze powinny trafić na nasze konto nawet w ciągu kilkunastu minut. Czyli można powiedzieć, że wystarczy jeden dzień, żeby zaciągnąć taki kredyt.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x