28 lutego 2020

Kredyt na remont domu – jaki model wybrać?

Kredyt na remont domu – jaki model wybrać?
Decyzja o wykonaniu remontu domu powinna pociągnąć za sobą kolejną. W końcu trzeba również zdecydować, skąd wziąć na niego pieniądze. Wybór źródła finansowania powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, ile chce się pożyczyć.
Czas również ma w tym wypadku duże znaczenie. Kredyt gotówkowy to najkorzystniejsza opcja dla tych, którzy potrzebują pieniędzy od razu. Z kolei ci, którzy aż tak się nie spieszą, =powinni wziąć pod uwagę dwie opcje: kredyt oraz pożyczkę hipoteczną.

Kredyt hipoteczny

Remont domu można wykonać dzięki pieniądzom uzyskanym z kredytu hipotecznego. Jego główna zaleta jest taka, że to jeden z najtańszych rodzajów finansowania. Oczywiście nie jest on pozbawiony wad. Wymaga wiele zaangażowania ze strony kredytobiorcy. Wiąże się również z dodatkowymi kosztami oraz z pewnego rodzaju trudnościami. Jedna z nich polega na tym, że trzeba zrobić wpis na rzecz kredytodawcy w księdze wieczystej. Oprócz tego należy również dokonać wyceny nieruchomości.

Najistotniejsze jednak, że w przypadku kredytu hipotecznego czas oczekiwania na pieniądze z banku jest stosunkowo długi. Zazwyczaj od chwili złożenia wniosku do otrzymania kredytu mija aż miesiąc. Dla porównania – w przypadku pożyczki będzie to tylko 1-2 dni.

Kredyt hipoteczny jest więc opłacalny przede wszystkim wtedy, gdy chce się pożyczyć od banku znaczną sumę pieniędzy – w granicach 50 000 zł. Jego niskie oprocentowanie z pewnością zrekompensuje wszystkie niedogodności i uciążliwości, jakie wiążą się ze spełnianiem wymaganych przez bank warunków. W przypadku znacznie mniejszych sum i chęci szybkiego uzyskania od instytucji finansowej pieniędzy ten rodzaj kredytu nie będzie już tak atrakcyjny.

Pożyczka hipoteczna

Trzeba jeszcze nadmienić, że bardzo dużą wadą kredytu hipotecznego jest także i to, że pieniądze można wydać tylko na prace i materiały, które zwiększą wartość domu. Można je więc wykorzystać na wymianę podłóg, czy remont łazienki – ale już na zakup nowych mebli, zasłon czy innych dodatków do domu nie. Oprócz tego z tych wszystkich poniesionych w trakcie remontu kosztów trzeba się będzie później rozliczyć. Bank będzie wymagał od kredytobiorcy okazania faktur albo zdjęć, które będą dowodziły, że pieniądze zostały wydane zgodnie z zawartymi w umowie kredytowej zapisami.

Zupełnie inaczej będzie w przypadku pożyczki hipotecznej. Wówczas kredytobiorca będzie mógł przeznaczyć pożyczone od instytucji finansowej pieniądze na dowolny cel. Nikt go nie będzie ani sprawdzał, ani w żaden sposób z tego rozliczał. Oczywiście i ona ma pewne wady. Podstawowa jest taka, że koszt pożyczki hipotecznej jest nieco wyższy. Innymi słowy, można powiedzieć, że taka pożyczka jest po prostu droższa od kredytu hipotecznego.

Warto również wspomnieć, że niektóre banki oferują jeszcze inną propozycję. Jest to kredyt, który łączy w sobie cechy kredytu hipotecznego oraz pożyczki hipotecznej. Czym się on charakteryzuje? Przede wszystkim tym, że część pożyczonej sumy trzeba przeznaczyć na wykonanie czynności, które podniosą wartość nieruchomości, ale resztę można już wydać zgodnie z własną wolą. Bank już w to nie będzie ingerował.

Pożyczka gotówkowa

Remont można również sfinansować dzięki środkom uzyskanym z pożyczki gotówkowej. Główna zaleta tego rodzaju rozwiązania polega przede wszystkim na tym, że w tym wypadku pieniądze otrzyma się bardzo szybko. Zazwyczaj w tym samym dniu, w którym złoży się o nią wniosek. Warto jeszcze nadmienić, można je wydać zgodnie z własnymi zapatrywaniami. Z niczego też się nie trzeba będzie rozliczać. Tego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się więc najlepiej wtedy, gdy trzeba będzie pożyczyć szybko niewielką sumę pieniędzy. Dlaczego niewielką? Bo to najwyżej oprocentowane rozwiązanie. Oczywiście można również znaleźć bardzo korzystne oferty takiej formy finansowego wsparcia. Żeby jednak do nich dotrzeć, najpierw należy ze sobą porównać warunki, jakie oferują różne instytucje finansowe.

Dobry research to podstawa

Bez względu na to, czy ktoś się zdecyduje na kredyt hipoteczny, pożyczkę hipoteczną czy na pożyczkę gotówkową – zawsze zanim wybierze ofertę konkretnej placówki, najpierw powinien zapoznać się z jak największą liczbą ofert od konkurencji. W tym celu można skorzystać z internetowych rankingów i porównywarek parametrów poszczególnych kredytów czy też pożyczek. Można również zasięgnąć porady u eksperta finansowego. Najważniejsze, by sobie jednak mimo wszystko zadać taki trud i nie podpisywać od razu umowy kredytowej z bankiem, w którym ma się konto. W końcu nie zawsze jego oferta będzie dla nas najkorzystniejsza.

Formalności związane z ubieganiem się o finansowe wsparcie na remont

Kiedy już bank został wybrany, nie pozostaje już nic innego, jak złożenie wniosku o kredyt albo o pożyczkę. Czas rozpatrywania wniosków trwa długi i nie zawsze przydzieli nam kredyt pierwszy bank, do którego się zgłosimy. Czasem trzeba złożyć kilka wniosków, aby w końcu uzyskać odpowiedź pozytywną. W przypadku pożyczki gotówkowej wystarczy złożyć jeden wniosek. Tam cała procedura związana z jego analizowaniem została maksymalnie uproszczona, dlatego ostatecznej decyzji można się spodziewać już tego samego dnia, w którym się go złożyło.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x