18 grudnia 2019

Kredyt dla firm działających poniżej roku

Kredyt dla firm działających poniżej roku

Kredyt dla firm działających poniżej roku, to dość trudna sprawa. Dlatego wielu przedsiębiorców, zanim jeszcze otworzy działalność, stara się o zwykły kredyt gotówkowy i uzyskane środki, przeznacza na rozwój firmy. Jeśli historia kredytowa w BIK przedsiębiorcy jest dobra, ma on wtedy naprawdę dużo sposobów, by uzyskać finansowanie. Jeśli jednak firma już pojawiła się na rynku, zaczynają się schody, tym bardziej, gdy na początku przynosi ona niskie i nieregularne dochody. Czy w takiej sytuacji jest szansa na kredyt? Czy możliwy jest kredyt dla firm mających 6 miesięcy działalności?

Gdy firma ma mniej niż 6 miesięcy działalności

Ogólnie przedsiębiorcy mają do wyboru wiele różnych form finansowania i niezależnie od tego, jaką konkretnie działalność prowadzą, to bardzo chętnie po nie sięgają. Pożyczka może pomóc im osiągnąć efekt dźwigni finansowej i podwoić zyski.

Jakie są najczęściej spotykane rodzaje kredytów dla firm?
– kredyt inwestycyjny — na sfinansowanie inwestycji,
– kredyt obrotowy — na finansowanie bieżącej działalności,
– kredyt pomostowy — bardzo pomocny, gdy trzeba pokryć koszty projektów, na które otrzymaliśmy dotację, ale czekamy na uzyskanie refundacji,
– kredyt technologiczny — na wdrożenie nowych innowacji,
kredyt hipoteczny — z zabezpieczeniem

Firmy, istniejące na rynku od dłuższego czasu, mogą przebierać w ofertach, ale te dopiero rozpoczynające swoją działalność, niestety zwykle mają problem. Banki stawiają zazwyczaj bardzo wysokie wymagania swoim klientom i rzadko skłonne są dać kredyt dla firm działających poniżej roku. Najczęściej firma musi istnieć na rynku co najmniej 12 miesięcy, musi posiadać udokumentowane przychody na rachunku firmowym i dobrą historię kredytową w BIK. Wtedy ma szansę uzyskać kredyt w większości banków na rynku.

Ale co zrobić, jeśli przedsiębiorca potrzebuje gotówki na start? Dla nowopowstałych firm, oferta jest naprawdę niewielka i jedynie kilka banków, które specjalizują się w obsłudze przedsiębiorstw, jest w stanie udzielić kredytu firmie na rozkręcenie działalności, chociaż takie kredyty istnieją…

– Kredyt dla młodych firm — określany jako kredyt dla firm “na start”. Teoretycznie taki kredyt udzielany jest firmie już od 1 dnia jej działalności, teoretycznie, ponieważ niewiele banków ma je w swojej ofercie.
– Kredyty dla małych firm — ten kredyt najczęściej jest udzielany firmom na dowolny cel, przy uproszczonej dokumentacji finansowej i rejestrowej.
Pożyczki pozabankowe dla firm — banki mają wygórowane wymagania i nie chcą podejmować ryzyka, ale na nich świat się nie kończy. Przedsiębiorstwa, tak samo jak osoby indywidualne, które mają problem finansowy, mogą zgłosić się do instytucji pozabankowych i wziąć pożyczkę dla firmy.

Jak dostać pierwszy kredyt dla młodej firmy?

Kredyt dla firm działających poniżej roku jest trudny do uzyskania, ale nie niemożliwy. Można go zaciągnąć, ale należy spełnić określone wymogi formalne. Mało który bank, chce jednak ryzykować i udzielić wsparcia przedsiębiorstwu, którego przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Kredyt na start dla firmy, jeśli już znajduje się w ofercie banku, jest zazwyczaj dość niski i wymaga dodatkowych zabezpieczeń spłaty.

Kredyt dla firm na start

Kredyt dla firm na start, jest udzielany przedsiębiorstwu już od pierwszego dnia jego działalności na rynku i często może zostać wykorzystany na dowolny cel. Skorzystać z niego może przedsiębiorca, który prowadzi działalność nie dłużej niż 12 lub 18 miesięcy, jako osoba fizyczna, spółka cywilna, fizyczna, jawna lub partnerska, a nawet jako rolnik.
O kredyt dla firm działających poniżej roku, można wnioskować w bardzo łatwy sposób. Najlepiej udać się do banku, w którym jest prowadzony rachunek firmowy. Kredytodawca ma wówczas wgląd w finanse i zazwyczaj nie potrzebuje dodatkowych zaświadczeń, ale mimo wszystko, lepiej wcześniej przygotować kilka dokumentów, takich jak wpis do rejestru działalności gospodarczej i zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami do ZUS-u lub Urzędu Skarbowego.
Można też wnioskować online. Zalogować się na stronie banku, złożyć wniosek, wypełnić biznesplan, dołączyć listę wymaganych załączników i czekać na telefon doradcy. Można wnioskować o dowolną kwotę, ale od banku zależy czy takiego finansowania udzieli. Jeśli kwota kredytu jest niska, można go otrzymać bez konieczności ustanowienia zabezpieczenia rzeczowego, ale bank i tak, może go zażądać, np. w postaci hipoteki, cesji, poręczenia osoby trzeciej lub weksla in blanco.

Pożyczka pozabankowa dla firm bez BIK

Można też skorzystać z pożyczek dla firm, oferowanych przez instytucje pozabankowe. Rynek produktów pozabankowych dla firm, nie rozwija się, co prawda, tak szybko i dynamicznie, jak rynek pożyczek konsumenckich, ponieważ jest zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie. Mimo to, nietrudno je znaleźć. Pożyczka od firmy pozabankowej jest o wiele łatwiejsza, a jej największą zaletą jest szybka decyzja i minimum formalności. Często firma pożyczkowa, nie potrzebuje nawet żadnych zaświadczeń z Urzędu Skarbowego.
Firmy pozabankowe oferują pożyczki dla przedsiębiorców, nawet bez sprawdzania rejestru BIK. Nie jest niczym dziwnym, że niektórym firmom, mogły zdarzyć się problemy finansowe, które poskutkowały negatywnym wpisem w BIK lub firma jest po prostu nowa i takiej historii jeszcze nie posiada. To zazwyczaj całkowicie przekreśla szansę na uzyskanie kredytu w banku. Wtedy z pomocą przychodzą firmy pożyczkowe, które są w stanie udzielić pomocy bez sprawdzania BIK, dzięki czemu cały proces przebiega szybko i sprawnie.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 5 / 5. Głosy 1

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
KAMINSKI Finance
3 lat temu

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kredytów dla spółek. Opisałem to tutaj: https://kaminski-finance.pl/jaki-jest-minimalny-staz-spolki-do-kredytu/ . W większości przypadków poza wyjątkami z mojego artykułu kredyt dla spółki nie będzie możliwy.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x