28 lutego 2020

Karta kredytowa, a debetowa. Różnice i podobieństwa

Karta kredytowa, a debetowa. Różnice i podobieństwa
Współcześnie posiadanie karty płatniczej jest już standardem. Można z niej korzystać w sklepie spożywczym, w aptece, na stacji benzynowej i w wielu innych miejscach. Oczywiście również wtedy, gdy będzie się chciało dokonać wpłaty gotówki we wpłatomacie albo jej wypłaty w bankomacie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku karty debetowej.
Co ciekawe jednak nie wszyscy ich użytkownicy tak naprawdę orientują się, jakie są różnice oraz podobieństwa pomiędzy kartą kredytową a debetową. Najwyższy czas to zmienić.

Specyfika karty debetowej

Każdy, kto otwiera rachunek osobisty, może otrzymać kartę debetową. Można powiedzieć, iż otrzymuje się ją w pewnego rodzaju pakiecie, bo później to ona będzie funkcjonowała jako narzędzie do korzystania z salda. Czasami jednak zdarza się, że się jej nie ma. Wówczas należy po prostu poinformować bank, że chciałoby się ją otrzymać. Wystarczy samo złożenie tego rodzaju dyspozycji. Właśnie dlatego karty debetowe są teraz tak popularne i posiadają bardzo dużo różnych funkcjonalności. Trzeba również pamiętać, że używając ich, wydaje się tylko i wyłącznie własne środki. Jest to po prostu rodzaj pewnego instrumentu płatniczego. Oczywiście i od tej reguły jest pewien wyjątek, bo można podpisać dodatkową umowę z bankiem i zacząć korzystać z karty debetowej tak samo, jak z tej kredytowej, tylko do pewnej ustalonej wcześniej z danym bankiem kwoty.

Korzystanie z karty debetowej, podobnie jak z tej kredytowej, wiąże się z pewnymi kosztami jak wypłata środków z bankomatu albo sprawdzanie salda. W porównaniu do kart kredytowych są one jednak znacznie tańsze w utrzymaniu, bo te wyżej wymienione operacje w ich przypadku w większości placówek bankowych są całkowicie bezpłatne. Oczywiście nie zawsze i nie wszędzie, bo wciąż się zdarza, że bezpłatne jest wypłacanie środków wyłącznie w bankomatach, które stanowią własność banku, w którym założyło się wcześniej swój rachunek. Oprócz tego takie posiadanie karty debetowej również wiąże się z pewnymi opłatami. Są one scedowane na prowadzenie rachunku. Stąd też dla przeciętnego klienta banku są one niezauważalne. Wszystko przez to, że zazwyczaj są to drobne sumy – najczęściej kilka złotych na miesiąc.

Wyróżniki karty kredytowej

Jeśli chodzi o kartę kredytową, to w jej przypadku wymagane są większe formalności. Bank przed jej wydaniem wymaga wypełnienia specjalnego wniosku. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, bo jest to przecież pewna forma kredytu, który później trzeba będzie spłacić. Trzeba zatem pamiętać, że płacąc nią, wydaje się pieniądze banku, a nie swoje.

Nie da się ukryć, że koszty z użytkowaniem karty kredytowej są znacznie wyższe niż w przypadku tej debetowej. Nie wszędzie są jednak takie same, więc warto porównać ze sobą różne oferty, zanim zdecyduje się na konkretną placówkę bankową. Niemniej jednak kredyty na takich kartach zaliczane są mimo wszystko do tych najwyżej oprocentowanych.

Korzystając z karty kredytowej, zawsze trzeba pamiętać o limicie, który ma się na swoim koncie. Oprócz tego należy sobie zdawać sprawę z tego, że nieuregulowanie na czas zadłużenia na tej karcie, będzie się wiązało z koniecznością zapłacenia bardzo wysokich odsetek.

Opłacalność kart kredytowych oraz debetowych

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że specyfika obu tych bankowych produktów jest zupełnie inna. Właśnie dlatego każdy z nich może okazać się atrakcyjny w zupełnie innych okolicznościach.

Karta debetowa bardzo dobrze się sprawdzi w sytuacjach, gdy będzie się chciało wypłacić pieniądze z bankomatu. W przypadku karty kredytowej tego rodzaju operacja finansowa może się okazać bardzo droga i tym samym w ogóle nieopłacalna. Tak samo będzie w sytuacji, gdy trzeba będzie zapłacić za jakieś zakupy albo usługi. Wówczas również powinno się użyć karty debetowej, a nie kredytowej.

Z kolei karta kredytowa okaże się wyjątkowo atrakcyjna wówczas, gdy trzeba będzie wypożyczyć samochód (nie ważne, czy na terenie Polski, czy za granicą). Wszystko przez to, że większość wypożyczalni stawia taki warunek swoim potencjalnym klientom. Jest to dla nich po prostu bardzo wygodne rozwiązanie, bo dzięki karcie kredytowej mogą one od razu pobrać określoną sumę na koncie klienta. Jest to kaucja, która później, gdy ze zwróconym autem będzie wszystko w porządku, zostanie zwrócona.

Podobnie jak w wypożyczalni, tak samo będzie również w sytuacji, gdy się zechce wypożyczyć auto w systemie car sharing. Wówczas również będzie wymagana karta kredytowa.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat kart kredytowych oraz debetowych?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że korzystanie z pieniędzy zgromadzonych na danym koncie bankowym, jest w sposób ścisły powiązane z nazwą produktu. Karta debetowa jest używana do obciążania rachunku, czyli debetu – i właśnie stąd wzięła się jej nazwa.

Płacąc swoją kartą kredytową, obciąża się rachunek typu ROR, a nie swój własny. Taki rachunek to specjalne konto karty kredytowej (rodzaj rachunku technicznego) i to właśnie na nim znajdują się środki, z których korzysta użytkownik karty kredytowej.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 4 / 5. Głosy 1

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x