27 stycznia 2020

Co to jest debet i co powinieneś wiedzieć?

Co to jest debet i co powinieneś wiedzieć?
Każdy na pewno nieraz znalazł się w sytuacji, kiedy do wypłaty pozostało mu jeszcze parę dni, a zaczyna się coraz bardziej nieprzyjemnie zbliżać do zera na koncie. Przeżycie tych paru dni może okazać się sporym wyzwaniem, szczególnie jeśli pojawią się jakieś niespodziewane wydatki. Najczęściej myśli się wtedy o zaciągnięciu niewielkiej chwilówki, ale istnieje o wiele prostsze i bardziej komfortowe rozwiązanie tej sytuacji – debet. Co to jest?

Debet na koncie – definicja

Co to jest debet na koncie? Jest to ujemne saldo na naszym rachunku, które powstaje wtedy, gdy przekroczymy limit naszych oszczędności. Może być to dla niektórych zaskoczeniem, ale faktycznie ze swojej karty debetowej można wypłacić więcej, niż się na niej znajduje. Najprościej więc rzecz ujmując, debet jest usługą, którą oferuje nam bank przy zakładaniu konta, pozwalającą na wykorzystywanie dodatkowych środków finansowych bez konieczności aplikowania o pożyczkę, omijając przy tym skomplikowane procedury.

Komu przysługuje usługa debetu?

Oczywiście debet nie jest automatycznie przypisywany do każdego konta i każdej karty. Choć jest niejako standardem przy zakładaniu konta, niektóre czynniki mogą sprawić, że debet nie zostanie nam przyznany. Przede wszystkim musimy być osobą pełnoletnią, która otrzymuje na swoje konto stałe wynagrodzenie, a także nie ma problemów z innymi zobowiązaniami – zatem nasza historia kredytowa oraz zdolność kredytowa powinny być bez zarzutu. W przypadku nadużywania usługi debetu może ona zostać cofnięta, jako że przestaniemy być wiarygodni w oczach naszego banku.
Przy tym pamiętajmy również, że banki rządzą się także swoimi wewnętrznymi zasadami. W niektórych instytucjach mogą wymagać spełnienia dodatkowych kryteriów przy ubieganiu się o kartę debetową.

Ile wynosi nasz debet?

Oczywiście każdemu debet wyliczany jest w sposób indywidualny. Zależy to przede wszystkim od naszych miesięcznych wpływów na konto oraz wysokości naszego wynagrodzenia. Z reguły debet stanowi między 10%-20% wszystkich naszych stałych wpływów na konto. Nie warto jednak tego szacować – spójrzmy w naszą umowę zawartą z bankiem, aby dowiedzieć się, jaki limit został ustalony na naszym rachunku. Może on także zależeć od rodzaju konta bankowego, jakie posiadamy.

Czy debet jest bezpłatną usługą?

Niestety debet nie jest usługą bezpłatną. To znaczy – ustalenie debetu jest bezpłatne, w niektórych bankach obsługa takiego konta również jest darmowa, a nawet nie ma żadnych opłat za wydanie pieniędzy po przekroczeniu limitu. Jednak jeśli będziemy z korzystać ze środków debetowych, musimy się liczyć z ich oprocentowaniem i odsetkami od pożyczonej od banku kwoty.
W końcu gdy przekraczamy magiczne zero na koncie, a saldo zaczyna pokazywać wartości ujemne, tak naprawdę korzystamy już z pieniędzy banku, więc musimy o tym myśleć jak o pożyczce, a nie magicznie pojawiających się środkach znikąd. Bank oczywiście nie pożycza takich pieniędzy z dobroci serca, ale po to, aby na takiej transakcji zarobić. Oprocentowanie nie jest jednak zwykle wygórowane, a całościowo bardziej opłaca się korzystać z debetu na koncie niż chociażby z usług pożyczkowych w sferze pozabankowej.

Ile mamy czasu na uregulowanie debetu?

Z reguły banki wyznaczają nieprzekraczalny termin spłaty debetu. Zwykle dają 30 dni na uregulowanie naszego salda do wartości dodatnich. Zazwyczaj tego terminu się nie przekracza, skoro debety przyznawane są na określoną kwotę obliczoną według możliwości użytkownika i to na kontach, na których występuje ruch finansowy. Warto jednak dopytać w naszym banku o wewnętrzne zasady regulowania debetu.

Warunki spłaty debetu

Banki naliczają odsetki od ujemnego salda na koncie. Oprocentowanie debetu z reguły nie przekracza czterokrotności stopy lombardowej, co oznacza, że wynosi około 10%. Spłata debetu następuje automatycznie po wpłynięciu na nasze konto bankowe jakichkolwiek środków finansowych. Nie trzeba więc działać według żadnych określonych procedur.
Wróćmy do sytuacji opisanej na początku artykułu – załóżmy hipotetycznie, że zostały nam dwa dni do otrzymania wynagrodzenia od pracodawcy. Mamy tylko parędziesiąt złotych na koncie i koniecznie musimy dokonać wypłaty na paręset złotych z powodu niespodziewanego wydatku. Możemy te pieniądze wypłacić dzięki usłudze debetu i nie martwić się zbytnio jego spłatą, ponieważ w ciągu dwóch dni na nasze konto wpływa wynagrodzenie, z którego automatycznie odejmowana jest kwota potrzebna na pokrycie debetu oraz odsetek naliczonych z powodu przekroczenia limitu.

W jaki sposób możemy otrzymać debet na rachunku bankowym?

Jeśli nie podpisaliśmy umowy o otwarcie konta z debetem lub nie wiemy, czy nasze konto oraz karta mają uruchomioną usługę debetową, wystarczy wykonać telefon do naszego banku. Tam otrzymamy informacje na ten temat. Możemy zwrócić się do banku o ustalenie debetu w każdym momencie – telefonicznie, online czy osobiście w placówce. W każdym przypadku zostanie on nam wydany „od ręki”, jeśli będziemy spełniać wymagane kryteria.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x