5 lutego 2020

Wypłata z bankomatu bez karty

Wypłata z bankomatu bez karty
Karta płatnicza powoli zaczyna stawać się niepotrzebna, nie tylko jeśli chodzi o wypłatę gotówki z bankomatów. Dzięki systemowi płatności mobilnych BLIK wprowadzonych na polski rynek przez Polski Standard Płatności S.A. można przeprowadzać większość transakcji za pomocą swojego smartfona. Możemy płacić BLIK-iem w sklepie, zlecać natychmiastowe przelewy na telefon czy udostępniać innym czeki BLIK. Natomiast sama wypłata z bankomatu bez karty jest możliwa na wiele różnych sposobów.

Czy można wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Oczywiście, że tak! Możemy posłużyć się tutaj różnymi aplikacjami na smartfona. Najpopularniejszy obecnie jest system BLIK, który jest oferowany przez niemal wszystkie banki działające na polskim rynku. Do nich zaliczać się będą między innymi: PKO BP, Bank Millenium, Pekao S.A., ING Bank Śląski, ale także Getin Bank, Alior Bank, mBank, Sandander Bank Polska oraz Credit Agricole. Co więcej, wypłata z bankomatu bez karty przy pomocy aplikacji bankowej w systemie BLIK działa nie tylko w bankomatach tych konkretnych banków, ale także w bankomatach sieciowych, takich jak PlanetCash czy Euronet.

Oprócz systemu BLIK wypłata z bankomatu bez karty możliwa jest jeszcze za pomocą aplikacji Hal-Cash oraz SkyCash (tylko z bankomatów sieci Euronet), a także w przypadku gdy nasz telefon został wyposażony w moduł karty NFC (technologia Near Field Communication), która pozwala na dokonywanie transakcji płatniczych zbliżeniowo za pomocą naszego smartfona.

Czy wypłata z bankomatu bez karty jest darmowa?

W większości przypadków – tak. Zdecydowana większość banków oferuje płatności w systemie BLIK jako standardową usługę. Niektóre jednak pobierają opłaty przy korzystaniu z bankomatów innych instytucji finansowych. Przykładowo bank Inteligo pobiera prowizję w wysokości 4,5 zł za wypłatę gotówki z bankomatów należących do innych banków niż PKO czy Santander. Warto więc zapoznać się z ograniczeniami, jakie nakłada na płatności w systemie BLIK nasz bank. Jednak tak samo przy używaniu karty do wypłaty gotówki z bankomatu innego banku trzeba liczyć się z tym, że zostanie pobrana za to dodatkowo opłata.

Jak aktywować aplikację BLIK na telefon?

Po pierwsze, by móc dokonywać płatności za pomocą swojego smartfona, konieczne będzie przypisanie swojego numer telefonu do konta w banku. Możliwe, że w tym celu trzeba będzie wybrać się do placówki banku, aby dokonać takiej weryfikacji, jeśli nasze konto jeszcze nie ma przypisanego numer telefonu. Dopiero po dokonaniu takiej czynności możliwe będzie aktywowanie aplikacji banku.

Aplikację naszego banku możemy pobrać poprzez Google Play (urządzenia z systemem Android) lub App Store (urządzenia Apple z systemem iOS). Warto dowiedzieć się od razu w naszym banku, jaką konkretnie aplikację należy pobrać. Na przykład dla klientów banku PKO BP będzie to aplikacja o nazwie IKO.

Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji, a także po wcześniejszym przypisaniu numeru telefonu do konta bankowego, potrzebne będzie już tylko powiązanie numeru telefonu z aplikacją bankową. Po dokonaniu wszystkich czynności z sukcesem będziemy mogli cieszyć się ogromem możliwości, jakie daje nam to nowe rozwiązanie.

Jak dokonać wypłaty z bankomatu bez karty za pomocą BLIK?

Gdy znajdziemy się przy bankomacie, należy włączyć aktywowaną z sukcesem aplikację naszego banku. Następnie wybierzmy na ekranie bankomatu opcję „Wypłata BLIK”. W aplikacji na telefonie również przejdźmy w zakładkę BLIK. Pokaże się nam tam sześciocyfrowy kod, który powinniśmy wpisać za pomocą klawiatury bankomatu – tak, jak wpisujemy kod PIN przy używaniu karty płatniczej. Kolejną czynnością jest wybranie pożądanej przez nas kwoty do wypłaty. Pamiętajmy, że musimy jeszcze koniecznie potwierdzić realizację transakcji na ekranie swojego telefonu, aby mogła dojść do skutku.

Jakie możliwości daje BLIK poza wypłatą z bankomatu bez karty?

Wypłata gotówki z bankomatu to nie jedyna czynność, jaką można sobie ułatwić za pomocą systemu BLIK. Co więcej, można stwierdzić z przekonaniem, że ludzie coraz mniej korzystają z bankomatów, a płatności zbliżeniowe za pomocą kart i telefonów, a także płatności mobilne, niemal całkowicie przejmują rynek. Coraz mniej osób dokonuje płatności za pomocą gotówki i są to raczej osoby należące do starszego pokolenia, choć oczywiście istnieją wyjątki. Bez dwóch zdań jednak nowe pokolenie uznaje płatności zbliżeniowe i mobilne za niezwykle wygodne.

Wraz z wprowadzeniem w życie systemu BLIK, który tak naprawdę zaistniał na polskim rynku zaledwie kilka lat temu, bo w 2015 roku, myślenie o płatnościach zmieniło się nie do poznania. Za pomocą systemu BLIK możemy:
– dokonywać płatności stacjonarnych przez terminal;
– dokonywać płatności internetowych;
– dokonywać natychmiastowych przelewów na numery telefonów;
– nie tylko wypłacać, ale także wpłacać gotówkę na swoje konto poprzez użycie wpłatomatu;
– generować czeki BLIK, które pozwalają na dokonywanie transakcji płatniczych (wypłat z bankomatu oraz płatności stacjonarnych i internetowych) na określoną wartość przez osobę trzecią – bez potrzeby posiadania przy sobie karty płatniczej, smartfona czy nawet połączenia z internetem.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 4.5 / 5. Głosy 2

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x