3 kwietnia 2020

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym i kupić nowe

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym i kupić nowe
Sprzedaż mieszkania z hipoteką jest możliwa przy spełnieniu odpowiednich formalności. Wyjaśniamy, jak prawidłowo sprzedać mieszkanie z kredytem.Niedawno powiększyła Ci się rodzina i potrzebujesz więcej przestrzeni? A może chciałbyś zamienić apartament w centrum na podmiejski dom z ogrodem? Dobrze zarabiasz, masz oszczędności i upatrzoną nieruchomość. Jest tylko jeden problem – na obecne mieszkanie wciąż spłacasz kredyt hipoteczny. Z tego artykułu dowiesz się, jak sprzedać mieszkanie z kredytem, by kupić nowe.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Mieszkanie kupione na kredyt, pomimo ustanowionej na nim przez bank hipoteki, należy do Ciebie i możesz nim swobodnie rozporządzać pod warunkiem, że o planowanej sprzedaży poinformujesz bank, w którym zaciągnąłeś kredyt. Bank wystawi dla Ciebie zaświadczenie o kwocie kredytu pozostałej do spłaty, wraz z informacją, na jakich warunkach z księgi wieczystej zostanie wykreślona hipoteka. Warunkiem przeprowadzenia transakcji jest, żeby pieniądze ze sprzedaży mieszkania pokryły pozostałą do spłaty kwotę kredytu.

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Jeżeli zależy Ci na szybkiej zmianie mieszkania, nie zwlekaj z wystawieniem go na sprzedaż. Możesz to zrobić samodzielnie lub za pośrednictwem biura nieruchomości. Zanim dodasz ofertę w serwisie ogłoszeniowym, zadbaj o skompletowanie jak najlepszych fotografii swojego mieszkania oraz przygotowanie opisu, uwzględniającego jego największe zalety. Ogłoszenie powinno zachęcać potencjalnych kupców do kontaktu z Tobą. W ofercie koniecznie zamieść informację o hipotece tak, aby potencjalni kupcy byli świadomi stanu prawnego mieszkania.

Ustalając cenę mieszkania, uwzględnij kwotę kredytu, jaka została Ci do spłaty, oraz ceny rynkowe podobnych nieruchomości w Twojej okolicy. Na tym etapie weź pod uwagę, że oczekiwanie na sprzedaż może trwać miesiącami, szczególnie jeśli jego cena ofertowa jest wysoka lub nabywca również kupuje je na kredyt i potrzebuje czasu na załatwienie własnych formalności z bankiem.

Po znalezieniu kupca musisz poinformować bank, w którym spłacasz kredyt, o zamiarze sprzedaży mieszkania. Przy okazji wizyty w placówce ustal ze swoim opiekunem warunki wcześniejszej spłaty zobowiązania, może ona bowiem być obarczona dodatkowymi opłatami. Poproś też o wydanie zaświadczenia o kwocie kredytu pozostałej do spłaty oraz promesy dotyczącej warunków zdjęcia hipoteki z nieruchomości. Ponieważ dokument promesy jest ważny tylko przez 30 dni, postaraj się jak najszybciej podpisać z kupcem umowę przedwstępną.

Pamiętaj, że jeśli nabywca mieszkania również stara się o kredyt hipoteczny, z finalizacją transakcji będziecie musieli poczekać do czasu, aż załatwi wszystkie formalności związane z kredytem w swoim banku.

Umowę kupna-sprzedaży mieszkania podpisuje się u notariusza w formie aktu notarialnego, którego kopię nabywca nieruchomości zanosi do swojego banku. Na podstawie wystawionego przez Twój bank zaświadczenia o kwocie kredytu pozostałej do spłaty, bank nabywcy przelewa Twojemu bankowi równowartość tej kwoty na poczet całkowitej spłaty kredytu. Nadwyżkę zaś przelewa na Twoje konto.

Przykład: Jeśli sprzedajesz mieszkanie za 400 tysięcy złotych, a do spłacenia masz jeszcze 200 tysięcy złotych, to połowa środków zostanie przelana na poczet spłaty kredytu, a druga połowa trafi na Twoje konto.

Po otrzymaniu pieniędzy za mieszkanie, musisz jeszcze potwierdzić uregulowanie zadłużenia w banku, który udzielił Ci kredytu. W tym celu poproś bank o stosowne zaświadczenie oraz zgodę na zdjęcie hipoteki, którą następnie musisz przekazać kupującemu.

W celu dokonania zmian w księdze wieczystej, należy udać się do sądu rejonowego i w wydziale ksiąg wieczystych złożyć wniosek o wykreślenie z niej danych Twoich i Twojego banku, a wpisanie danych nowego właściciela. Jeżeli nabywca mieszkania również kupił je na kredyt, do księgi trzeba też będzie wpisać jego bank.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 3.3 / 5. Głosy 8

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x