5 lutego 2020

Jak sprawdzić Krajowy Rejestr Długów?

Jak sprawdzić Krajowy Rejestr Długów?
Krajowy Rejestr Długów to jedno z pięciu Biur Informacji Gospodarczej, jakie obecnie działają na polskim rynku. Oprócz KRD warto jeszcze mieć na uwadze przynajmniej BIK (Biuro Informacji Kredytowej) oraz BIG InfoMonitor (Biuro Informacji Gospodarczej).Temat ten absorbuje wiele osób. Czym się zajmują i dlaczego ważne jest ich sprawdzanie? Jak sprawdzić Krajowy Rejestr Długów? Krajowy Rejestr Długów – jak sprawdzić, czy jestem? Krajowy Rejestr Długów – jak sprawdzić kogoś? To najczęstsze pytania, jakie sobie zadajemy.

Co to jest Krajowy Rejestr Długów?

Pełna nazwa KRD brzmi: Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej Spółka Akcyjna. Najprościej rzecz ujmując, Biura Informacji Gospodarczej zajmują się gromadzeniem danych na temat dłużników i ich długów, by następnie móc udostępniać te informacje publicznie.

Praktyka dowodzi po pierwsze, że działania Biur Informacji Gospodarczej, czyli wpisywanie dłużników na „czarne listy”, przyspieszają proces spłacania zobowiązań. Załóżmy hipotetyczną sytuację, że prowadzimy działalność gospodarczą, a nieuczciwy kontrahent unika opłacenia wystawionej mu faktury. W takim przypadku, zanim sprawa wkroczy na drogę sądową, można wpisać dłużnika do Krajowego Rejestru Długów, co z reguły skutecznie przyspiesza windykację swoich należności.

Po drugie, dzięki ich funkcjonowaniu osoba prywatna może sprawdzić wiarygodność firmy, z którą chce nawiązać współpracę, a firma – osoby prywatne oraz inne działalności gospodarcze, które są zainteresowane współpracą. Zwiększa więc to bezpieczeństwo podejmowanych decyzji biznesowych oraz świadomość na temat tego, z kim przyszło nam robić interesy.

Kolejną zaletą działalności Biur Informacji Gospodarczej jest to, że jako osoba prywatna możemy sprawdzić raz na pół roku całkowicie za darmo, czy nie mamy żadnych zadłużeń, o których nie wie, czy o których zapomniała. Każdemu może się to zdarzyć przy nadmiarze obowiązków czy przy zawirowaniach w sferze prywatnej – być może częste podróże lub przeprowadzka doprowadzają do sytuacji, że nasza korespondencja częściowo zapada się pod ziemię? Wtedy wystarczy, że wejdziemy na stronę KRD i wyszukamy swój profil po numerze PESEL. Co więcej, sprawdzając regularnie swój status, możemy stosunkowo szybko zorientować się, jeśli ktoś dopuści się nadużycia i weźmie pożyczkę na nasz dowód osobisty.

Dlaczego KRD jest tak skuteczny?

Na oficjalnej stronie KRD można znaleźć informację, że aż „53% dłużników zalegających z płatnościami nie dłużej niż rok, spłaca dług już po samym otrzymaniu OSTRZEŻENIA o możliwości dopisania do Krajowego Rejestru Długów BIG SA”. Dlaczego jednak sama wizja wpisu do KRD wydaje się mobilizować ludzi, jakby czekały ich z tego powodu niemałe konsekwencje? Wpis do Krajowego Rejestru Długów sprawia, że traci się wiarygodność na rynku finansowym, a to oznacza, że nie otrzyma się wtedy kredytu czy leasingu, a nawet można mieć trudności z przedłużeniem niektórych umów, na przykład na telefon. Jest to więc spore utrudnienie, szczególnie jeśli prowadzi się działalność gospodarczą.

Za co można trafić do KRD?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy osobą prywatną, czy występujemy w imieniu firmy, nasze zadłużenie może trafić do KRD po upływie 90 dni od wyznaczonego terminu płatności. W przypadku osoby prywatnej dolną granicę długu wyznacza się na 200 złotych, natomiast w przypadku działalności gospodarczej – 500 złotych.

Wpis do KRD nie musi koniecznie wiązać się z opóźnieniem spłaty raty w ramach kredytu czy pożyczki. Może dotyczyć także zadłużeń w związku z czynszem i opłatami za media, alimentami, abonamentem (np. telefonicznym), mandatami czy ubezpieczeniem.

Jak można kogoś wpisać do KRD?

Zanim jakiś podmiot zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Długów, musi zostać o tym poinformowany minimum 30 dni wcześniej. Jest to absolutnie obowiązkowe. Wystarczy jednak nadać do swojego dłużnika list polecony z informacją na ten temat – nie musi zostać odebrany, aby KRD uznało to za próbę nawiązania kontaktu w tej sprawie.

Jeśli w ciągu tych 30 dni dłużnik nie podejmie próby spłaty zadłużenia pomimo ostrzeżenia, może zostać w końcu wpisany do Krajowego Rejestru Długów. Oczywiście dopiero po nadesłaniu przez wierzyciela odpowiednich dokumentów poświadczających prawdziwość informacji o zadłużeniu do Biura Informacji Gospodarczej KRD.

Czy jestem w Krajowym Rejestrze Długów i jak sprawdzić kogoś?

Jako osoba prywatna możemy sprawdzić tylko swój własny status oraz status działalności gospodarczych – niestety nie możemy sprawdzić statusu innej osoby prywatnej. To umożliwione zostało wyłącznie firmom.

Na szczęście założenie konta na stronie Krajowego Rejestru Długów jest darmowe – wystarczy wejść na https://krd.pl/ i przejść w zakładkę „Panel Klienta” w prawym górnym rogu. Tam będziemy mogli się zarejestrować. Bardzo ważną kwestią jest weryfikacja naszych danych osobowych – jest to niezbędne, aby zapobiec podszywaniu się pod kogoś innego, by uzyskać informacje na jego temat. Mamy do wyboru weryfikację poprzez zdjęcie dowodu osobistego lub poprzez przelew weryfikacyjny. Pierwsza opcja jest darmowa, ale trwa dłużej, natomiast przelew kosztuje zaledwie symboliczną złotówkę i pozwala na natychmiastową weryfikację. Po rejestracji i weryfikacji naszych danych będziemy mogli już bez problemu zalogować się do naszego konta i wygenerować raport.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x