Zanim bank udzieli Ci kredytu lub pożyczki, poddaje dokładnej weryfikacji Twoją historię kredytową. Sprawdza zapisy dostępne w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Do takiego rejestru trafiają wszystkie osoby, które są obecnie w trakcie spłacania jakiegoś zobowiązania, zaciągały w przeszłości kredyt bankowy, dokonywały zakupu na raty oraz były poręczycielami innych kredytobiorców. Co najważniejsze, debet na rachunku i karcie kredytowej, również zostają odnotowane w rejestrze.Jeśli zastanawiasz się: “jak sprawdzić czy jestem w BIK?”, to mamy dobrą wiadomość! Rejestr mogą sprawdzić nie tylko pożyczkodawcy! Każdy z nas, może się dowiedzieć, jak prezentuje się nasza historia kredytowa w BIK, a potrzebujemy do tego, tylko komputera.
Warto zweryfikować swoją historię kredytową zawsze, gdy zamierzamy zaciągnąć nowe zobowiązanie. Poza tym, jeśli wiesz jak sprawdzić swój BIK i robisz to regularnie, możesz monitorować też ewentualne nadużycia!
Bank sprawdza rejestr za każdym razem, gdy ubiegasz się o kredyt lub pożyczkę. Jeśli więc zauważysz, że bank sprawdzał dane na Twój temat, choć nie składałeś ostatnio żadnego wniosku o kredyt, ktoś mógł posłużyć się Twoimi danymi i próbować wyłudzić zobowiązanie na Twoje nazwisko! Jak sprawdzić czy jest się w BIKu? Przedstawiamy procedurę krok, po kroku…
Spis treści
Sprawdź swój BIK – krok po kroku
Możemy sprawdzić swój BIK sami, z własnego komputera! Wystarczy jedynie założyć konto na stronie BIK i poprawnie przejść procedurę aktywacyjną. To bardzo proste i warto to zrobić! Weryfikacja możliwa jest wyłącznie online! Nie zrobisz tego telefonicznie, więc zobacz jak sprawdzić swój BIK, w kilku prostych krokach.
1. Wejdź na stronę BIK i zarejestruj się w serwisie.
Jak sprawdzić za darmo swój BIK? Najpierw zarejestruj się w serwisie. Na stronie głównej wybierz opcję „zaloguj się”, a następnie „załóż konto”. Tam musisz wypełnić formularz i zweryfikować swoją tożsamość.
2. Potwierdź swoją tożsamość.
w tym celu musisz wysłać skan dokumentu tożsamości. W formularzu musisz wpisać: Imiona, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu. Następnie podaj rodzaj dokumentu tożsamości, numer serii, datę ważności, oraz numer PESEL. Kolejna część formularza to szczegółowe dane adresowe: nazwa ulicy, kod pocztowy, numer domu i lokalu. Na końcu obowiązkowo zaznacz, iż zapoznałeś się z regulaminem usługi BIK. Weryfikacja może potrwać nawet 2-3 dni, ponieważ wszystkie konta zatwierdzane są z najwyższą starannością.
3. Wykonaj przelew weryfikacyjny w kwocie 1 zł
Złotówka nie podlega zwrotowi. Dane konta bankowego KONIECZNIE muszą być takie same, jak dane w formularzu rejestracyjnym, a rachunek, z którego wykonujesz przelew weryfikacyjny, nie może być rachunkiem firmowym.
4. Odbierz link aktywacyjny, który przyjdzie w wiadomości e-mail.
Kliknij w link i poczekaj na SMS z kodem autoryzacyjnym.
5. Wprowadź kod z wiadomości SMS, ustal sobie hasło i zaloguj się w serwisie.
6. Gratulacje! Twoje konto w BIK zostało utworzone!
Po pomyślnej aktywacji Twojego konta, będziesz mógł pobrać swój raport z bazy BIK. Każdy konsument może zrobić to za darmo, raz na 6 miesięcy. Wystarczy zalogować się do swojego konta i wybrać w panelu ikonę wiadomości, a następnie wysłać prośbę o przedstawienie raportu. W płatnej wersji systemu, jest możliwość zamówienia go za pomocą jednego przycisku. BIK ma 30 dni na sporządzenie Twojego raportu, ale zwykle pojawia się on o wiele szybciej.
Kiedy otrzymasz e-mailem informację, że raport jest gotowy, zaloguj się na swoje konto, kliknij w ikonkę koła zębatego i „pliki do pobrania”. Tam znajdziesz opcję „pobierz PDF”. Po pobraniu raportu zobaczysz, jakie instytucje sprawdzały Twoje dane, jakie masz aktywne zobowiązania i jakie miałeś w przeszłości.
Jestem w BIK – i co dalej?
BIK notuje wszystkie Twoje działania na rynku finansowym, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Pozytywne informacje świadczą o Twojej rzetelności i są widoczne dla banków, o ile wyraziłeś zgodę na ich przetwarzanie. Jeżeli zaniedbałeś spłatę kredytu, byłeś nieterminowy lub miała miejsce egzekucja komornicza, to te informacje również zostały tam skrupulatnie zanotowane. Negatywna historia w BIK, wcale nie przekreśla całkowicie możliwości otrzymania kolejnego kredytu w przyszłości, ale jednak może to utrudnić.
Jeśli Twoje opóźnienie w spłacie kredytu było dłuższe niż 60 dni, a jednocześnie minęło kolejnych 30 dni, od momentu kiedy instytucja poinformowała Cię o zamiarze przetwarzania tych informacji, dane mogą być widoczne bez Twojej zgody, przez okres 5 lat.
Czy można usunąć wpis z BIK?
Tak, są na to sposoby, ale jest to możliwe tylko, jeśli spełnimy przynajmniej jeden z warunków:
1. Możemy usunąć wpis z BIK, jeśli cofniemy zgodę na przetwarzanie danych, po uregulowaniu kredytu. Jednak jest to możliwe tylko w przypadku, jeśli wpis powstał w efekcie terminowego regulowania zobowiązania, a nie zaniedbania kredytowego, czyli jest… pozytywny. Ale czy jest sens usuwania pozytywnych informacji, które świadczą o naszej rzetelności i dają możliwość uzyskania kolejnego kredytu na korzystniejszych warunkach?
2. Drugi warunek to sytuacja, kiedy jakaś instytucja przez pomyłkę wprowadziła błędne dane na nasz temat. Wówczas istnieje możliwość przeanalizowania naszej historii kredytowej i jeżeli okaże się, że wprowadzono błędne dane, możemy wnioskować o ich usunięcie z rejestru.
3. Trzeci przypadek dotyczy osób, które figurują w rejestrze z powodu zaniedbania i mają wpisy negatywne. Możemy wnioskować o usunięcie negatywnego wpisu, jeśli zadłużenie zostało ostatecznie uregulowane i upłynęło już 5 lat od jego spłaty.
[…] nie brały kredytów, ani nie robiły zakupów na raty, nie posiadają historii kredytowej w rejestrze BIK. W tej sytuacji, bank zupełnie nie wie, czego może się po takiej osobie spodziewać. Nie wie, […]