8 stycznia 2020

Jak sprawdzić, czy i ile dostanę kredytu?

Jak sprawdzić, czy i ile dostanę kredytu?

Co rusz pojawiają się reklamy o atrakcyjnej pożyczce lub kredycie. Instytucje zachęcają nas do współpracy, ale każdy z nas ma inną sytuację finansową. Oznacza to, że będziemy mieć do dyspozycji inną kwotę i warunki. Czy można to jakoś sprawdzić?Kiedy decydujemy się na wzięcie kredytu, najczęściej doskonale wiemy, na co będzie przeznaczony i ile pieniędzy będzie potrzebnych. Jednak banki biorą pod uwagę wiele czynników, a to, że wniosek złożą osoby, których status materialny na pierwszy rzut oka wygląda tak samo, nie jest równoznaczne, z tym że dostaną dokładnie takie same warunki. Nic więc dziwnego, że tak często pada pytanie, ile dostanę kredytu?

Czy dostanę kredyt?

Banki muszą przestrzegać bardzo rygorystycznych zapisów Prawa Bankowego, a jedną z ich obowiązkowych czynności, jest dokładna weryfikacja klienta. To, że potrzebujemy pieniędzy i złożymy wniosek, nie jest jednak jednoznaczne, z tym że dostaniemy decyzję pozytywną. Pierwszym pytaniem nie powinno być to, czy dostanę kredyt, tylko jaka jest zdolność kredytowa, bo to od niej wiele zależy.

Pod pojęciem zdolności kredytowej kryje się zdolność do regularnego spłacania rat. Aby ją zweryfikować, bank przygląda się naszym dochodom i temu, jakie mamy regularne wydatki. Istotne są wolne środki, czyli to, ile pieniędzy nam zostanie po tym, jak uregulujemy wszystkie comiesięczne zobowiązania. Bezpiecznym buforem jest połowa wynagrodzenia.

Kolejnym czynnikiem, który jest bardzo istotny, a często wręcz decydujący, jest wiarygodność kredytowa. Pracownik banku sprawdzi w bazach dłużników, czy nie mamy żadnych zaległych zobowiązań. Jak wyglądały nasze wpłaty w przeszłości. Jeśli chcemy starać się o kredyt, to lepiej sprawdzić, czy nie zalegamy, chociażby z rachunkiem za telefon. Jeżeli okaże się, że nasza historia w BIK jest negatywna, dla banku tracimy wiarygodność i możemy kredytu nie dostać w ogóle. Na naszą korzyść będą przemawiać zakupy na raty lub zobowiązania, które zawsze płacimy terminowo. Tego typu informacja w BIK może nam pomóc. Zastanawiając się nad tym jak sprawdzić, czy dostanę kredyt pierwsze, co powinniśmy zrobić, to właśnie zajrzeć do baz dłużników.

Warunki otrzymania kredytu

Każdy z nas ma inne potrzeby i na inny cel potrzebuje pieniędzy. Na podstawie tego, jakie są nasze potrzeby, interesować nas będzie inny typ kredytu. Najłatwiej jest z kredytem gotówkowym. Jest przy nim najmniej formalności. Często potrzebny jest zaledwie dokument tożsamości i zaświadczenie o dochodach. Natomiast w przypadku kredytów, w których chodzi o duże pieniądze, jak kredyt hipoteczny, wymogów formalnych jest więcej.

Nie brakuje sytuacji, kiedy klienci odchodzą z banku z kwitkiem. To, że nie dostajemy wsparcia w banku, wcale nie znaczy, że nie możemy go dostać gdzie indziej. Pomocną dłoń wyciągają firmy pożyczkowe. Działają one na podstawie Kodeksu Cywilnego, więc nie muszą aż tak bardzo nas sprawdzać. Owszem musimy wykazać się zdolnością kredytową, ale wymogi nie będą aż tak rygorystyczne. Poza tym, jeśli szukamy pieniędzy szybko, to dobra wiadomość jest taka, że procedura weryfikacji w pozabankowych firmach pożyczkowych jest ekspresowa.

Jak oszacować wysokość kredytu?

Banki niechętnie dzielą się tym, w jaki sposób weryfikują zdolność kredytową, a to ona jest kluczowa. Na pewno uzyskamy większą kwotę, mając wyższe dochody, regularnie płacone zobowiązania i nie korzystamy z karty kredytowej. Wyższą sumę, więc nie będą takim obciążeniem dla budżetu, a tym samym łatwiej będzie nam spłacać.

Poza tym wyższą zdolność kredytową będą mieć małżeństwa. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim bank ma duże zabezpieczenie. Są dwie osoby pracujące, więc w razie gdyby jedna z nich utraciła pracę, to druga będzie spłacać ratę. Poza tym dwa wynagrodzenia dają dużo wyższą sumę niż jedno, a to oznacza, że więcej pieniędzy można płacić, więc sama rata również może być wyższa.

Gdzie mogę to sprawdzić?

Każde zapytanie o kredyt w banku pozostawia ślad w BIK. Jeśli złożymy wniosek w kilku bankach jednocześnie, to każdy wpis do BIK obniża naszą zdolność. Nie warto więc ryzykować i lepiej oszacować ją samodzielnie jeszcze zanim odwiedzimy pierwszy bank. Koniecznie musimy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, jakie są powyżej. Dzięki temu skutecznie swoją zdolność kredytowa poprawimy. Oprócz tego, w sieci jest wiele różnych kalkulatorów, które też mogą być pomocne. W zależności od narzędzia inne parametry się wpisuje. Nie będzie to dokładania taka sama kwota, jaką poda później bank, ale daje pewien ogląd na to, czego możemy się spodziewać po wizycie w banku.

Poza tym jeżeli wiemy, że będziemy potrzebowali pieniędzy i to większych, warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Specjaliści od finansów dokładnie wiedzą, co się liczy podczas rozpatrywania wniosków kredytowych, co można zmienić i jakie będziemy mieć możliwości. Wiedzą też, w jaki sposób dotrzeć do najbardziej atrakcyjnych ofert instytucji finansowych i to bez konieczności wprowadzania nazwiska do BIK.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x