27 stycznia 2020

Co to jest kod CVV?

Co to jest kod CVV?

Kod CVV to kod zabezpieczający kartę płatniczą (zarówno kredytową, jak i debetową). Co to jest CVV? Skrót CVV oznacza Card Verification Value. To najpopularniejsze określenie na ten kod składający się z trzech cyfr. Jednak każdy dostawca kart ma swoje własne określenie na to zabezpieczenie.Card Verification Value jest kodem MasterCard, natomiast CVC, czyli Card Verification Code, wskazuje na kartę Visa. Na kartach American Express możemy znaleźć kod CID, a Maestro nie ma żadnego własnego oznaczenia.

Gdzie znaleźć kod CVV?

Niezależnie od indywidualnego nazewnictwa różniącego się między dostawcami kart, kod zabezpieczający kartę płatniczą znajduje się zawsze na odwrocie karty po prawej stronie białego paska. Kod ten składa się z trzech cyfr, które wykorzystuje się najczęściej podczas dokonywania transakcji online.

Kod zabezpieczający CVV na karcie kredytowej

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie każde karty zawierają taki kod zabezpieczający. Jak wspominaliśmy, znajdują się one na większości kart, jednak niektóre karty debetowe ich nie mają, na przykład Visa Electron czy Mastercard Electronic. Co więcej, nie każdy kod zabezpieczający znajdujący się na odwrocie karty płatniczej pozwala na dokonywanie płatności przez internet. Nasza karta musi mieć oznaczenie CVC2 lub CVV2, aby była taka możliwość. Kody CVC1 oraz CVV1 nie umożliwiają takich transakcji.

Po co jest kod CVV/CVC?

Co to jest kod zabezpieczający CVV? Ten kod zabezpieczający ma na celu kwestię bezpieczeństwa. To dodatkowa ochrona naszych pieniędzy. W teorii dzięki kodowi zabezpieczającemu nikt nie będzie mógł korzystać z naszej karty, nie posiadając jej fizycznie. Przy korzystaniu z terminala oczywiście trzeba ją przybliżyć do urządzenia, a podczas płatności online podać kod CVV, który się na niej znajduje. Czemu jednak kod CVV, a nie kod PIN? Nie można podczas transakcji internetowych wymagać osobistego kodu PIN, bo ten jest po prostu zarezerwowany do stacjonarnych płatności kartą. Dlatego podaje się wtedy kod CVV/CVC. Dwa różne kody sprawiają, że jesteśmy jeszcze lepiej zabezpieczeni przed potencjalnymi oszustwami.

Inne informacje zawarte na karcie

Na karcie znajdują się także inne informacje, które warto chronić przed niepożądanym wzrokiem obcych osób. Kiedy więc wyciągamy naszą kartę w miejscu publicznym, warto częściowo zasłaniać ją dłonią. To, że kod CVV znajduje się na odwrocie karty, nie pozostaje w tym kontekście bez znaczenia. Kiedy przy płatności widoczna jest jedna strona karty, informacje zawarte na jej odwrocie pozostają nieznane.

Do innych elementów karty należą:
– numer karty płatniczej, który składa się z 16 cyfr (pierwsza oznacza identyfikator branżowy, dalsze pięć – nr identyfikacyjny wystawcy, kolejne dziewięć – nr identyfikacyjny właściciela, a ostatnia liczba stanowi liczbę kontrolną);
– prostokątny złoty chip oraz hologram;
– pasek magnetyczny na długości karty;
– imię i nazwisko posiadacza oraz miejsce na podpis;
– data ważności;
– logo operatora płatności (np. Visa).

Bezpieczne korzystanie z karty płatniczej

Jeśli nie będziemy uważni, to nawet zabezpieczenie kodem CVV/CVC nic nie da. Główną wadą kodu CVV/CVC jest to, że znajduje się w widocznym miejscu. Pomimo tego, iż został umiejscowiony na odwrocie karty, nadal można łatwo go odczytać, o ile nie będziemy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa dotyczącego kart płatniczych.

Przede wszystkim nie powinno się nikomu pokazywać swojej karty, ani przekazywać informacji na jej temat, nawet jeśli komuś ufamy. Nie powinno się mówić o danych na niej zapisanych, ani gdzie ją przechowujemy. Także w sieci powinno się podawać dane karty tylko wtedy, kiedy jesteśmy stuprocentowo pewni, że odbiorca tych informacji jest zaufanym, wiarygodnym sprzedawcą. Warto szyfrować swoje połączenie internetowe za pomocą VPN, aby nikt nie był w stanie wykraść naszych danych podczas zakupów online.

Podczas płatności w sklepie czy przy wypłacie gotówki z bankomatów powinno się zawsze zasłaniać dłonią widoczną stronę karty (a przynajmniej jej fragment) przed niepożądanych wzrokiem obcych osób. Dotyczy to również sytuacji, w której w sklepie jesteśmy sami z kasjerem. W sklepach znajdują się kamery, które obecnie są tak zaawansowane technologicznie, że odtworzenie danych z karty zapisanej na materiale wideo nie będzie większym problemem.

Warto także ustalić sobie na karcie płatniczej odpowiednio niskie limity dotyczące transakcji (wypłat i płatności), by potencjalny oszust, który dotarł do danych naszej karty, nie był w stanie wypłacić wszystkich pieniędzy z karty, przelać ich na inne konto czy w inny sposób przenieść ich z naszego konta. Można w ogóle na koncie powiązanym z kartą płatniczą trzymać jedynie małe kwoty przeznaczone jedynie na codzienne wydatki. Resztę pieniędzy można trzymać na przykład na koncie oszczędnościowym.

Jeśli karta się zgubi lub zostanie skradziona, bądź zauważymy ruchy na naszym koncie, których nie wykonaliśmy, od razu powinniśmy wykonać telefon do banku w celu zastrzeżenia karty. Nawet jeśli nie mamy do czynienia z przestępcą i mamy znaleźć kartę parę dni później za szafą, nie ryzykujmy utraty naszych oszczędności.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x