Spis treści
Budowanie historii kredytowej nie jest łatwe
Budowanie historii kredytowej jest czasochłonne i wymaga sumienności, ale zdecydowanie warto podjąć ten trud. Uważa się, że lepiej jest mieć krótką historię kredytową w BIK, niż nie mieć jej wcale. Dlaczego?
Instytucje bankowe bardzo niechętnie udzielają kredytów, klientom bez historii kredytowej, gdyż nie mają do nich zaufania. Klient z “czystym BIKiem”, to wielka niewiadoma i mimo wysokich dochodów, niesie ze sobą pewne ryzyko. Wątpliwości jest mnóstwo. Czy będzie on spłacał raty regularnie i terminowo? Czy potraktuje zobowiązanie poważnie? I czy w ogóle je spłaci? Nie ma historii kredytowej, więc nie wiadomo czego się spodziewać. Dlatego staranne budowanie historii kredytowej jest takie ważne…
Jak budować historię kredytową?
Wiemy więc, że budowanie historii kredytowej jest ważne, ale jak to robić mądrze? Od czego zacząć? Jak budować historię kredytową? Tworzenie swojej historii finansowej w BIK, warto zacząć jak najszybciej, ponieważ zobowiązania są zazwyczaj długotrwałe. Od czego można zacząć?
Karta kredytowa buduje historię kredytową!
Pierwszym i najłatwiejszym sposobem, by zacząć tworzyć swoją historię w BIKu, jest wyrobienie karty kredytowej. Wiele osób obawia się kart kredytowych i unika ich jak ognia. Zupełnie niesłusznie! Karta, nie narobi Ci problemów, jeśli będziesz używać się jej rozsądnie! Korzystaj z niej, raz na jakiś czas, spłacaj zobowiązanie w terminie i nie wychodź poza ustalony limit kredytowy! To wszystko. W taki sposób, karta kredytowa pomoże Ci zbudować pozytywną historię kredytową.
Debet na rachunku
Założenie rachunku osobistego z opcją debetu, to również dobry i prosty sposób na zwiększenie wiarygodności kredytowej, tym bardziej, że nie musisz zaciągać debetu na kilka tysięcy złotych. Nawet niewielkie sumy zostaną zapisane w BIK jako zobowiązanie kredytowe. Jak używać mądrze rachunku debetowego? Zadłużaj się na niewielkie sumy, raz na kilka miesięcy! W ten sposób, dajesz kredytodawcy do zrozumienia, że rozsądnie podchodzisz do swoich finansów. Mając opcję debetu, ale używając jej sporadycznie, jawisz się jako osoba rozsądna, ponieważ możesz zaszaleć z pieniędzmi, ale tego nie robisz! Jeżeli natomiast, Twój rachunek nieustannie będzie na minusie, możesz sprawiać wrażenie osoby, która nie radzi sobie ze swoim budżetem!
Zakupy na raty
Kolejnym rozwiązaniem, które zaowocuje wpisem do BIK, są po prostu zakupy na raty. Kup sprzęt RTV, sprzęt AGD, konsolę do gier, telewizor, meble czy coś innego, czego potrzebujesz, a następnie regularnie i w terminie spłacaj raty zobowiązania! Wiele sklepów oferuje nisko oprocentowane raty, albo nawet bezodsetkowe! Raty 0%, najczęściej można spotkać w większych sklepach RTV/AGD oraz w sklepach meblowych. Zakupy na raty, dają dwie korzyści – możesz cieszyć się zakupem i tworzącą się historią kredytową.
Drobne pożyczki
Historia kredytowa ma największe znaczenie dla banków. Firmy pożyczkowe udzielają pożyczek z własnych środków, więc są gotowe bardziej zaryzykować. One również sprawdzają historię kredytową klienta, ale jednak nie przeszkadza im całkowicie czyste konto kredytowe. Ważne, aby nie było wpisów negatywnych. Możesz więc skorzystać z drobnej pożyczki ratalnej na zakup dowolnego sprzętu lub chwilówki na inne wydatki. Dzięki uregulowaniu zobowiązania w terminie, otrzymasz pozytywny wpis do historii kredytowej.
Co wpływa na historię kredytową?
Każdy bank zanim udzieli kredytu lub pożyczki, dokładnie weryfikuje przeszłość kredytową kandydata. W bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK) znajdują się wszystkie osoby, które zaciągały w przeszłości kredyty, regulują bieżące zobowiązanie, korzystały z karty kredytowej, miały rachunek osobisty z debetem lub były poręczycielami innych kredytobiorców.
Budowanie historii kredytowej to proces, który wymaga czasu i sumienności. W historii kredytowej zostają odnotowane wszystkie zobowiązania finansowe, jakie do tej pory mieliśmy i każdy krok dotyczący ich spłaty. Zarówno pozytywny, jak i negatywny. Jeżeli zaniedbasz spłatę pożyczki, będziesz nieterminowy, raty będą wpływały nieregularnie lub dojdzie do egzekucji komorniczej, to te informacje również zostaną tam zanotowane.
Dlatego trzeba pamiętać, żeby zawsze spłacać raty w terminie. Nie ma nic gorszego, niż opóźnienia w regulowaniu finansowych zobowiązań, zapisanych w historii kredytowej w BIK. Jeśli zaciągniesz pożyczkę i zdarzy Ci się mała wpadka finansowa, nie kłam, nie kręć, nie kombinuj… Skontaktuj się z pożyczkodawcą, powiedz o przejściowych kłopotach i poproś o inne rozłożenie raty lub odroczenie spłaty na kilka miesięcy. Firmy pożyczkowe i banki, są skłonne pójść klientom na rękę, gdyż im również zależy na spłacie zobowiązania. Co więcej, spojrzą na Ciebie przychylnym okiem, jeśli nie schowasz głowy w piasek, nie uciekniesz od odpowiedzialności, ale wykażesz zainteresowanie i inicjatywę. Pamiętaj, że każdy Twój ruch zostanie wpisany do rejestru, zadbaj więc, żeby Twoja historia kredytowa była pozytywna! Bank, widząc regularne i terminowe spłaty kredytu, o wiele chętniej udzieli Ci zobowiązania.