Osoby unikające zobowiązań kredytowych, często uważają, że brak historii kredytowej jest zaletą. Sądzą oni, że mając zupełnie czyste konto, w razie potrzeby, bez problemu otrzymają kredyt w banku. Może się jednak okazać, że kiedy w końcu zdecydują się zaciągnąć pierwszy w życiu kredyt, to mimo stabilnego zatrudnienia i czystej historii, spotykają się z odmową! Dlaczego?! To proste, instytucje bankowe nie mają zaufania do klientów z czystą kartą, gdyż całkowity brak historii kredytowej, tworzy ryzyko, że klient okaże się nierzetelny i nie będzie spłacał swojego zobowiązania.Dlatego mówi się, że lepiej mieć krótką historię w Biurze Informacji Kredytowej, niż nie mieć jej wcale. Czy brak historii kredytowej rzeczywiście jest problemem dla banków i firm pożyczkowych? Jak dostać kredyt bez historii kredytowej?
Spis treści
Brak historii kredytowej. Na co wpływa?
Ocena historii kredytowej jest jednym z najbardziej istotnych etapów, podczas weryfikacji klienta, który ubiega się o kredyt. Wszelkie informacje o spłacie zobowiązań, gromadzi Biuro Informacji Kredytowej. Na podstawie, zapisanej w BIK-u historii, bank uzyskuje informacje, jakie zobowiązania klient posiadał wcześniej, czy były one spłacane w terminie i przede wszystkim, czy dana osoba jest wiarygodna i pożyczone środki zostaną spłacone. Jeśli mamy już odnotowaną pozytywną historię spłat, zwiększamy szansę na kolejny kredyt i prawdopodobnie, dostaniemy go na lepszych warunkach!
Osoby, które nigdy nie korzystały z produktów bankowych, nie brały kredytów, ani nie robiły zakupów na raty, nie posiadają historii kredytowej w rejestrze BIK. W tej sytuacji, bank zupełnie nie wie, czego może się po takiej osobie spodziewać. Nie wie, czy mogą nastąpić opóźnienia i czy może w ogóle liczyć na spłatę kredytu! Taka osoba, nawet mimo wysokich dochodów, będzie postrzegana przez bank, jako nierzetelny płatnik. Dla banku, klient, który posiada krótką historię kredytową, jest bardziej wiarygodny i bardziej wartościowy, niż klient, który nie posiada żadnej historii. Dlatego, brak historii kredytowej, często jest problemem młodych osób, które z racji swojego wieku, nie miały jeszcze żadnych zobowiązań, a chciałyby zaciągnąć kredyt.
Dlatego budowanie historii kredytowej w BIK-u, warto zacząć jak najwcześniej. Przede wszystkim dlatego, że jest to trudnym i czasochłonnym wyzwaniem. Czy opłaca się w ogóle budować wcześniej swoją historię kredytową? Zdecydowanie tak! Nawet zakup, jakiegokolwiek sprzętu na raty, poskutkuje wpisem do rejestru. Bank, widząc, historię spłacanego regularnie zobowiązania, o wiele chętniej udzieli kredytu. Warto jednak pamiętać, że dla banków najważniejsza jest pozytywna historia kredytowa, a nie byle jaka.
Czy kredyt bez historii kredytowej jest możliwy?
Jeśli nie posiadaliśmy nigdy zobowiązań finansowych i nie mamy żadnej historii kredytowej, głowę zaprzątają nam pytania: Czy dostaniemy kredyt bez historii kredytowej? Czy pożyczka bez historii kredytowej jest możliwa?
Tak! Zarówno kredyt, jak i pożyczka bez historii kredytowej są możliwe! Jeśli tylko mamy potwierdzone i regularne źródło dochodu, powinniśmy dostać zarówno kredyt, jak i pożyczkę.
Mając czystą historię kredytową, można otrzymać pożyczkę w firmie pożyczkowej. Historia kredytowa jest najbardziej istotna dla banków komercyjnych, natomiast firmom pożyczkowym, zwykle wystarcza po prostu brak negatywnych wpisów w BIG czy KRD. Firmy pożyczkowe gotowe są podjąć większe ryzyko, niż banki i SKOK-i, gdyż pożyczek udzielają z własnego kapitału, a ryzyko wynikające z pustego rejestru BIK, rekompensują sobie większymi kosztami obsługi. W ofercie można znaleźć pożyczki nawet dla osób bardzo młodych, dzięki czemu, sektor pozabankowy może być dobrą drogą do zbudowania sobie historii kredytowej.
W przypadku banków, może być nieco ciężej, ale i one przyznają kredyty osobom z pustym BIK-iem. Najczęściej są to jednak, na początek niskie kwoty, np. 15 tys zł, ponieważ boją się pożyczać takim osobom duże kwoty.
Jednak w przypadku kredytu hipotecznego, weryfikacja klienta odbywa się wieloetapowo. Każdy kredytodawca posiada swój modelowy profil kandydata idealnego, do którego jesteśmy porównywani na podstawie informacji znajdujących się w naszym wniosku.
Brane są pod uwagę:
– wiek
– historia kredytowa
– wykształcenie
– obecny majątek wnioskodawcy
– rodzaj i wysokość uzyskiwanego dochodu
– okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy
– relacje z instytucjami finansowymi (np. posiadanie konta w banku)
– rodzaj gospodarstwa domowego (stan cywilny)
Historia kredytowa jest więc tylko jednym z wielu elementów, dlatego jej brak wcale nie przekreśla szansy uzyskania kredytu hipotecznego, tym bardziej, że każdy bank posiada inny profil klienta docelowego! Jednak taki klient, często ponosi wyższe koszty i opłaty dodatkowe, dlatego zanim zdecydujemy się zaciągnąć kredyt hipoteczny, warto najpierw zbudować swoją historię, za pomocą firm pożyczkowych.