30 grudnia 2019

Rozdzielność majątkowa, a długi: sprawdź, kiedy musisz zapłacić za kredyt współmałżonka

Rozdzielność majątkowa, a długi: sprawdź, kiedy musisz zapłacić za kredyt współmałżonka
Czy intercyza zawsze chroni majątek partnerów, którzy zdecydowali się wstąpić w związek małżeński? Okazuje się, że nie zawsze. Rozdzielność majątkowa a długi – wyjaśniamy, kiedy intercyza nie zadziała.Formalizując swój związek Polacy najczęściej decydują się na wspólnotę majątkową. Jej obowiązywanie oznacza, że od dnia ślubu małżonkowie dysponują majątkiem wspólnym. Dobra zgromadzone przed tym terminem należą do majątku osobistego żony lub męża, którzy mogą nim dysponować samodzielnie.
Wspólność majątku nie oznacza jednak, że długi męża lub długi żony w każdym przypadku obejmą również współmałżonka.

Pożyczka bez zgody małżonka

Prawo nie określa, w jakich przypadkach kredyt lub pożyczka mogą zostać zaciągnięte przez konsumenta wyłącznie pod warunkiem uzyskania akceptacji jego współmałżonka.

Choć nie istnieje ustawowy limit kwotowy, od którego taka zgoda jest wymagana, banki najczęściej żądają podpisu drugiej połówki osoby wnioskującej o kredyt już w przypadku zamiaru pożyczenia 15-20 tys. zł.

Firmy pozabankowe dostarczenia takiej zgody zwykle w ogóle nie wymagają.

Kiedy odpowiemy za długi współmałżonka?

Jeśli dług został zaciągnięty bez wiedzy współmałżonka, nie odpowiada on za zadłużenie swojego partnera ani własnym majątkiem ani wnoszoną przez siebie częścią majątku wspólnego. Wierzytelność może zostać ściągnięta wyłącznie z majątku należącego do samego dłużnika, jego dochodów np. z umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych.

Jeśli bank, pożyczkodawca lub inny wierzyciel zechce zaspokoić swoje roszczenia z majątku wspólnego, będzie musiał udowodnić, że współmałżonek dłużnika wiedział o istnieniu zobowiązania.

Jeżeli współmałżonek przyzwolił na powstanie zobowiązania, wierzyciel lub komornik mogą zająć majątek wspólny małżeństwa, ale nie mają prawa ściągać długu z majątku osobistego małżonka dłużnika.

Martwić się nie należy z kolei o długi przed ślubem. Ponieważ w chwili zaciągnięcia zobowiązania partnerzy nie mieli wspólności majątkowej, nie odpowiadają na ewentualne roszczenia wierzyciela swojej drugiej połówki.

Intercyza a długi: czy rozdzielność majątkowa chroni przed przejęciem zadłużenia współmałżonka?

Rozdzielność majątkowa a długi to temat niezwykle ważki dla kondycji budżetu domowego rodziny. Intercyza może być skutecznym sposobem na zabezpieczenie się przed długami partnera. jest jednak wyjątek, o którym za chwilę.

Rozdzielność majątkową można ustanowić nie tylko podczas zawierania związku małżeńskiego, ale również później, w dowolnej chwili po ślubie, jednak należy pamiętać o tym, że intercyza nie działa wstecz. Raz ustanowioną można również unieważnić.

Rodzaje intercyzy:
• wyłączająca wspólność majątkową (ustanawiająca rozdzielność majątkową albo z wyrównaniem dorobków),
• rozszerzająca wspólność majątkową,
• ograniczająca wspólność majątkową,
• przywracająca wspólność ustawową.

Rozdzielność majątkowa a komornik: kiedy intercyza nie pomoże?

W teorii intercyza chroni partnerów przed nie swoimi zobowiązaniami. Ale nie wystarczy sam fakt jej ustanowienia, by uniknąć odpowiedzialności za długi męża czy długi żony.
Rozdzielność majątkowa a długi: jeśli bank lub pożyczkodawca nie wiedział o intercyzie w chwili zawierania umowy z kredytobiorcą, intercyzę uznaje się za bezskuteczną. Co to oznacza? W danym przypadku uznaje się, że rozdzielność majątkowa między małżonkami nie istnieje, skutkiem czego oboje odpowiadają za dług majątkiem wspólnym na ogólnych zasadach.

Jeśli w Twoim związku obowiązuje intercyza i chcesz skutecznie zabezpieczyć żonę lub męża przed Twoimi długami, koniecznie przed zawarciem umowy kredytowej poinformuj bank lub firmę pożyczkową o rozdzielności majątkowej.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x