28 lutego 2020

Odstąpienie od umowy kredytu

Odstąpienie od umowy kredytu
Każdy, kto zechce, może odstąpić od umowy kredytu. Jednak trzeba pamiętać, żeby to zrobić szybko. Ustawodawca daje na to kredytobiorcy zaledwie czternaście dni.
Mimo wszystko jest to jednak realna szansa, żeby odstąpić od umowy, którą się podpisało zbyt pochopnie.

Kiedy jest możliwe odstąpienie od umowy kredytu?

Odstąpienie od takiej umowy kredytu konsumenckiego jest możliwe zawsze, ale tylko w ciągu pierwszych czternastu dni, które są liczone od momentu podpisania przez kredytobiorcę umowy. I wcale nie trzeba się przed bankiem z tego tłumaczyć ani swojej decyzji w żaden sposób uzasadniać. Można się po prostu rozmyślić albo na przykład znaleźć, w innej instytucji finansowej, o wiele korzystniejszą ofertę kredytu.

Z zapisów zawartych w Ustawie o kredycie konsumenckim wynika w sposób jednoznaczny, że kredytobiorca nie będzie w tym wypadku musiał ponosić żadnych kosztów za odstąpienie od umowy kredytu. Jedyne co musi uregulować, to odsetki za okres od dnia wypłaty do dnia spłaty długu.

Co trzeba zrobić, żeby zrezygnować z takiej niechcianej umowy kredytowej?

Każdy, kto zmienił zdanie, rozmyślił się albo po prostu zmienił życiowe plany, może zrezygnować z umowy kredytowej, którą wcześniej podpisał. Żeby to zrobić, musi osobiście wypełnić specjalne oświadczenie – właśnie o odstąpienie od umowy kredytu. Warto wiedzieć, że taki dokument powinien mu wydać bank, z którym wcześniej zawarł umowę kredytową.
Oczywiście w tym wypadku kluczowe będzie oddanie wszystkich pożyczonych od banku pieniędzy. Do tej sumy trzeba doliczyć odsetki za czas, kiedy umowa kredytowa obowiązywała. Kredytobiorca ma na to maksymalnie trzydzieści dni. Czas jest liczony od dnia, w którym złożył on oświadczenie, że odstępuje od umowy kredytu, którą wcześniej podpisał.

Przykładowy wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy kredytu

Każdy, kto nie posiada takiego wzoru oświadczenia o odstąpienie od umowy kredytu, może go sobie sam przygotować. Musi przy tym pamiętać, żeby znalazły się w nim wszystkie wymienione poniżej dane oraz informacje:

• imię i nazwisko,
• adres,
• podanie nazwy miejscowości oraz dnia, w którym zostało wystawione dane oświadczenie,
• adres siedziby oraz dokładna (pełna) nazwa kredytodawcy,
• wysokość kredytu,
• okres kredytowania,
• data wpłynięcia środków na konto,
• numer umowy kredytu,
• jednoznaczne oświadczenie, że się odstępuje od danej umowy kredytowej,
• powołanie się na Ustawę o kredycie konsumenckim,
• czytelny podpis kredytobiorcy.

Z jakimi skutkami w tym wypadku musi się liczyć kredytobiorca?

Na szczęście odstąpienie od takiej umowy kredytowej nie wiąże się z żadnymi finansowymi karami. Jedyne co trzeba spłacić to odsetki, które bank wyliczył za czas, gdy dana osoba korzystała ze środków, które zostały jej przyznane. Bardzo ważne jest również terminowe oddanie bankowi pieniędzy, które się od niego pożyczyło. Nie zmieszczenie się w 30 dniach danych przez ustawodawcę może spowodować, że rezygnacja z tej niechcianej umowy kredytowej już nie będzie możliwa.

W przypadku niektórych banków kredytobiorca może zostać obciążony pewnymi dodatkowymi kosztami. Jakimi? Najczęściej tymi związanymi z opłatami notarialnymi. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby zawsze bardzo dokładnie czytać umowę kredytową, którą ma się zamiar podpisać. Oczywiście samo czytanie tu nie wystarczy. Trzeba ją jeszcze dobrze zrozumieć. Z tym może być problem – wszystko przez to, że dla osoby bez wykształcenia prawniczego niektóre z jej zapisów mogą być zagmatwane. Na szczęście zawsze można skorzystać z porady, czy też pomocy prawnika. Najważniejsze, żeby całą umowę – zdanie po zdaniu, we właściwy sposób zrozumieć.

Warunki odstąpienia od umowy o kredyt hipoteczny

W przypadku kredytu hipotecznego obowiązują bardzo podobne zasady. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż to w podpisanej z bankiem umowie powinna się znaleźć informacja na temat tego, jakie trzeba spełnić warunki, żeby z konkretnego rodzaju kredytu móc zrezygnować.

W tym wypadku kredytobiorca również na czternaście dni na odstąpienie od umowy. Jeśli chodzi o wzór takiej umowy o odstąpienie od kredytu hipotecznego, to powinien go udostępnić kredytodawca.
Warto również wiedzieć, że w przypadku kredytu hipotecznego koszty związane z rezygnacją będą nieco wyższe, niż ma to miejsce w przypadku kredytu konsumenckiego. Z czego to wynika? Z tego, że poza należnymi względem danego banku odsetkami, trzeba również będzie ponieść wszystkie koszty, które są związane z administracją publiczną. Oprócz tego należy sobie uświadomić, że w tym wypadku nie będzie możliwości otrzymania zwrotu za poniesione przez kredytobiorcę koszty notarialne.

A co z reklamacją kredytu – czy też można ją przeprowadzić?

Kredyt można zareklamować zawsze wtedy, gdy się otrzyma zobowiązanie na innych zasadach niż te, które zostały wcześniej przyjęte. Na mocy obowiązującego w Polsce prawa, taką reklamację można złożyć ustnie, drogą elektroniczną albo przy wykorzystaniu poczty tradycyjnej. Oczywiście odpowiedź ze strony banku musi zostać do kredytobiorcy dostarczona w formie pisemnej. Zazwyczaj banki same udostępniają swoim klientom takie gotowe wnioski do składania reklamacji.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x