26 marca 2020

Kiedy zwrot podatku w 2020?

Kiedy zwrot podatku w 2020?
Termin składania zeznań podatkowych PIT za rok 2019 mija 30 kwietnia 2020. Ile się czeka na zwrot podatku ustawowo, a ile w praktyce? Czy epidemia koronawirusa może ten czas wydłużyć? Odpowiadamy.Nadpłata podatku w zeznaniu rocznymi PIT pojawia się wtedy, gdy suma zaliczek pobranych przez płatnika w rozliczanym roku podatkowym, jest wyższa niż wynikający z deklaracji za ten rok podatek należny. W takiej sytuacji urząd skarbowy musi zwrócić podatnikowi powstałą różnicę.

Jeżeli zobaczysz, że z Twojego zeznania rocznego wynika nadpłata, pamiętaj żeby podać w nim numer konta bankowego (lub rachunku w SKOK), na który chcesz otrzymać zwrot podatku. Jeżeli w poprzednim roku również miałeś/aś nadpłatę, Twój rachunek najprawdopodobniej jest już w systemie i nie musisz podawać go ponownie, chyba że chcesz wskazać inne konto.

Czas składania zeznań podatkowych PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 mija 30 kwietnia 2020 r., choć istnieje ryzyko, że z powodu koronawirusa może zostać wydłużony. Zakładając, że ustawowe terminy zwrotu nadpłat pozostaną jednak bez zmian, do kiedy zwrot podatku znajdzie się na Twoim koncie?

Ile czeka się na zwrot podatku?

Termin, kiedy zwrot podatku z PIT zostanie przelany na konto podatnika zależy przede wszystkim od formy wybranego rozliczenia. Ustawowo są to 3 miesiące od dnia poprawnego złożenia deklaracji w formie papierowej, lub 45 dni od dnia wysłania deklaracji elektronicznej (e-PIT, e-Deklaracje). W praktyce zwrot podatku może zostać przelany szybciej w obu przypadkach.

Przykład 1:

Krystyna chce rozliczyć PIT drogą tradycyjną. Ręcznie wypełnia formularz i 1 kwietnia 2020 wysyła go pocztą do swojego urzędu skarbowego. Od dnia dostarczenia zeznania do urzędu, do dnia, w którym Krystyna otrzyma zwrot podatku, mogą minąć nawet 3 miesiące. Oznacza to, że nadpłatę Krystyna może odzyskać nawet dopiero w lipcu.

Przykład 2:

Karol wysyła PIT za pomocą e-Deklaracji w dniu 25 marca 2020. Od tego dnia w ciągu 45 dni powinien dostać przelew. Do kiedy otrzyma więc zwrot podatku? Najpóźniej do 8 maja.
Uwaga: Podatnik, który nie zaakceptuje dostępnego w systemie e-PIT zeznania, a minie już termin składania PIT-ów, zwrot podatku również otrzyma w ciągu 45 dni, ale termin ten będzie biegł od dnia następującego po ostatnim dniu składania zeznań.

Przykład 3:

Joanna zdecydowała się złożyć PIT za pośrednictwem systemu e-PIT, ale zapomniała zaakceptować deklarację w terminie, w związku z czym zeznanie zostało złożone automatycznie. Ostatnim dniem składania zeznań był 30 kwietnia 2020, zatem zwrot podatku Joanna otrzyma w ciągu 45 dni licząc od 1 maja.

Czy można przyśpieszyć zwrot podatku?

Terminy ustawowe określają maksymalny czas, do kiedy urzędy skarbowe mają obowiązek rozliczyć podatników. Często zdarza się jednak, że zwroty przelewane są o wiele szybciej. Od czego to zależy?

Z badań przeprowadzonych w 2019 roku przez jednego z producentów aplikacji do elektronicznego rozliczania PIT, wynika, że jeśli zależy Ci na jak najszybszym zwrocie, warto pośpieszyć się ze złożeniem zeznania. W ubiegłym roku na najszybszy przelew mogli liczyć podatnicy, którym udało się wysłać PIT w styczniu i w lutym (nawet w ciągu 14 dni!). Im później złożona deklaracja, tym dłuższy był czas oczekiwania na zwrot. Zależność taka może wynikać z faktu, że wiele osób zwleka z rozliczeniem do ostatniej chwili, co sprawia że im bliżej ostatecznego terminu składania zeznań, tym więcej pracy mają urzędy i tym dłużej trwa przetwarzanie złożonych deklaracji.

Do kiedy dostanę zwrot podatku?

Jeżeli zdecydowałeś/aś się na złożenie zeznania podatkowego za pośrednictwem elektronicznej usługi e-PIT, możesz w niej na bieżąco monitorować, na jakim etapie przetwarzania jest Twój zwrot podatku. W tym celu, po zalogowaniu na swoje konto, przejdź do zakładki „Złożone dokumenty”. Tam znajdziesz informacje o tym:

• Czy PIT dodarł do urzędu skarbowego,
• Czy trafił już do rozliczenia – jeśli tak, to jaka będzie wysokość zwrotu; na tym etapie niewiele dzieli Cię od dnia, kiedy dostaniesz zwrot podatku,
• Czy został już rozliczony – rozliczony PIT oznacza, że nadpłata podatku została już przelana na Twoje konto.

Zwrot podatku a koronawirus

W związku z panującą w Polsce epidemią koronawirusa, prawdopodobnie termin składania deklaracji PIT za rok 2019 zostanie przedłużony. O ile? Jeszcze nie wiadomo. Na konferencji prasowej w sprawie „tarczy antykryzysowej” pojawiła się zapowiedź, że może to być miesiąc albo dwa. Czy wpłynie to na czas oczekiwania podatników na zwrot nadpłaty podatku? Możliwe. Aktualnie nadal obowiązują jednak terminy ustawowe, a Ministerstwo Finansów zapewnia, że mimo iż urzędy skarbowe są zamknięte dla interesantów, w dalszym ciągu pracują, a urzędnicy pełnią swoje obowiązki zdalnie. Jak wyjdzie w praktyce? Zobaczymy. Na pewno nie warto zwlekać ze złożeniem deklaracji PIT. Pieniądze ze zwrotu podatku przydadzą się w trudnych czasach.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 5 / 5. Głosy 5

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Zofia
4 lat temu

Czy jest jakiś sposób na dokładniejsze określenie terminu?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x