31 marca 2020

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego?

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego?
Przelewy bankowe są teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Wystarczy podać numer konta i pieniądze już są przesyłane do odbiorcy. W trosce o swoje finanse warto jednak sprawdzić właściciela konta jeszcze przed zatwierdzeniem przelewu.

Dlaczego warto sprawdzić właściciela konta?

Zgodnie z Ustawą o usługach płatniczych do realizacji przelewu przez bank wystarczy sam numer konta wskazany przez nadawcę. Podanie innych danych jest opcjonalne i banki nie mają obowiązku porównywać ich z faktycznymi danymi odbiorcy przelewu. Z jednej strony minimalizuje to formalności i sprawia, że zlecanie przelewów jest szybkie i wygodne, z drugiej zwiększa ryzyko omyłkowego przekazania\ środków na niewłaściwy rachunek, a także może ułatwiać wyłudzanie pieniędzy przez oszustów.

Weryfikacja właściciela konta bankowego jeszcze przed wysłaniem przelewu jest szczególnie zalecana, gdy:

• korzystasz z serwisów ogłoszeniowych i platform zakupowych, umożliwiających dokonywanie transakcji płatniczych poza serwisem;
• po raz pierwszy robisz zakupy w sklepie internetowym, którego nie znasz;
• chcesz wesprzeć potrzebujących zbierających środki na jakiś cel, np. osobę prywatną, firmę lub fundację, której nie znasz.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, warto weryfikować nowych dostawców towaru lub usług, szczególnie jeśli masz przelać im dużą kwotę.

Ustalenie właściciela konta

Wysłanie przelewu na nieprawidłowo wpisany numer konta nie jest takie proste. Zabezpieczeniem są dwie cyfry kontrolne na początku każdego rachunku bankowego, stanowiące algorytm wszystkich pozostałych. Zamiana nawet jednej cyfry w numerze konta może sprawić, że suma kontrolna nie będzie się zgadzać i bank wyświetli Ci stosowny komunikat. Jednak co, jeśli konto o wpisanym przez Ciebie błędnym numerze faktycznie istnieje? Jak ustalić właściciela konta bankowego, na które trafiły Twoje pieniądze?

W przypadku osoby fizycznej jest to praktycznie niemożliwe z uwagi na przepisy, które zabraniają bankom podawania danych osobowych swoich klientów. Jak najszybciej skontaktuj się jednak z bankiem. Jeśli zdążysz zgłosić błędny przelew przed najbliższą sesją rozliczeniową ELIXIR, bank może go anulować. Jeśli nie zdążysz, bank w Twoim imieniu wystosuje do banku odbiorcy prośbę o kontakt z klientem, w celu wyegzekwowania zwrotu Twoich środków.

W międzyczasie możesz spróbować poszukać odbiorcy samodzielnie, może się bowiem zdarzyć, że właściciel rachunku umieścił jego numer w internecie, jak ma to miejsce w przypadku wielu firm. Skopiuj błędny numer konta do wyszukiwarki Google i zobacz, co wyświetli się w wynikach wyszukiwania. Być może dopisze Ci szczęście i dowiesz się, kim jest właściciel rachunku. Wtedy wystarczy się z nim skontaktować i wyjaśnić sprawę. Jeżeli takie proste wyszukiwanie nie przyniesie rezultatu, pozostaje czekać na odpowiedź banku.

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego?

Inną sytuacją, w której możesz chcieć zweryfikować właściciela konta są transakcje zawierane z użytkownikami serwisów ogłoszeniowych i zakupowych oraz internetowe zbiórki pieniężne. Podstawowe dane odbiorcy mogą być dostępne na jego profilu w serwisie lub przesłane do Ciebie w wiadomości prywatnej. Na ich podstawie możesz drążyć głębiej, by sprawdzić czy np. beneficjent naprawdę jest organizacją pożytku publicznego, fundacja nie była obiektem afery finansowej, firma naprawdę istnieje, a osoba prywatna jest tą, za którą się podaje. Jak znaleźć właściciela konta bankowego? Większość informacji możesz znaleźć samodzielnie w internecie.

Wiele osób chroni swoją prywatność i nie posiada kont w serwisach społecznościowych, co nie oznacza, że nie istnieją lub mają nieuczciwe zamiary. Jednak w większości przypadków, szybki research pozwoli Ci potwierdzić dane osoby, której wysyłasz przelew – jej imię, nazwisko, miejsce pracy, a nawet adres zamieszkania, co może się przydać m.in. w sytuacji, gdyby po otrzymaniu przelewu nie wywiązała się ze swojej części transakcji.
Jak sprawdzić właściciela konta firmowego? Aby zweryfikować przedsiębiorstwo, jego dane rejestrowe znajdziesz w publicznie dostępnych źródłach, takich jak:

• Firma.gov.pl – tu sprawdzisz jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki cywilne,
• ems.ms.gov.pl – podmioty wpisane do KRS (spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, stowarzyszenia, fundacje, organizacje pożytku publicznego).

Jako przedsiębiorca dodatkowo możesz sprawdzić nowych kontrahentów w rejestrze Biura Informacji Gospodarczej.
Jeżeli właściciel konta w przeszłości dopuścił się nieuczciwych zachowań, być może również znajdziesz o tym informację w sieci, co uchroni Cię przed oszustwem lub nieprzyjemnościami.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 3.5 / 5. Głosy 11

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x