28 stycznia 2020

Ile cyfr ma numer konta bankowego i co oznacza?

Ile cyfr ma numer konta bankowego i co oznacza?
Czy Ty też sprawdzałeś kiedyś ile cyfr ma konto bankowe? Chyba każdy z nas, liczył je choć raz, z czystej ciekawości. Długi, tajemniczy numer, który posiada każdy właściciel rachunku bankowego. Zagadkowy ciąg cyfr, które na pewno coś znaczą, chociaż prawie nikt nie wie, co tak dokładnie…Dziś, niemal każdy z nas posiada rachunek bankowy, kartę płatniczą i korzysta z płatności online. Umieszczamy na koncie bankowym nasze pieniądze, zlecamy transakcje bezgotówkowe i choć niemal codziennie, podajemy komuś numer naszego konta, to tak naprawdę, niewiele o nim wiemy. Pamiętamy tylko, że każdy numer bankowy, składa się z takiej samej ilości cyfr – Ilu dokładnie? Wiemy też, że są one w jakiś sposób posegregowane – Ale jak? Czas rozwikłać zagadkę – Ile cyfr ma numer konta bankowego? Co one oznaczają? Czy numer konta bankowego i cyfry są przyznawane w sposób losowy?

Ile cyfr ma konto bankowe?

Numer konta bankowego to unikalny, charakterystyczny ciąg cyfr, który przydzielany jest podczas zakładania konta w wybranym banku. Każdy numer konta przypisany jest indywidualnie tylko do jednej osoby i choć z pozoru wydaje się, że to przypadkowy i nieuporządkowany sznur cyfr, to w rzeczywistości jest on bardzo starannie skonstruowany i każda cyfra ma znaczenie. Ile cyfr ma numer konta bankowego?

Każdy polski numer konta bankowego składa się z 26 cyfr. Standardy tworzenia kont bankowych wymagają, aby numery rachunków były ujednolicone i zawierały taką samą ilość znaków. Warto pamiętać, że podczas wpisywania numeru rachunku, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż pomyłka choćby jednej cyfry, prowadzi do problemów.

Wpisywanie tak długiego ciągu cyfr, ułatwia jeden schemat. Numer konta zapisuje się z podziałem w postaci bloków, składających się z kilku cyfr, oddzielonych spacjami:

AA BBBB BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC

Tak przedstawiona konstrukcja, ukazuje wyraźny podział na kilka części. Każda część, oznacza coś innego i jest powiązana z czymś innym. Oczywiście, każda z cyfr ma swoje znaczenie. Wiemy już, ile cyfr ma konto bankowe i jak zapisujemy numer konta bankowego, ale co oznaczają cyfry?

Co oznaczają cyfry numeru konta?

Podział oraz określona funkcja każdej grupy cyfr, została wprowadzona w 2004 roku. Z pozoru, tak podany rząd, sprawia wrażenie nieuporządkowanego i chaotycznego, w rzeczywistości jednak, każda cyfra ma znaczenie, a podział na bloki, wcale nie jest przypadkowy. Spójrzmy więc na numer konta bankowego – co oznaczają cyfry? Oto kilka najważniejszych informacji:

2 PIERWSZE CYFRY:

AA – dwie pierwsze cyfry to suma kontrolna Twojego numeru rachunku bankowego. Określona jest na podstawie pozostałych cyfr ciągu. Te dwie cyfry, pierwsze informują, czy podano prawidłowy czy błędny numer konta lub czy nie brakuje cyfr. To bardzo dobre rozwiązanie, które zapobiega błądzeniu naszych pieniędzy, pomiędzy bankami i oddziałami. Zanim wprowadzono sumę kontrolną, to nawet jeśli podano nieprawidłowy numer rachunku, pieniądze i tak wysyłano. Dopiero, kiedy dokonano weryfikacji w banku odbiorcy, odsyłano je z powrotem do nadawcy, co często trwało kilka dni i było problematyczne dla klientów. Teraz, dzięki sumie kontrolnej nie ma takich problemów.

8 ŚRODKOWYCH CYFR:

BBBB BBBB – jest to numer rozliczeniowy konkretnego banku lub placówki. Numer rozliczeniowy przydziela Narodowy Bank Polski, w celu identyfikacji konkretnej instytucji. Tu również każda z cyfr ma swoje znaczenie:
● Pierwsze 4 oznaczają konkretną instytucję, więc w przypadku rachunków jednego banku, będą takie same.
● Kolejne 3 oznaczają konkretną filię banku, a ciąg 000 zazwyczaj oznacza centralę.
● Ostatnia 1 to cyfra kontrolna, sprawdzająca poprawność poprzednich

16 OSTATNICH CYFR:

CCCC CCCC CCCC CCCC – to indywidualny numer rachunku konkretnego klienta. Są one wybierane losowo przez system bankowy, podczas zakładania konta. Numer bankowy, podobnie jak numer pesel, określa jednego właściciela i wszystkie jego dane.

Błędny numer konta bankowego – co to oznacza?

Dokładne sprawdzanie numeru konta bankowego jest bardzo ważne, gdyż nawet jedna błędnie zapisana cyfra, całkowicie zmienia adresata, do którego mogą powędrować nasze pieniądze! Jeśli podczas dokonywania przelewu, podamy błędny numer konta bankowego, możemy zasilić konto nieodpowiedniej osoby i nie odzyskać przelanych przez pomyłkę pieniędzy. Banki nie muszą weryfikować, czy numer konta zgadza się z danymi odbiorcy. To obowiązek nadawcy.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 4.4 / 5. Głosy 9

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Filip
4 lat temu

Byłem pewien, że pierwsze dwie cyfry są jak krajowy numer kierunkowy w przypadku numeru telefonu. Dobrze, że ten artykuł powstał, bo całe życie byłbym w błędzie

1
0
Would love your thoughts, please comment.x