Wiele osób marzy o tym, by otworzyć swój własny biznes. Jedni z determinacją wdrażają plany w życie, inni mają wątpliwości, a jeszcze innym brakuje pieniędzy. Jeśli największą przeszkodą są właśnie finanse, może warto wziąć pod uwagę kredyt dla firm na start?W zależności od rodzaju działalności i branży, w jakiej chcemy działać, koszty związane ze wkładem początkowym, zakupem towarów, wyposażenia itd., będą różne. W niektórych firmach jest to kwestia kilku tysięcy złotych, w innych kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy złotych. Tworząc biznesplan, powinniśmy określić, o jakich kosztach mówimy. Nie można zapominać też o tym, że kredyt dla nowych firm to jedna strona medalu. Trzeba mieć też pewność, że jest rynek zbytu, a firma będzie w stanie utrzymać się na rynku.
Spis treści
Kredyty dla firm na start
Kiedy szukamy pieniędzy na rozpoczęcie działalności, czasem błądzimy we mgle i nie bardzo wiemy, czy ktoś nam pomoże. Tymczasem rozwiązań, z których możemy skorzystać, jest całkiem sporo. Co prawda kredyt dla firm rozpoczynających działalność nie jest dostępny w każdej instytucji finansowej, do jakiej się zgłosimy, ale i tak będziemy mieli z czego wybierać.
Banki bardzo często reklamują się tym, że mają atrakcyjne oferty dla firm. Niestety często dotyczy to tych przedsiębiorstw, które są na rynku od dłuższego czasu, są wiarygodne i mogą to podeprzeć wynikami finansowymi. Na szczęście coraz częściej wśród produktów finansowych są też propozycje dla osób, które dopiero zaczynają. Tak jak w każdym innym przypadku, należy złożyć wniosek o kredyt na start firmy. Do tego dołącza się takie załączniki jak wpis do rejestru działalności gospodarczej, biznesplan, zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS i US. Musimy się przygotować, że konieczne będzie zabezpieczenie kredytu. Najczęściej takim zabezpieczeniem jest cesja wierzytelności, poręczenie osoby trzeciej lub hipoteka.
Kredyt kredytowi nierówny
Pod pojęciem kredytu dla firm mogą kryć się różne produkty finansowe. W zależności od naszej sytuacji i potrzeb będą one mniej lub bardziej atrakcyjne i dostępne. Starać się o nie można m.in. w mBanku, PKO BP, ING Banku Śląskim Wśród tych, które są najpowszechniejsze, trzeba wymienić:
– kredyt obrotowy jest przydatny wtedy, kiedy pieniądze są potrzebne na utrzymanie płynności i bieżące wydatki
– kredyt inwestycyjny – jak sama nazwa wskazuje, służy do tego, aby sfinalizować ważną dla firmy inwestycję związaną z powiększeniem lub ulepszeniem majątku trwałego.
– limit kredytowy i linia kredytowa – w pierwszym przypadku w razie, kiedy na rachunku firmowym zaczyna brakować pieniędzy, można skorzystać z kredytu na rachunku bieżącym. Natomiast przy linii kredytowej jest osobne konto.
Nowa firma a pożyczka
Kredyt na start dla nowych firm nie zawsze jest prosty do uzyskania. Nawet jeśli wydawałoby się, że spełniamy wszystkie warunki, to dostaniemy decyzję odmowną. Jednak i wtedy nie jesteśmy całkowicie bezradni. Z pomocą przychodzą instytucje pozabankowe i pożyczka dla nowych firm. Ze względu na to, że firmy tego rodzaju działają na podstawie innych przepisów niż banki, nie muszą przestrzegać tak wielu formalności. Banki podchodzą bardzo ostrożnie wobec nowych firm, są one mało wiarygodne i trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała ich sytuacja w przyszłości.
Podobnie, jak przy ofertach kredytów, tak i przy pożyczkach jest duża różnorodność. Nie każda będzie w równym stopniu atrakcyjna. Trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie warunki. Począwszy od okresu, na jaki można pożyczyć pieniądze, przez oprocentowania i inne koszty, aż po kwotę, jaką można pożyczyć. W zależności od tego, gdzie się zgłosimy, pożyczka dla nowych firm daje możliwość pożyczenia innej sumy. W jednych firmach będzie to maksymalnie 20 000 zł, a w innych 50 000 zł. Sama procedura jest prosta. Należy złożyć wniosek, gdzie będzie trzeba podać m.in. takie dane, jak PESEL, numer konta bankowego, NIP firmy, a następnie czekać na decyzję.
Kredyt czy pożyczka?
Kiedy musimy zorganizować pieniądze, od razu myślimy o banku. Jednak jak było wyżej, mając młodą firmę, niekoniecznie takowy dostaniemy. Warunki też nie zawsze będą tak atrakcyjne, jak dla przedsiębiorców, którzy są na rynku od lat. A jeśli do tego szukamy sposobu, na to, by pozyskać pieniądze na spłatę ZUS i US, sprawa się komplikuje. Niezależnie od tego, czy firma przynosi zyski, składki społeczne i podatki musimy płacić w terminie, w przeciwnym razie narażamy się na wiele nieprzyjemności. Mając zaległości, możemy zapomnieć o wsparciu banku. Tak samo wtedy, kiedy nasza historia w BIK nie prezentuje się najlepiej.
Pożyczka dla nowych firm jest czymś, z czego może skorzystać każdy przedsiębiorca. Nie zawsze też weryfikuje się klienta pod kątem płatności składek, więc jest szansa na pomyślne rozpatrzenie wniosku. Warto też zauważyć, że pożyczka jest dobrym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na czasie. Przez wielość formalności w banku, analiza wniosku i sytuacji kredytowej trwa długo. Przy pożyczce dla firm formalności jest znacznie mniej, a przez to decyzja zapada znacznie szybciej.