Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z dużą satysfakcją, ale też wieloma wyrzeczeniami i wydatkami, o których osoby postronne nie mają pojęcia. Niejednokrotnie ktoś, kto zakłada firmę, nie wie jeszcze, z jakimi opłatami będzie się borykać. Czasem brakuje też pieniędzy na rozwój i nowe inwestycje. Jeśli właśnie do tej grupy się zaliczamy, być może warto wziąć pod uwagę kredyty dla małych firm.Uzyskanie płynności finansowej zwłaszcza na początku działalności, nie jest rzeczą prostą. Obowiązkowe comiesięczne wydatki potrafią przygnieść, zwłaszcza kiedy nadchodzi okres spadku dochodów, a popyt na nasze produkty jest mniejszy. Czasem po prostu brakuje już pieniędzy na to, żeby unowocześnić lub doposażyć firmę, rozszerzyć asortyment, kupić oprogramowanie itd., nie mówiąc o pomnażaniu dochodów.
Spis treści
Czy można dostać kredyt w banku?
Nie jest to niemożliwe, ale też nie jest proste. Wiele banków przyciąga przedsiębiorców atrakcyjnymi ofertami. Ale nie są one dla wszystkich. Przedsiębiorstwa, które są obecne na rynku od lat, zatrudniają dużą grupę pracowników i mają dobre wyniki finansowe, na pewno mogą liczyć na ciekawe propozycje. Jednak początkująca firma, która zatrudnia kilku pracowników, jest nowa i nie może pokazać zbyt wielu dochodów, jest mało wiarygodna. Kredyty dla małych firm są dostępne wtedy, kiedy można potwierdzić płynność finansową, a tę niestety buduje się przez kilka lat.
Są banki, które udzielają kredytu młodym firmom, ale nawet kiedy spełniamy formalne wymogi oferty, do końca nie będziemy pewni, czy pieniądze dostaniemy. Im dłużej mamy firmę, tym lepsze warunki będziemy mogli uzyskać. W zależności od tego, jakie są nasze potrzeby, możemy starać się o takie kredyty dla małych firm, jak kredyt hipoteczny, inwestycyjny, pomostowy, czy kredyt gotówkowy.
Co będzie potrzebne do uzyskania pożyczki?
Zupełnie naturalne jest to, że kiedy szukamy pieniędzy, to pierwsze kroki kierujemy do banku. Kiedy nasz wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie, to nasz problem znika. Otrzymujemy pieniądze na konkretny cel i możemy w dalszym ciągu się rozwijać. Jednak nawet gdy jest decyzja odmowna, nie musimy załamywać rąk. Na rynku finansowym są instytucje pozabankowe, które mogą przyjść z pomocą. Firmy pożyczkowe kojarzą się zwykle z pożyczkami krótkoterminowymi, ale wcale tak być nie musi. Nie brakuje też ofert dla firm, w tym małych, które dopiero zaczynają działalność.
Pożyczka dla małych firm wiąże się z mniejszą ilością formalności. Firmy pożyczkowe działają na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, więc mają znacznie większe możliwości niż banki. Na wsparcie finansowe może liczyć dużo więcej firm, a już samo to sprawia, że wariant ten jest atrakcyjny. Jednak warto się nad tym zastanowić również wtedy, kiedy zależy nam na czasie – w firmie pożyczkowej znacznie szybciej dostaniemy pieniądze na konto.
Co ciekawe, pożyczka dla małych firm jest doskonałym odzwierciedleniem, tego, co znajdziemy w banku. Co to znaczy? Że do wyboru mamy pożyczki inwestycyjne, obrotowe, pomostowe, czy technologiczne. Jednak są one pod każdym względem bardziej elastyczne niż kredyty bankowe.
Zabezpieczenie kredytu dla małej firmy
Bez względu na to, czy podejmiemy współpracę z bankiem, czy firmą pożyczkową, musimy być wiarygodni. Nikt nie pożyczy pieniędzy firmie, która nie posiada żadnego zabezpieczenia. Z reguły banki, które oferują kredyty dla małych firm, mogą wymagać zabezpieczeń o charakterze rzeczowym lub osobowym. Do pierwszej grupy zalicza się m.in. hipotekę, zastawy rejestrowe, czy blokadę środków na rachunku bankowym. Natomiast w drugiej grupie zabezpieczeń są np. gwarancja ubezpieczeniowa, cesja wierzytelności, czy poręczenie według prawa cywilnego.
Jak wybrać najlepszą ofertę dla swojej firmy?
Ponieważ wielu przedsiębiorców potrzebuje na pewnym etapie wsparcia finansowego, ofert na tego typu usługi nie powinno brakować. Jednak każda propozycja jest inna i nie zawsze będzie dla nas odpowiednia. Przeglądając pożyczki i kredyty dla małych firm, musimy dokładnie analizować wszystkie punkty. Na pewno najszybciej znajdziemy coś dla siebie, jeśli skontaktujemy się z doradcą finansowym. Doradcy na bieżąco śledzą wszystkie propozycje i podpowiedzą, co nam się opłaca i na co mamy szanse. Najlepiej od razu sprecyzujmy, jaka kwota jest nam potrzebna i na jaki cel. W ten sposób doradca weźmie pod uwagę określoną grupę produktów finansowych.
Jeśli natomiast sami chcemy znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie, musimy szczegółowo przeanalizować wszystkie punkty. Inny może być okres spłaty, wysokość raty, koszty i oczywiście sama kwota, jaką możemy pożyczyć. Liczy się też waluta, sposób zabezpieczenia i zakres uprawnień banku, jeśli pojawią się większe kłopoty ze spłatą. Wbrew pozorom różnice na tych płaszczyznach są znaczne. Im lepiej wszystko sprawdzimy, tym większą będziemy mieć pewność, że konkretny kredyt lub pożyczka dla małych firm jest właśnie tym, czego nam potrzeba. Ma to być wsparcie finansowe, a nie kolejny niepotrzebny kłopot.