14 lipca 2020

Czy warto korzystać z doradcy kredytowego?

Czy warto korzystać z doradcy kredytowego?
Im wyższy kredyt chcesz wziąć, tym większe temu towarzyszą emocje. Sama decyzja o jego zaciągnięciu to dopiero pierwszy krok. Później musisz przejrzeć oferty banków, swoje możliwości i wybrać najlepszą dla siebie opcję, a to nie jest proste. W tej sytuacji przyda się doradca kredytowy.

Ubieganie się o kredyt wiąże się z dużym nakładem czasu. Mało tego, jeśli nie masz na ten temat wiedzy i brakuje ci doświadczenia w branży kredytowej, możesz łatwo popełnić błąd, za który zapłacisz na przykład większymi odsetkami. Wiele osób zastanawia się, czy pomocny będzie doradca kredytowy, czy warto korzystać z jego usług. Nie jest to oczywiście obowiązkowe, ale może być pomocne. Sprawdźmy zatem, jakie wiążą się z tym korzyści.

Doradca kredytowy: czy warto?

Zanim uzyskasz odpowiedź na pytanie, czy warto korzystać z doradcy kredytowego, powinieneś wiedzieć, czym on się właściwie zajmuje. W zakresie jego obowiązków jest udzielanie informacji na temat tego, jakie kredyty są dostępne, jakie są warunki ich przyznania i zasady. Doradca podzieli się też wiedzą z zakresu prawa bankowości i przepisów związanych z kredytami. Dawniej doradcą kredytowym mogła zostać każda osoba, która w tym kierunku chciała się rozwijać i robić karierę. W 2017 roku przepisy się zmieniły i obecnie doradcą może być jedynie ktoś, kto uzyskał specjalne zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego, jest w rejestrze doradców i płaci w związku z tym składki.

Już na tej podstawie widać, że doradca kredytowy jest kimś o nieprzeciętnej wiedzy, więc możemy mu zaufać. Wystarczy zgłosić się do specjalisty i porozmawiać na temat sytuacji finansowej, o tym, na co ma być wzięty kredyt i w jakiej kwocie. Następnie doradca zada dodatkowe pytania i przygotuje informacje dotyczące tego, które banki mają najbardziej satysfakcjonujące oferty. To ogromna wygoda i oszczędność czasu! Działając na własną rękę, musiałbyś poświęcić mnóstwo energii, aby dotrzeć do danych, które dostajesz niemal od razu. Poza tym coraz częściej usługi są świadczone online i nawet nie trzeba wychodzić z domu.

Ponieważ specjalistów z dziedziny kredytów jest sporo, zapewne staniesz przed pytaniem, doradca kredytowy czy osobiście w banku zaczerpnąć informacji? Jeżeli jesteś zdecydowany na współpracę z konkretnym bankiem, najpewniej wystarczająca będzie wizyta w jego oddziale. Jednak jeśli tak nie jest lub jesteś zabiegany, lepszy będzie kontakt z doradcą. Przygotuje znacznie więcej ofert, aniżeli tylko te, które ma jeden bank. No i możesz z nim współpracować za pośrednictwem internetu.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Każdy bank ma nieco inne wymagania względem kredytobiorcy. Nie zawsze składając wniosek o kredyt w banku, od razu go uzyskasz, co nie znaczy, że masz go złożyć w kilku. Każdy kolejny wniosek o kredyt i każda odmowa sprawiają, że twoja zdolność kredytowa jest gorzej postrzegana. Tak samo zresztą jak historia kredytowa. Szybko może się okazać, że na końcu drogi starania się o kredyt masz znacznie mniejsze szanse na jego uzyskanie, niż na początku. Decydując się na współpracę z doradcą, możesz tego wszystkiego uniknąć, a wszystko zakończy się pomyślnie.

Jakie pytania zadać dorady kredytowemu?

W przypadku kiedy z doradcą kredytowym skontaktujesz się pierwszy raz, z pewnością będzie tobą targać mnóstwo wątpliwości. Najlepiej spisuj wszystkie pytania do doradcy kredytowego, jak tylko przyjdą ci do głowy. Z pewnością pytania powinny uwzględniać kwestie związane z możliwością wcześniejszej wypłat środków, czy istnieje ewentualność utraty pieniędzy. Już podczas umówienia się na wizytę warto podpytać, jakie dane i dokumenty mogą być przydatne na spotkaniu.

Doradca może wymagać podania wysokości wynagrodzenia i o rodzaj umowy. Przy umowach cywilnoprawnych konieczny może być PIT za miniony rok i wyciągi z bieżącego roku. Natomiast jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, przygotuj PIT i dane z KPiR. Nie możesz być zaskoczony szczegółowymi pytaniami o cel wzięcia kredytu, stałe miesięczne wydatki i twoje indywidualne potrzeby.

Chociaż niektóre z tych pytań mogą wydać ci się osobiste, odpowiedzi na nie są konieczne, aby doradca mógł dopasować ofertę, a ty miał pewność, że idąc do banku, masz szanse na uzyskanie pieniędzy. Wszystkie odpowiedzi na pytania doradca porówna z pytaniami i wymaganiami, jakie byłyby w poszczególnych bankach. Na tej podstawie przygotuje dla ciebie zestawienie najkorzystniejszych ofert.

Prowizja dla doradcy kredytowego

Nikt nie poświęci nam swojego czasu bezinteresownie. Obawa przed kosztami jest jednym z najważniejszych motywów, dla których przyszli kredytobiorcy rezygnują z konsultacji. Ale czy jest się czego bać? Za pierwszą wizytę u doradcy najczęściej nie zapłacisz nic, a koszt i prowizja dla doradcy kredytowego ustala się często indywidualnie.

Nie ma jednoznacznej kwoty, czy procentu od sprzedaży, który obowiązywałby u każdego doradcy. Wiele zależy od tego, jaką dany specjalista podpisał umowę z bankiem, w którym weźmiesz kredyt. Jednak najczęściej zaczyna się na poziomie od 4% w górę.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x