27 stycznia 2020

Zabezpieczenie pożyczki – na co zwrócić uwagę?

Zabezpieczenie pożyczki – na co zwrócić uwagę?
Zarówno podczas ubiegania się o kredyt w banku, jak i podczas pobierania pożyczki w strefie pozabankowej, możemy napotkać się na możliwość zabezpieczenia pożyczki. To bardzo korzystna kwestia, oczywiście z punktu widzenia pożyczkodawcy. Jednak czy takie rozwiązanie ma jakieś zalety z perspektywy pożyczkobiorcy?

Korzyści zabezpieczania pożyczek

Zabezpieczenia pożyczek, które na dobrą sprawę zabezpieczają przecież jedynie interesy instytucji pożyczkowych czy banków, pozwalają nam także na więcej. Dzięki nim uzyskamy od banku/firmy pożyczkowej kwotę pieniężną, która inaczej byłaby całkowicie poza naszym zasięgiem. Takie zabezpieczenie pożyczki to nasza karta przetargowa podczas starania się o kredyt.

Dzięki udowodnieniu, że posiadamy coś o wysokiej wartości, wysokość kredytu może ulec zmianie na naszą korzyść. Otrzymamy zgodę na wyższe kwoty, gdy zastawimy w zamian nasz drogi samochód czy weźmiemy kredyt hipoteczny na posiadaną przez nas nieruchomość. Co więcej, jeśli zabezpieczymy pożyczkę jednym z popularnych sposobów, oprocentowanie i raty dotyczące naszego zobowiązania powinny być znaczenie niższe niż przy zaciąganiu „normalnego” kredytu.

Rodzaje zabezpieczeń pożyczki

Istnieje wiele różnych sposobów na zabezpieczenie spłaty pożyczki. Niektóre są możliwe tylko podczas pożyczek prywatnych, inne są dostępne tylko w sferze bankowej. Wśród najpopularniejszych zabezpieczeń znajdziemy zastawy oraz hipoteki. Bardzo częste rozwiązania obejmują także poręczenia cywilne, weksle (papiery wartościowe) oraz ubezpieczanie pożyczek przez firmy ubezpieczeniowe.

Zastaw rejestrowany/zwykły

Istnieją dwa rodzaje zastawów: rejestrowany oraz zwykły. Rządzą się one innymi prawami, jednak oba stanowią tak samo skuteczny sposób na zabezpieczenie spłaty pożyczki. Wybór pomiędzy zastawami po prostu zależy to od naszych osobistych potrzeb: czy będziemy chcieli korzystać z zastawionego mienia, czy też nie będzie nam ono potrzebne podczas trwania zobowiązania.

Zastaw rejestrowany obejmuje rzeczy ruchome oraz zbywalne prawa majątkowe, podczas gdy zastaw zwykły – jedynie rzeczy ruchome, takie jak samochody, motory i inne pojazdy. Jeśli chcemy zastawić nieruchomość, mówimy wtedy już o hipotece.

Zestaw rejestrowany wymaga podpisania umowy zastawczej oraz dokonania wpisu do sądowego rejestru zastawów – wówczas można korzystać ze swojego mienia w trakcie spłacania pożyczki. Natomiast jeśli okaże się, że jesteśmy niewypłacalni, mienie to zostanie nam odebrane na poczet spłaty zadłużenia. W przypadku zastawu zwykłego mienie zostaje przechowywane poza naszym zasięgiem i sprzedane natychmiast, gdy dojdzie do karygodnych spóźnień w spłacie długu.

Hipoteka – zastaw nieruchomości

Hipoteka pozwala ustanowić kredyt na posiadaną nieruchomość. Jednak od 2017 roku hipoteka zabroniona jest do stosowania w sferze pozabankowej ze względu na to, jak poważne konsekwencje czekały niewypłacalne osoby. Często były one pozbawione swojego jedynego dachu nad głową. Możemy więc wziąć wyłącznie kredyt hipoteczny w banku – nie ma już pożyczek na hipotekę. Banki są zdecydowanie mniej skore do przyznawania kredytów osobom o niestabilnej sytuacji materialnej, więc przypadków utraty nieruchomości jest również mniej.

Warto wiedzieć, że można wziąć kredyt hipoteczny, nawet jeśli nie ma się spółdzielczej własności – wieczystość również kwalifikuje do tego rodzaju zabezpieczenia kredytu.

Poręczenie cywilne jako zabezpieczenie pożyczki

Poręczenie cywilne polega na przejęciu przez osobę trzecią obowiązku spłaty pożyczonej kwoty oraz ewentualnych odsetek w przypadku niewypłacalności pożyczkobiorcy. Można też ustalić, że poręczyciel pokryje jedynie część kwoty. Poręczyciel musi wykazywać się stabilną sytuacją majątkową oraz sumiennością w wypełnianiu swoich obowiązków. Warunki reguluje się poprzez umowę cywilną.

Ubezpieczenie pożyczki

Ubezpieczenie pożyczki jest oferowane przez firmy ubezpieczeniowe. Często można się obecnie spotkać z tą formą zabezpieczenia pożyczki. Firma ubezpieczeniowa reguluje wówczas część zadłużenia, jeśli zdarzy się nam nieszczęśliwy wypadek losowy, jak na przykład utrata dochodu. Jest również możliwe, aby firma ubezpieczeniowa pokryła całość zadłużenia, jednak tylko na wypadek naszego zgonu. Niestety ubezpieczenie pożyczki jest dosyć kosztowną sprawą w porównaniu do innych form zabezpieczania zadłużeń.

Weksel – papiery wartościowe

Zabezpieczenie pożyczki pod weksel, inaczej papier wartościowy, dotyczy wyłącznie pożyczek prywatnych. Weksel, w skrócie ujmując, jest zobowiązaniem do alternatywnej spłaty pożyczki. Aby można było dokument nazwać wekslem, musi on mieć w treści zawarte następujące kwestie: termin, miejsce i okoliczności bezwarunkowej płatności konkretnej sumy pieniędzy, a także nazwisko osoby zobowiązującej się oraz tej, która ma otrzymać kwotę. Oprócz tego konieczne jest, aby weksel został podpisany przez osobę, która go wystawia. Muszą się na nim znaleźć także informacje o dacie i miejscu wystawienia papieru wartościowego.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x