4 czerwca 2020

Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV. Co zrobić i jak się odwołać?

Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV. Co zrobić i jak się odwołać?
Znalazłeś w skrzynce pocztowej wezwanie do zapłaty abonamentu RTV? Radzimy, co zrobić w takiej sytuacji, oraz jak i gdzie złożyć odwołanie.Abonament radiowo-telewizyjny od lat jest źródłem sporów w debacie publicznej. Powstające jak grzyby po deszczu kolejne serwisy streamingowe mają o wiele lepszą ofertę programową niż telewizja publiczna i coraz więcej Polaków nie widzi powodu, dla którego miałoby płacić za usługę, z której już nie korzysta. Lecz choć abonament RTV wydaje się być reliktem przeszłości, faktem jest, że poza pewnymi wyjątkami, nadal wymagane jest jego opłacanie. Jednak co w przypadku, gdy nie oglądasz tradycyjnej telewizji, a może nawet nie masz telewizora, a zostało do Ciebie wysłane wezwanie do zapłaty abonamentu RTV?

Zasady płatności abonamentu RTV

Zgodnie z polskim prawem, każdy posiadacz odbiornika telewizyjnego oraz radia zobowiązany jest do ich rejestracji, a następnie regularnego uiszczania opłat abonamentowych. Rejestracji odbiornika należy dokonać w ciągu 14 dni od dnia jego zakupu lub innego sposobu wejścia w jego posiadanie. Niezależnie od liczby odbiorników w jednym gospodarstwie domowym, osoba fizyczna płaci tylko jedną opłatę. Czyli jeśli posiadasz w domu 3 telewizory, Twój abonament nie jest 3-krotnie wyższy niż w przypadku osoby, która posiada tylko jeden. Inaczej jest w przypadku firm, które zobowiązane są do opłacania abonamentu RTV za każdy posiadany odbiornik.

Choć miesięczna opłata za odbiornik (sam telewizor lub telewizor + radio) to jedynie nieco ponad 20 złotych, coraz więcej osób uchyla się od jej płacenia, np. nie rejestrując zakupionego telewizora czy radia. Podnoszą się również głosy, że dostęp do odbioru mediów publicznych powinien być opcjonalny, a nie narzucany wszystkim obywatelom łącznie z koniecznością płacenia abonamentu RTV, bez względu na to, czy z tych mediów korzystają czy nie.

Wezwanie do zapłaty abonamentu RTV z urzędu skarbowego

Polskie prawo dokładnie precyzuje, kto i pod jakimi warunkami może zostać zwolniony z konieczności opłacania abonamentu RTV. Są to osoby, które ukończyły 75 rok życia, posiadają orzeczenie o niepełnosprawności I grupy, mają stwierdzoną niezdolność do pracy, otrzymują rentę socjalną lub zasiłek, są bezrobotne, głuche lub niedowidzące, a także kombatanci.

Jeśli nie należysz do żadnej z wyżej wymienionych grup, z zasady powinieneś opłacać abonament. Jeśli tego nie robisz, musisz liczyć się z tym, że pewnego dnia otrzymasz wezwanie do zapłaty abonamentu RTV. Szczególnie narażone są osoby, które:

  • przestały płacić abonament, mimo iż w przeszłości zarejestrowały sprzęt radiowo-telewizyjny,
  • osoby, które nigdy nie zarejestrowały takich urządzeń.

W przypadku osoby z drugiej grupy, pracownik poczty najpierw musi udowodnić, że posiada ona niezarejestrowany odbiornik. W tym celu może Cię odwiedzić w domu, by osobiście potwierdzić jego obecność. Pamiętaj, że nie masz obowiązku wpuszczać pracownika poczty do domu, a sam fakt, że na zewnątrz znajduje się antena telewizyjna, nie jest dowodem na posiadanie przez Ciebie telewizora. Jeśli jednak pracownik poczty stwierdzi obecność odbiornika, zostanie wydana decyzja administracyjna nakazująca jego zarejestrowanie oraz – bez względu na to, od jak dawna odbiornik jest faktycznie użytkowany – naliczona zostanie  opłata karna w wysokości 30-krotnej miesięcznej stawki abonamentu.

W obu opisanych przypadkach, osoby zalegające z regulowaniem opłat RTV mogą otrzymać z urzędu skarbowego wezwanie do zapłaty. Zaleganie z opłatami może się skończyć nawet egzekucją komorniczą.

Co zrobić, gdy dostanę wezwanie?

Po otrzymaniu wezwania do zapłaty abonamentu RTV przede wszystkim nie panikuj. Jeśli posiadasz zarejestrowany odbiornik RTV, za który już dawno temu przestałeś płacić i kwota zaległych należności do spłaty przekracza Twoje możliwości finansowe, możesz złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty, które będzie Ci łatwiej spłacić, lub o umorzenie długu. Wniosek należy zaadresować do Departamentu Budżetu i Finansów Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Warszawie. Warto przy tym pamiętać, że jeśli do tej pory nie było wobec Ciebie prowadzonych czynności windykacyjnych, to zaległość z tytułu abonamentu RTV ulega przedawnieniu po 5 latach. W takim wypadku urząd może wezwać do zapłaty abonamentu jedynie za okres do 5 lat wstecz. Jeśli przestajesz korzystać z telewizora, pamiętaj żeby po pozbyciu się odbiornika, jak najszybciej go wyrejestrować, aby nie było podstaw do dalszego naliczania opłat.

Odwołanie od wezwania do zapłaty abonamentu

W przypadku gdy nigdy nie rejestrowałeś odbiornika RTV, wyrejestrowałeś go lub należysz do grupy zwolnionej z obowiązku opłacania abonamentu RTV, a mimo to nadal naliczane były opłaty, skutkujące powstaniem długu, możesz zażądać przedstawienia dokumentów, na podstawie których je naliczono. Warto też jak najszybciej złożyć odwołanie od otrzymanego wezwania do zapłaty. Podobnie jak w przypadku wniosków o rozłożenie zaległości na raty, należy wysłać je na adres Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Warszawie. W sprawie samego abonamentu RTV wszelkie pytania możesz kierować również do Wydziału Abonamentu RTV Poczty Polskiej.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 2.6 / 5. Głosy 132

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x