Lokaty bankowe

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking najlepszych ofert na rynku.


Ranking i porównanie najlepszych lokat bankowych

Ostatnia aktualizacja: listopad 2024

Lokata na Nowe Środki
Minimalna kwota

5000 zł

Okres

2,3,6 miesięcy

Oprocentowanie

do 8%

Z kontem

nie


Porównywarka lokat bankowych

Lokaty bankowe – czym są?

Lokata bankowa to, mówiąc najprościej, powierzenie wybranemu bankowi swoich środków pieniężnych na z góry określony okres czasu, po upływie którego otrzymujemy zysk w postaci odsetek. Zdarzają się również lokaty bankowe, w których odsetki wypłacane są w trakcie trwania lokaty, np. co miesiąc, jednak są one rzadziej spotykane. Na lokatę bankową zawierana jest pisemna umowa pomiędzy bankiem a klientem.

Lokaty bankowe terminowe

Najbardziej popularnym typem lokat bankowych są lokaty terminowe. Umowy mogą być tu zawierane na okres do dwóch miesięcy (lokaty krótkoterminowe), od dwóch do pięciu miesięcy (lokaty kwartalne), od sześciu do dwunastu miesięcy (lokaty średnioterminowe) i powyżej dwunastu miesięcy (lokaty długoterminowe). Oprocentowanie lokaty może być stałe lub zmienne (szczegóły w dalszej części tekstu). Na lokaty wyżej oprocentowane liczyć mogą przede wszystkim nowi klienci wybranego banku, choć oferty na warunkach promocyjnych organizowane są niekiedy również dla klientów stałych, zwłaszcza gdy mowa o wpłacie tzw. nowych środków.

Lokaty bankowe a konta oszczędnościowe

Lokata bankowa tym różni się od konta oszczędnościowego, że umowa zawierana jest w jej przypadku na określony czas, podczas którego nie można ani wpłacać dodatkowych środków, ani też dokonywać wypłat (przy kontach oszczędnościowych możemy zwykle swobodnie zarządzać swoim wkładem). Z założenia oprocentowanie na lokatach bankowych powinno być też wyższe niż na kontach oszczędnościowych, ale bywa z tym różnie. Zazwyczaj wartości są zbliżone w przypadku zarówno jednych, jak i drugich, dlatego warto zwracać uwagę szczególną na oferty specjalne lokat, których na rynku nie brakuje.

Ranking najlepszych lokat bankowych

Lokaty oferuje większość banków, nie wszystkie są jednak takie same. Przeciwnie – niekiedy różnice w kwestii ich opłacalności dla klienta mogą być naprawdę znaczące. Samodzielne znalezienie “ofert-perełek” mogłoby okazać się bardzo czasochłonne, dlatego postanowiliśmy stworzyć zawierający lokaty terminowe ranking – zestawienie, w którym znalazły się propozycje banków szczególnie dla klientów opłacalne.

Lokaty bankowe porównanie – co braliśmy pod uwagę?

Tworząc nasz ranking lokat bankowych zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na wysokość oprocentowania i jego rodzaj, ale nie tylko. Przyjrzeliśmy się poszczególnym podmiotom również pod kątem tego, jak często organizują one promocje zarówno dla nowych, jak i stałych klientów. Przeanalizowaliśmy też, czy wysokie oprocentowanie faktycznie jest opłacalne. Zdarza się bowiem, że atrakcyjna na pozór oferta dotyczy zbyt małej kwoty, a przy tym lokata trwa zbyt krótko, by wypracowany zysk był rzeczywiście satysfakcjonujący dla klienta. Interesowały nas także lokaty bankowe bez konta, bowiem nie każdy, kto chce założyć lokatę, ma jednocześnie ochotę na zakładanie w banku, który ją proponuje, rachunku osobistego.

Najkorzystniejsze lokaty bankowe – aktualizacja rankingu

Oferta wybranego banku, która jeszcze niedawno mogła być swego rodzaju hitem rynkowym, dziś nie musi już czymkolwiek się wyróżniać. Banki wciąż przedstawiają nowe propozycje produktów, a lokaty bankowe nie są tutaj żadnym wyjątkiem. Dlatego monitorujemy branżę na bieżąco i stale uaktualniamy nasz ranking. Sprawdzamy, czy warunki obecnych w nim lokat nie uległy zmianom, ale również czy nie pojawiły się oferty całkiem nowe. Jeśli te ostatnie okażą się wyjątkowo atrakcyjne, również trafiają do naszego zestawienia.

Oprocentowanie lokat bankowych

Oprocentowanie lokat bankowych waha się zwykle między 1% a 4%. Jak wspominaliśmy, nowi klienci liczyć mogą często na oprocentowanie wyższe. Dodatkowo duże znaczenie ma czas trwania lokaty – im będzie on dłuższy, tym wyższe oprocentowanie zaoferuje nam bank. Tu jednak spojrzeć musimy na sprawę od strony praktycznej: nie każdy może pozwolić sobie na zamrożenie swoich środków na przykład na rok albo dłużej. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się chociażby lokaty bankowe kwartalne, gdzie również, jako nowi klienci, liczyć możemy niekiedy na oprocentowanie rzędu 3,5 czy 4%.

Oprocentowanie stałe

Większość lokat to oferty, w których mamy do czynienia z oprocentowaniem stałym. Decydując się na nie dokładnie wiemy, jaki zysk z odsetek otrzymamy, jako że w trakcie trwania takiej lokaty oprocentowanie to nie będzie ulegało żadnym zmianom. Stałe oprocentowanie warto wybierać przede wszystkim w sytuacji, gdy mamy do czynienia z obniżeniem wzrostu gospodarczego. Lokaty bankowe ze stałym oprocentowaniem są ponadto oprocentowane wyżej niż lokaty z oprocentowaniem zmiennym.

Oprocentowanie zmienne

Decydując się na lokatę bankową z oprocentowaniem zmiennym nie możemy już mieć pewności, jak duży (lub mały) będzie nasz zysk. Oprocentowanie uzależnione jest tu bowiem od zmian stóp procentowych, które wprowadza Rada Polityki Pieniężnej. Lokata z oprocentowaniem zmiennym może zatem okazać się dobrym wyborem na przykład w sytuacji wzrostu gospodarczego.

Jak rozpoznać dobrą lokatę bankową?

Dobre lokaty bankowe to te, dzięki którym osiągamy zysk na takim poziomie, jaki faktycznie będzie nas satysfakcjonował. Jeśli jesteśmy nowym klientem banku, nie będzie o to tak trudno, choć i tutaj trzeba uważać. Musimy dobrze przemyśleć, ile pieniędzy gotowi jesteśmy przeznaczyć. Wyższe oprocentowanie lokat dla nowych klientów to często dość niskie kwoty maksymalne i krótki czas trwania lokaty. Może się zatem okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na oprocentowanie nieco niższe i wybranie na przykład lokaty długookresowej (jeśli oczywiście możemy sobie na to pozwolić), przy jednoczesnym przeznaczeniu na nią nie pięciu czy dziesięciu tysięcy, ale kwoty dużo wyższej.

Kapitalizacja odsetek, forma oprocentowania, zakładanie konta osobistego

Minimalna i maksymalna kwota wkładu oraz czas trwania umowy to oczywiście nie wszystko, co warunkuje korzystne lokaty bankowe. Dla wielu osób duże znaczenie może mieć również częstotliwość kapitalizacji odsetek. Warto sprawdzić też, z jaką formą oprocentowania mamy w danym przypadku do czynienia – czy będzie ono stałe, czy może zmienne. Nie każdy chce też zakładać w danym banku konto, tymczasem jest to często warunek skorzystania z oferty promocyjnej. Dla wielu osób ważne będzie też to, czy lokatę bankową będą mogli oni zerwać bez utraty odsetek.

Lokaty bankowe bez konta

Z wielu ofert promocyjnych na lokaty skorzystać możemy tylko wówczas, gdy założymy w banku konto osobiste. Działanie to jest całkiem zrozumiałe – chodzi o to, by klient faktycznie z danym podmiotem się związał. Zwiększa to bowiem prawdopodobieństwo, iż w przyszłości skorzysta on również z innych oferowanych przez bank produktów. Nie oznacza to jednak, że bez zakładania konta nie mamy szansy na dobre oprocentowanie. Mamy, a nasz prezentujący lokaty bankowe ranking powstał między innymi po to, by osoby, które odwiedzają naszą witrynę, mogły szybko takie atrakcyjne oferty znaleźć.

Najkorzystniejsze lokaty bankowe ranking

Jeśli naszym celem jest dobre ulokowanie pieniędzy – tak, by w przyszłości przyniosły nam one konkretny zysk, warto dokładnie przejrzeć nasz ranking. Wystarczy chwila, by zorientować się w najważniejszych parametrach lokat bankowych, które się w nim znalazły, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji konieczne będzie bardzo szczegółowe zapoznanie się z wybranymi przez nas ofertami. Zwracajmy uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale także na jego rodzaj. Pamiętajmy, że aby skorzystać z oferty promocyjnej, w niektórych przypadkach będziemy musieli założyć w banku konto osobiste. Zwróćmy również uwagę na czas trwania lokaty bankowej oraz na minimalną i maksymalną kwotę wkładu. Sprawdźmy, jakie dodatkowe udogodnienia oferuje wybrany przez nas bank. Jeśli wydaje nam się, że dwie propozycje lokat bankowych z dwóch różnych banków praktycznie niczym się nie różnią, to najprawdopodobniej tak właśnie jest – wydaje nam się. Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach – upewnijmy się, że bardzo dokładnie zapoznaliśmy się z warunkami umowy i że wszystko jest dla nas zrozumiałe. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, nie wahajmy się i prośmy o wyjaśnienie konsultanta. Dobre lokaty bankowe są na wyciągnięcie ręki, jednak musimy mieć absolutną pewność, że wiemy, na jakich warunkach powierzymy nasze pieniądze wybranemu podmiotowi.

Najnowsze artykuły