Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking najlepszych ofert na rynku.
Ostatnia aktualizacja: listopad 2024
Konta oszczędnościowe to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą, by nadwyżka pieniężna, jaką dysponują, wypracowywała dla nich dodatkowy zysk. To swego rodzaju połączenie wybranych zalet rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR), czyli kont osobistych z zaletami tradycyjnych lokat.
Konta osobiste są zwykle nieoprocentowane, lub oprocentowanie to jest bardzo niewielkie (na przykład 0,5% w skali roku). Konto oszczędnościowe z kolei, zwłaszcza na warunkach promocyjnych, bywa naprawdę atrakcyjne (oprocentowanie wynieść może tu nawet powyżej 2,5% w skali roku). Do konta oszczędnościowego nie jest zwykle wydawana karta, natomiast pieniędzmi, które się na nim znajdują, możemy dysponować dość swobodnie, realizując wpłaty i wypłaty w dowolnym praktycznie momencie.
Swoboda w dysponowaniu pieniędzmi wyraźnie odróżnia konto oszczędnościowe od lokaty bankowej. W przypadku tej ostatniej, gdy zdecydujemy się na wypłatę części bądź całości środków (tzw. zerwanie lokaty), najczęściej tracimy też wypracowane odsetki. Dodatkowo lokata zakładana jest na ściśle określony czas, a w trakcie jej trwania nie możemy wpłacać na nią dodatkowych środków (o tym, ile chcemy ich ulokować, decydujemy na etapie podpisywania umowy z bankiem).
Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest wyższe niż konta osobistego, ale poza promocją nadal nie są to warunki szczególnie atrakcyjne, jako że na ogół jest to około 1% w skali roku. Na szczęście banki często organizują promocje, w których warunki oferty są już o wiele bardziej korzystne. Często nawet takie same lub lepsze niż w przypadku tradycyjnych lokat. Trzeba jednak zaznaczyć, że promocje te są ograniczone w czasie – przez zakładany okres (zwykle kilka miesięcy) nasze pieniądze pracują więc dla nas na zwiększonych obrotach, później jednak oprocentowanie naszego konta oszczędnościowego wraca do normalnego poziomu (czyli do około 1% w skali roku). Wyższe oprocentowanie w okresie promocji dotyczy też zwykle z góry określonej kwoty maksymalnej (np. 100 000 zł), a nadwyżka jest już oprocentowana niżej.
Konta oszczędnościowe ma w swojej ofercie każdy praktycznie bank. Sprawia to, że znalezienie najlepszej opcji wcale nie jest takie proste. Wizyty w oddziałach banków czy uważne prześledzenie ich witryn internetowych zabrać może masę czasu, a przecież i tak nie uda nam się dokładnie zapoznać z każdą dostępną na rynku ofertą. Jeszcze trudniejszym zadaniem może okazać się śledzenie promocji, bo to one, jak już wspominaliśmy, decydują często o atrakcyjności wybranego konta oszczędnościowego. Im jest ich więcej i im bardziej korzystne warunki oferują, tym lepiej dla nas. Ale znowu – “wyłapanie” ich wszystkich byłoby niezwykle czasochłonne i wymagałoby od nas ciągłego trzymania ręki na pulsie. Dlatego też, by ułatwić odwiedzającym naszą stronę znalezienie najlepszej opcji, stworzyliśmy zawierający najlepsze konta oszczędnościowe w Polsce ranking. Jesteśmy przekonani, że ułatwi im on podjęcie właściwej decyzji i ulokowanie swoich środków tam, gdzie faktycznie będą one wypracowywały dodatkowy zysk na odpowiednim poziomie.
Najlepsze konta oszczędnościowe w wygodnym rankingu
Zanim zdecydujemy się na założenie konta oszczędnościowego w wybranym banku, powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami oferty. Oczywiście proces ten zabiera sporo czasu. By go zaoszczędzić, warto ograniczyć liczbę propozycji, którym przyjrzymy się szczegółowo i właśnie temu służy nasz prezentujący konta oszczędnościowe ranking. Znalazły się w nim tylko najlepsze oferty z rynku. Wybierając je, wzięliśmy pod uwagę przede wszystkim oprocentowanie kont oszczędnościowych, ale nie tylko. Sprawdziliśmy też, jak często dane banki oferują promocje i czy są one wystarczająco atrakcyjne. Przyjrzeliśmy się również dodatkowym warunkom, na jakich można z nich skorzystać.
Ponieważ w przypadku kont oszczędnościowych to właśnie oferty promocyjne cieszą się największym zainteresowaniem, zadbaliśmy o to, by osoby odwiedzające naszą stronę dowiadywały się o nich jako pierwsze. Na bieżąco obserwujemy też zmiany, jakie zachodzą w ofertach wybranych banków i stosownie do tego modyfikujemy nasz prezentujący konta oszczędnościowe ranking. Sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna – bank, który jeszcze wczoraj znajdował się na podium, dziś może być już kilka miejsc w rankingu niżej. Dlatego warto nas obserwować i wykorzystywać specjalne okazje, gdy tylko te się pojawią.
Nasz ranking kont oszczędnościowych zawiera oferty banków, których warunki są dla klientów wyjątkowo atrakcyjne. Jednak jak już wspomnieliśmy, przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej propozycji warto przyjrzeć się im bardziej szczegółowo. Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z każdą z prezentowanych ofert.
Ranking konta oszczędnościowe, który udostępniamy, pomoże nam dokonać wyboru najlepszego dla nas rozwiązania. Zwracajmy uwagę na oprocentowanie, ale weźmy też pod przysłowiową lupę opłaty dodatkowe związane z prowadzeniem rachunku, a także udogodnienia dla klienta, które oferują poszczególne banki (np. aplikacje mobilne czy bezpłatne przelewy między rachunkami). Obserwujmy, jak zmienia się sytuacja rynkowa i korzystajmy z promocji na konta oszczędnościowe, które banki organizują niemal bez przerwy. Niech nasze pieniądze wypracowują zysk, który będzie dla nas satysfakcjonujący.