4 czerwca 2020

Jak zrobić przelew w Euro?

Jak zrobić przelew w Euro?
Przelewy w walutach obcych z polskich kont stają są coraz bardziej powszechne, wraz ze wzrostem popularności międzynarodowych platform zakupowych czy zagranicznych sklepów internetowych. Jak zrobić przelew w euro i nie przepłacić? Podpowiadamy.

Kiedyś wykonanie w Polsce przelewu bankowego w obcych walutach wiązało się z dość sporymi kosztami, związanymi z przewalutowaniem, a niejednokrotnie też z dodatkowymi prowizjami pobieranymi przez banki. W zależności od kwoty przelewu koszty wahały się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Obecnie przelewy w euro są o wiele tańsze i ich koszty niewiele różnią się od zwykłych przelewów krajowych. Wszystko dzięki SEPA, czyli jednolitemu obszarowi płatności w euro, obejmującemu kraje Unii Europejskiej oraz Szwajcarię, Norwegię, Islandię, Monako i Lichtenstein. W systemie tym uczestniczy większość europejskich banków. Listę podmiotów należących do SEPA znajdziesz na stronie European Payments Council.

Przelewy SEPA w Polsce

Pierwszym bankiem w Polsce, który wdrożył to rozwiązanie już w 2008 roku, był Bank PKO BP. Za nim podążyły kolejne, m.in. ING Bank Śląski, mBank czy Bank Millennium. W każdym z banków wykonanie przelewu w euro wygląda bardzo podobnie. Aby złożyć dyspozycję potrzebujesz numeru IBAN konta, na które chcesz przesłać pieniądze, danych odbiorcy oraz kodu BIC banku odbiorcy. Koszt przelewu jest z góry określony w każdym banku i znany jeszcze przed zatwierdzeniem przelewu. Dyspozycja jest realizowana w ciągu 1-2 dni roboczych, zatem niewiele dłużej niż przelew w walucie polskiej, co bardzo się przydaje jeśli np. wysyłasz dziecku pieniądze za granicę, robisz zaliczkę za hotel, czy płacisz za towar zamówiony z innego kraju.

Jak zrobić przelew w euro z konta złotówkowego?

Aby zrealizować przelew w euro w systemie SEPA, zarówno bank nadawcy, jak i odbiorcy musi w nim uczestniczyć.  Przelewy wysyłane z kont prowadzonych w walucie innej niż euro, zostaną przewalutowane, przy czym:

 • Jeśli wysyłasz przelew w euro z konta złotówkowego, bank dokona jednego przewalutowania – z PLN na EUR po aktualnym kursie sprzedaży walut obowiązującym w Twoim banku,
 • Jeśli wysyłasz przelew w euro z konta prowadzonego w walucie innej niż PLN lub EUR, przewalutowania będą dwa: pierwsze z waluty rachunku na PLN, drugie – z PLN na EUR, również po aktualnym kursie sprzedaży walut Twojego banku.

Najłatwiej i najszybciej jest wysłać przelew przez Internet.

Jak zrobić przelew w euro w mBanku?

Aby wykonać przelew w euro z mBanku, musisz być jego klientem i posiadać jedno z następujących kont: eKonto, mKonto, mKonto Aquarius, eMax walutowy, mBiznes konto lub mBiznes max walutowy. Jeśli dokonujesz przelewu z konta w walucie innej niż euro, zostanie on przewalutowany zgodnie z aktualnym kursem walut mBanku, który znajdziesz na stronie internetowej mBanku lub dzwoniąc na mLinię.

Jak zrobić przelew w euro w mBanku przez internet?

 1. Zaloguj się do serwisu transakcyjnego mBanku.
 2. Wybierz zakładkę „Przelewy”.
 3. Wybierz opcję przelewu „Do osoby lub firmy”.
 4. Wypełnij formularz przelewu, wpisując numer IBAN konta odbiorcy oraz kod BIC banku odbiorcy.
 5. Zweryfikuj poprawność wpisanych danych i wprowadź otrzymane hasło SMS.
 6. Kliknij „Wyślij przelew”.

Koszt wysłania przelewu SEPA w mBanku wynosi 5 złotych.

Jak zrobić przelew w Euro w ING Banku Śląskim?

W banku ING zasady realizacji przelewów w euro są podobne, jak w mBanku, odbiorca przelewu musi również posiadać konto w obszarze SEPA, przelew musi być zrealizowany bez udziału banku pośredniczącego, w trybie standardowym. W celu złożenia dyspozycji online należy:

 1. Zalogować się do serwisu transakcyjnego Moje ING.
 2. Wybrać zakładkę „Przelewy”, a następnie „Przelew walutowy”.
 3. W formularzu przelewu wpisać numer IBAN konta odbiorcy, kod BIC jego banku i dane osobowe.
 4. Uzupełnić kwotę przelewu, upewniając się, że z listy rozwijanej wybrano walutę EUR, oraz tytuł przelewu.
 5. Wybrać standardowy czas realizacji.
 6. W polu „Prowizje i opłaty pokrywa” wybierz SHA.
 7. Potwierdź przelew.

W przypadku Banku ING standardowy przelew w euro na rachunek w innym banku, zarówno w Polsce jak i za granicą, jest bezpłatny.

Jak zrobić przelew w euro w iPKO?

W banku PKO BP przelew wychodzący SEPA, zlecony za pośrednictwem bankowości elektronicznej, kosztuje 3,50 zł. Poniżej przedstawiamy, krok po kroku, jak tego dokonać:

 1. Zaloguj się na swoje konto w bankowości internetowej iPKO.
 2. W menu serwisu transakcyjnego wybierz „Transakcje”, a następnie ich rodzaj, tj. „Przelewy” > „Zagraniczny/walutowy”.
 3. Wypełnij formularz przelewu, pamiętając, by oprócz danych osobowych odbiorcy i kwoty przelewu w EUR, podać pełny numer IBAN jego konta.
 4. Wybierz datę realizacji przelewu i datę waluty dla banku.
 5. Na podstawie numeru IBAN formularz automatycznie wygeneruje kod BIC banku odbiorcy.
 6. Sprawdź poprawność uzupełnionych danych i zatwierdź przelew.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 5 / 5. Głosy 2

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x