Kiedyś wykonanie w Polsce przelewu bankowego w obcych walutach wiązało się z dość sporymi kosztami, związanymi z przewalutowaniem, a niejednokrotnie też z dodatkowymi prowizjami pobieranymi przez banki. W zależności od kwoty przelewu koszty wahały się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Obecnie przelewy w euro są o wiele tańsze i ich koszty niewiele różnią się od zwykłych przelewów krajowych. Wszystko dzięki SEPA, czyli jednolitemu obszarowi płatności w euro, obejmującemu kraje Unii Europejskiej oraz Szwajcarię, Norwegię, Islandię, Monako i Lichtenstein. W systemie tym uczestniczy większość europejskich banków. Listę podmiotów należących do SEPA znajdziesz na stronie European Payments Council.
Spis treści
Przelewy SEPA w Polsce
Pierwszym bankiem w Polsce, który wdrożył to rozwiązanie już w 2008 roku, był Bank PKO BP. Za nim podążyły kolejne, m.in. ING Bank Śląski, mBank czy Bank Millennium. W każdym z banków wykonanie przelewu w euro wygląda bardzo podobnie. Aby złożyć dyspozycję potrzebujesz numeru IBAN konta, na które chcesz przesłać pieniądze, danych odbiorcy oraz kodu BIC banku odbiorcy. Koszt przelewu jest z góry określony w każdym banku i znany jeszcze przed zatwierdzeniem przelewu. Dyspozycja jest realizowana w ciągu 1-2 dni roboczych, zatem niewiele dłużej niż przelew w walucie polskiej, co bardzo się przydaje jeśli np. wysyłasz dziecku pieniądze za granicę, robisz zaliczkę za hotel, czy płacisz za towar zamówiony z innego kraju.
Jak zrobić przelew w euro z konta złotówkowego?
Aby zrealizować przelew w euro w systemie SEPA, zarówno bank nadawcy, jak i odbiorcy musi w nim uczestniczyć. Przelewy wysyłane z kont prowadzonych w walucie innej niż euro, zostaną przewalutowane, przy czym:
- Jeśli wysyłasz przelew w euro z konta złotówkowego, bank dokona jednego przewalutowania – z PLN na EUR po aktualnym kursie sprzedaży walut obowiązującym w Twoim banku,
- Jeśli wysyłasz przelew w euro z konta prowadzonego w walucie innej niż PLN lub EUR, przewalutowania będą dwa: pierwsze z waluty rachunku na PLN, drugie – z PLN na EUR, również po aktualnym kursie sprzedaży walut Twojego banku.
Najłatwiej i najszybciej jest wysłać przelew przez Internet.
Jak zrobić przelew w euro w mBanku?
Aby wykonać przelew w euro z mBanku, musisz być jego klientem i posiadać jedno z następujących kont: eKonto, mKonto, mKonto Aquarius, eMax walutowy, mBiznes konto lub mBiznes max walutowy. Jeśli dokonujesz przelewu z konta w walucie innej niż euro, zostanie on przewalutowany zgodnie z aktualnym kursem walut mBanku, który znajdziesz na stronie internetowej mBanku lub dzwoniąc na mLinię.
Jak zrobić przelew w euro w mBanku przez internet?
- Zaloguj się do serwisu transakcyjnego mBanku.
- Wybierz zakładkę „Przelewy”.
- Wybierz opcję przelewu „Do osoby lub firmy”.
- Wypełnij formularz przelewu, wpisując numer IBAN konta odbiorcy oraz kod BIC banku odbiorcy.
- Zweryfikuj poprawność wpisanych danych i wprowadź otrzymane hasło SMS.
- Kliknij „Wyślij przelew”.
Koszt wysłania przelewu SEPA w mBanku wynosi 5 złotych.
Jak zrobić przelew w Euro w ING Banku Śląskim?
W banku ING zasady realizacji przelewów w euro są podobne, jak w mBanku, odbiorca przelewu musi również posiadać konto w obszarze SEPA, przelew musi być zrealizowany bez udziału banku pośredniczącego, w trybie standardowym. W celu złożenia dyspozycji online należy:
- Zalogować się do serwisu transakcyjnego Moje ING.
- Wybrać zakładkę „Przelewy”, a następnie „Przelew walutowy”.
- W formularzu przelewu wpisać numer IBAN konta odbiorcy, kod BIC jego banku i dane osobowe.
- Uzupełnić kwotę przelewu, upewniając się, że z listy rozwijanej wybrano walutę EUR, oraz tytuł przelewu.
- Wybrać standardowy czas realizacji.
- W polu „Prowizje i opłaty pokrywa” wybierz SHA.
- Potwierdź przelew.
W przypadku Banku ING standardowy przelew w euro na rachunek w innym banku, zarówno w Polsce jak i za granicą, jest bezpłatny.
Jak zrobić przelew w euro w iPKO?
W banku PKO BP przelew wychodzący SEPA, zlecony za pośrednictwem bankowości elektronicznej, kosztuje 3,50 zł. Poniżej przedstawiamy, krok po kroku, jak tego dokonać:
- Zaloguj się na swoje konto w bankowości internetowej iPKO.
- W menu serwisu transakcyjnego wybierz „Transakcje”, a następnie ich rodzaj, tj. „Przelewy” > „Zagraniczny/walutowy”.
- Wypełnij formularz przelewu, pamiętając, by oprócz danych osobowych odbiorcy i kwoty przelewu w EUR, podać pełny numer IBAN jego konta.
- Wybierz datę realizacji przelewu i datę waluty dla banku.
- Na podstawie numeru IBAN formularz automatycznie wygeneruje kod BIC banku odbiorcy.
- Sprawdź poprawność uzupełnionych danych i zatwierdź przelew.