30 kwietnia 2020

Jak zapłacić mandat przelewem przez Internet?

Jak zapłacić mandat przelewem przez Internet?
Otrzymanie mandatu karnego nie jest przyjemnym doświadczeniem. Pół biedy, jeśli możesz opłacić go od razu i zapomnieć. Jeśli nie możesz albo nie chcesz tego zrobić, otrzymasz od policjanta formularz przekazu pocztowego z numerem konta do przelewu. Przeczytaj, jak prawidłowo zapłacić mandat przez Internet.

Jak zapłacić mandat?

Może się wydawać, że nie ma nic prostszego – po otrzymaniu mandatu karnego wystarczy udać się z wręczonym przez funkcjonariusza drukiem na najbliższą pocztę lub do placówki banku, stanąć w kolejce i… czekać. Niestety potrafi to zająć całe godziny, szczególnie w okresie epidemii, gdy placówki pocztowe otwarte są krócej niż zwykle i obowiązuje w nich reżim sanitarny, czyli limit osób, które jednocześnie mogą w nich przebywać. Zdecydowanie prostszym i szybszym rozwiązaniem jest wykonanie przelewu za mandat przez Internet. Jednak kryje się tu pewien haczyk, którego warto być świadomym.

Mandat wystawiony przez funkcjonariusza Straży Miejskiej, Straży Gminnej lub Urzędu Celnego możesz opłacić tradycyjnym przelewem z konta bankowego. Wystarczy uzupełnić odpowiednie pola formularza o nazwę i adres odbiorcy oraz kwotę, a w tytule przelewu podać numer mandatu. Płatność za mandat karny wystawiony przez Policję jest bardziej skomplikowana, ponieważ jest on traktowany jako podatek, a co za tym idzie – do jego uregulowania należy użyć specjalnego formularza przelewu. Jak to zrobić, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Zapłata mandatu przez Internet

Zapłacenie mandatu przez Internet jest możliwe w każdym banku, który udostępnia swoim klientom platformę bankowości elektronicznej. Oto, jak zrobić to krok po kroku:

Po zalogowaniu na swoje konto w serwisie transakcyjnym banku, przejdź do zakładki „Przelewy” i wybierz z listy opcję „Przelew podatkowy” (w niektórych bankach może ona nosić nazwę „Przelew do urzędu skarbowego” lub „Przelew do US” – nie mylić z ZUS!). Następnie z listy swoich kont wybierz rachunek, z którego chcesz opłacić mandat.

Dalsze kroki mogą się nieco różnić w różnych bankach. Poniżej przedstawiamy je dla Banku Millennium i ING Banku Śląskiego.

W Banku Millennium formularz przelewu składa się z trzech sekcji (Szczegóły przelewu podatkowego, Identyfikator płatnika i Szczegóły). Większość danych wybierasz z listy rozwijanej:

 1. Symbol formularza: MANDATY
 2. Miejscowość: Opole
 3. Organ podatkowy: Pierwszy Urząd Skarbowy

Wyjaśnienie: Wszystkie mandaty karne wystawione przez Policję po 1 stycznia 2016 roku należy opłacać w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Opolu, przy ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole, na ten sam numer konta, tj. 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000. Identyczne dane odbiorcy znajdziesz na odcinkach A i B mandatu otrzymanego od policjanta.

 1. Typ identyfikatora: PESEL (lub: NIP, REGON, dowód osobisty, paszport)
 2. Identyfikator płatnika: w zależności od wyboru dokonanego w poprzednim punkcie, wpisujesz ręcznie swój: numer PESEL, NIP, REGON, numer dowodu osobistego lub paszportu.
 3. Okres: Dzień
 4. Rok, Miesiąc i Dzień: wpisz datę wystawienia mandatu
 5. Kwota: wpisz kwotę z mandatu
 6. Identyfikacja zobowiązania: wpisz serię i numer nałożonego mandatu karnego
 7. Zatwierdź przelew.

W ING Banku Śląskim:

 1. Ręcznie wpisz Typ formularza: MANDATY
 2. Dane Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu pojawią się automatycznie, nie trzeba ich szukać.
 3. Kwota: wpisz kwotę mandatu
 4. Z listy rozwijanej wybierz Typ identyfikatora: PESEL (lub: dowód osobisty, paszport, NIP, REGON).
 5. W zależności od opcji wybranej w poprzednim punkcie, wpisz swój numer PESEL (lub numer dowodu osobistego, paszportu, NIP lub REGON).
 6. Nazwa płatnika: tu wpisz swoje dane
 7. Identyfikator zobowiązania: seria i numer wystawionego mandatu
 8. Zatwierdź przelew.

UWAGA: Możliwe jest opłacenie przez Internet mandatu innej osoby (np. rodzica nie posiadającego konta w banku). W takim wypadku jako dane płatnika wpisujesz dane tej osoby.

Jak zapłacić mandat przez Internet do Straży Miejskiej?

Mandat karny wystawiony przez Straż Miejską należy opłacić w terminie 7 dni od daty przyjęcia mandatu kredytowanego (tj. niezapłaconego od razu u funkcjonariusza). Należność za mandat wpłaca się na konto tej samej Straży Miejskiej, która go wystawiła. Oznacza to, że na przykład mandat wystawiony przez strażnika miejskiego w Gdańsku, należy zapłacić w kasie Straży Miejskiej w Gdańsku. W przypadku przelewu internetowego, wykonujemy go tak jak każdy inny zwykły przelew. W formularzu należy wpisać dane i numer konta odbiorcy oraz kwotę, w tytule przelewu wpisując numer mandatu i PESEL osoby, która go otrzymała.

Jak bezpiecznie wykonać przelew za mandat?

Bez względu na to, jaki mandat opłacasz, przed zatwierdzeniem przelewu upewnij się, że wszystkie informacje podane w formularzu przelewu są poprawne. W szczególności – dane identyfikacyjne płatnika, kwota, numer mandatu i numer konta, na który przelewasz środki. Numer konta na wszelki wypadek sprawdź jeszcze bezpośrednio na stronie instytucji, której przelewasz pieniądze.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 4 / 5. Głosy 6

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x