14 lipca 2020

Jak płacić telefonem? Mini poradnik

Jak płacić telefonem? Mini poradnik
Płatności mobilne, czyli płatności bezgotówkowe dokonywane za pomocą urządzenia mobilnego (najczęściej jest to smartfon), niezwykle szybko stały się standardem. Obecnie niemal w każdym miejscu akceptowana jest choć jedna z form płatności mobilnych.

Aby dokonać płatności, przede wszystkim korzystać można z następujących aplikacji: Google Pay, Apple Pay czy PeoPay. Szczególnie popularny stał się ostatnio także polski system płatności mobilnych BLIK. Dowiedz się, jak płacić telefonem.

Aplikacja to nie wszystko

Mogłoby wydawać się, że wystarczy ściągnąć aplikację na swoje urządzenie mobilne i już można korzystać z niego jak z karty płatniczej. Niestety nie do końca tak jest. Warto zawczasu wiedzieć, że każda z aplikacji do płatności mobilnych ma pewne wymagania, aby mogła działać poprawnie. Niemal zawsze konieczne będzie posiadanie smartfona z zainstalowanym i zaktualizowanym najnowszym oprogramowaniem oraz wyposażenie smartfona w moduł NFC (Near-Field Communication) i włączenie tej funkcji przed dokonaniem transakcji.

W zasadzie wyjątkiem będzie tutaj tylko korzystanie z systemu BLIK. Płatności BLIK opierają się w głównej mierze na generowanych w aplikacji banku jednorazowych kodach, które podaje się przy transakcji. Taka forma płatności nie wymaga więc zbliżania urządzenia mobilnego do terminala, zatem nie ma potrzeby mieć wbudowanego moduł NFC w urządzeniu.

Jak włączyć NFC i dokonać płatności telefonem?

Gdy mówi się o płatnościach mobilnych, ma się przede wszystkim na myśli korzystanie ze swojego smartfona jak z karty płatniczej. Ale właściwie jak płacić telefonem? Musisz zainstalować aplikację banku i włączyć w niej usługę płatności mobilnych. Podczas płatności przy kasie nie trzeba uruchamiać zainstalowanej już aplikacji banku, a jedynie odblokować telefon i przyłożyć go do terminala. Oczywiście jeśli moduł NFC jest cały czas włączony – jeśli nie, włącz go przed dokonaniem transakcji. Moduł włącza się w ustawieniach telefonu (poprzez wysunięcie zakładki ustawień lub otworzenie aplikacji „Ustawienia”).

Tak, jak przy użyciu karty płatniczej, maksymalna wysokość transakcji zbliżeniowej zazwyczaj wynosi 50 złotych. Jeśli przekroczy się tę kwotę, konieczna okaże się autoryzacja za pomocą podania kodu PIN. W przypadku niektórych aplikacji wchodzą w grę zabezpieczenia biometryczne, czyli konieczność autoryzacji transakcji za pomocą odcisku linii papilarnych opuszka palca.

Jaką formę płatności mobilnej najlepiej wybrać?

To, jaką formę płatności najlepiej wybrać, zależy głównie od dwóch czynników:

– od posiadanego urządzenia, a właściwie od zainstalowanego na nim oprogramowania (nie wszystkie aplikacje będą kompatybilne z systemem iOS sparowanym z urządzeniami firmy Apple; inne nie będą działać na urządzeniach z systemem Android),
– od tego, z usług jakiego banku korzysta osoba zainteresowana.

Metody płatności mobilnych działające w systemie Android:

– HCE,
– Google Pay (dawniej Android Pay),
– PeoPay (aplikacja banku Pekao S.A.).

Metody płatności mobilnych działające w systemie iOS (Apple):

– Apple Pay (aplikacja Wallet)
– PeoPay i HCE, jednak tylko w powiązaniu z Apple Pay.

Jak płacić telefonem mBank?

Wszystkie osoby korzystające z aplikacji mBanku są z pewnością ciekawe, jak płacić telefonem mBank? Płatności mobilnych z konta w mBanku dokonywać można poprzez Google Pay (dla systemu Android) oraz Apple Pay (dla systemu iOS). Usługę można aktywować w aplikacji mBanku powiązanej z rachunkiem bankowym.

A jak masz dokonać płatności, jeśli telefon nie został wyposażony w moduł NFC? Są dwa rozwiązania:
– aplikacja mBank stwarza możliwość płatności poprzez BLIK,
– w mBanku można zamówić mini kartę debetową do naklejenia na urządzenie. Takie rozwiązanie pozwala na dokonywanie płatności w ten sam sposób, co przy korzystaniu z NFC.

Jak płacić telefonem ING?

Jak płacić telefonem ING? Gdy korzysta się z usług ING Bank Śląski, płatności mobilnych można dokonać za pomocą smartfona (Google Pay dla systemu Android oraz Apple Pay dla systemu iOS) oraz smartwatcha (Garmin Pay – działa zarówno w systemie Android, jak i iOS). ING oferuje również płatności mobilne w oparciu jedynie o aplikację banku przy posiadaniu karty Visa lub Mastercard. Co, jeśli telefon nie ma NFC? Poprzez aplikację ING można dokonywać płatności BLIK.

Jak płacić telefonem Santander?

Klienci Santander Bank z pewnością zastanawiają się, jak płacić telefonem Santander? Santander Bank oferuje płatności mobilne w oparciu o następujące metody:

– Google Pay dla smartfonów z systemem Android,
– Apple Pay dla smartfonów z systemem iOS,
– Garmin Pay dla smartwatchy z systemem Android i iOS,
– Fitbit Pay dla smartwatchy z systemem Android, iOS oraz Windows.

A w przypadku braku wbudowanego modułu NFC? Aplikacja Santander mobile wspiera płatności BLIK.

Jak płacić telefonem Millenium?

Jak płacić telefonem Millenium? Płatności mobilne w banku Millenium również są dostępne dla obu najpopularniejszych systemów – iOS (Apple Pay) oraz Android (Google Pay). Można także korzystać z płatności BLIK.

Jak płacić telefonem PKO?

Jak płacić telefonem PKO? Należy pobrać aplikację IKO oraz aktywować w niej płatności mobilne. Aplikacja wiąże się z Google Pay oraz Apple Pay. Oczywiście dla telefonów bez NFC dostępne są płatności BLIK.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 3.5 / 5. Głosy 2

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x