5 lutego 2020

Ile wynosi podatek od wygranej?

Ile wynosi podatek od wygranej?
Niewiele osób biorących udział w konkursach i walczących o wygraną zaprząta sobie głowę tym, że po zostaniu zwycięzcą będzie trzeba odprowadzić podatek dochodowy od wygranej. Niestety taki podatek istnieje i należy go uwzględniać, gdy otrzymamy swoją nagrodę. Potem możemy się nieprzyjemnie zdziwić, że nasza wygrana nie będzie wynosiła dokładnie tyle, ile byśmy sobie życzyli. Jaki jest podatek od wygranej?

Ile wynosi podatek od wygranej?

Podatek od wygranej – ile wynosi? Podatek dochodowy od wygranej lub darmowego prezentu wynosi 10% wartości sumy pieniężnej, lub otrzymanego przedmiotu. Ustanowiony został w art. 30 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bez względu na rodzaj i wysokość nagrody utrzymuje się stale na poziomie 10%. Jednak musimy liczyć się z tym, że te 10% zostanie odjęte od wartości wygranej, a nie pokryte z kieszeni organizatora konkursu.

Kto musi uiścić podatek dochodowy od wygranej?

Na szczęście to nie osoba obdarowana musi go uiszczać do urzędu skarbowego, a obdarowujący. Wyjątek stanowią konkursy zagraniczne. Najczęściej w regulaminie konkursu umieszcza się szczegółowe informacje na ten temat.

Kiedy jesteśmy zwolnieni z podatku dochodowego od wygranej?

Z reguły od wszystkiego są wyjątki. Tak się sprawa ma i w przypadku podatku od wygranej. W każdym z opisanych poniżej przypadków zwolnienia z podatku łączna wartość wygranej nie może przekraczać kwoty dwóch tysięcy złotych, a beneficjentem nagrody nie może być osoba prowadząca działalność gospodarczą. W takim przypadku wygraną należy opodatkować jako dochód uzyskany w ramach działania firmy. Zwolnienie z podatku dotyczy więc jedynie osób prywatnych nieposiadających własnej firmy oraz przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność rolniczą.

Przy spełnieniu powyższych warunków do wyjątkowych sytuacji zwolnienia z podatku zalicza się: konkursy organizowane i ogłaszane w środkach masowego przekazu (np. radio, telewizja), te dotyczące sprzedaży premiowej, a także konkursy z zakresu tematyki naukowej, dziennikarskiej, artystycznej, kulturalnej lub sportowej.

Dodatkowo zwolnienie z podatku dochodowego dotyczy także wygranej nieprzekraczającej kwoty 2280 złotych w losowych grach liczbowych. Mowa tutaj między innymi o wygranych w kasynach, na automatach, w wideoloteriach oraz grach w bingo.

Kiedy należy zapłacić podatek od wygranej?

Podsumowując, podatek dochodowy od wygranej zapłacimy:
– zawsze wtedy, kiedy dotyczy działalności gospodarczej;
– kiedy wartość wygranej przekroczy 2000 złotych w przypadku konkursów szczególnego rodzaju – w innych przypadkach nie określa się kwoty minimalnej;
– kiedy wartość wygranej przekroczy 2280 złotych w losowych grach liczbowych.

Co jeśli wygrało się konkurs zagraniczny?

Podatek dochodowy dotyczy również wygranych w konkursach odbywających się za granicą, jednak tylko w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Unii Europejskiej. Warto jednak wówczas przeczytać regulamin akcji, aby dowiedzieć się, czy przypadkiem podatek nie będzie opłacany na innych warunkach – na przykład na rzecz innego państwa niż Polska. Podatek od wygranej w innych państwach europejskich może wynosić więcej lub mniej niż 10% ustanowione w Polsce.

Ponadto po wygraniu konkursu za granicą trzeba zdawać sobie sprawę, że to na zwycięzcy spoczywa obowiązek odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego. Jeśli więc organizatorzy uiszczają już podatek od wygranej na rzecz innego państwa, należy o tym wiedzieć, aby nie musieć odprowadzać podatku ponownie w Polsce. Niestety w przypadku konkursu zagranicznego nie bierze się pod uwagę kwoty zwolnionej od podatku.

Co w przypadku wygrania nagrody rzeczowej?

Tak jak w przypadku nagrody pieniężnej, tak i w przypadku nagrody rzeczowej mamy do czynienia z tymi samymi przepisami. Jeśli wartość nagrody rzeczowej przekracza więc kwotę wolną od podatku, należy uiścić podatek dochodowy w urzędzie skarbowym.

Sprzedaż nagrody rzeczowej? Lepiej poczekać

Co więcej, jeśli zwycięzca konkursu będzie chciał się pozbyć nagrody rzeczowej i sprzeda ją w przeciągu pół roku, będzie musiał uwzględnić przychód z tego tytułu w swojej deklaracji podatkowej. Pobrany zostanie wówczas podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), potocznie nazywany podatkiem od wzbogacenia się. Lepiej więc zaczekać i sprzedać swoją nagrodę, jeśli w ogóle, po upływie sześciu miesięcy.

Ile wynosi podatek od wzbogacenia?

Pod potocznym hasłem „podatek od wzbogacenia” ukrywają się tak naprawdę dwa różne podatki: podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) oraz podatek od spadków i darowizn. PCC opłaca się na przykład, zawierając umowę sprzedaży samochodu. Wówczas opłatę do urzędu skarbowego uiszcza kupujący. Do innych częstszych sytuacji należy zawarcie umowy dożywocia, umowy darowizny, umowy pożyczki czy ustanawianie hipoteki.

Natomiast podatek od spadków i darowizn dotyczy nie tylko dziedziczenia majątku, ale także w przypadku na przykład przyznawania komuś renty czy dawania komuś lokalu pod nieodpłatne użytkowanie, czy służebność. Zawsze podatek ten opłacić powinna osoba, która została obdarowana. Oczywiście wartość darowizny powinna przekraczać ustawową kwotę zwolnioną z podatku.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 2.6 / 5. Głosy 7

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x