Spis treści
Do kiedy opłacić VAT?
Terminy składania deklaracji podatkowych VAT są odgórnie określone w ustawie i jednakowe dla wszystkich podatników. W zależności od wybranego sposobu rozliczeń:
- Deklarację VAT-7 należy złożyć do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni,
- Deklarację VAT-7K – do 25 dnia miesiąca następującego po zakończonym kwartale (tj. do 25 kwietnia za I kwartał bieżącego roku, do 25 lipca za II kwartał bieżącego roku, do 25 października za III kwartał bieżącego i do 25 stycznia za IV kwartał poprzedniego roku),
- Deklarację VAT UE – do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.
Te same terminy obowiązują dla dokonywanych płatności z tytułu podatku VAT oraz dołączanego do deklaracji Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT (JPK VAT). Dokumenty przesyła się w formie elektronicznej.
Jeżeli termin złożenia deklaracji VAT przypada w dzień ustawowo wolny od pracy (np. w weekend lub święto państwowe), to za ostateczny termin złożenia deklaracji i opłacenia podatku uznaje się pierwszy dzień roboczy następujący po tym dniu.
Ważne: Nawet jeśli w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonał żadnej czynności objętej podatkiem od towarów i usług, musi złożyć tzw. „zerową” deklarację VAT-7 lub VAT-7K. Brak deklaracji może zostać uznany za wykroczenie.
Należy mieć na uwadze, że urząd skarbowy w żaden sposób nie przypomina podatnikowi o zbliżającym się terminie płatności i składania deklaracji. Przedsiębiorca sam musi o nim pamiętać. Może się zatem zdarzyć opóźnienie w zapłacie podatku VAT. Co w takim przypadku zrobić? Czy sankcje karne grożą zawsze, gdy zapomnimy wysłać przelew?
Opóźnienie w zapłacie podatku VAT i jego konsekwencje
Jeżeli przedsiębiorca spóźni się z rozliczeniem podatku VAT, powinien jak najszybciej złożyć do urzędu tzw. czynny żal, czyli oświadczenie o popełnieniu czynu zabronionego. Zgodnie z Art. 16. § 1. Kodeksu karnego skarbowego „Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.”
Płacąc zaległy podatek VAT, należy również pamiętać o tym, że za każdy dzień zwłoki, od kwoty zaległości podatkowych naliczane są karne odsetki ustawowe, których obliczenie i przelanie na konto urzędu skarbowego jest obowiązkiem podatnika. Wysokość odsetek zależy od kwoty zaległości, liczby dni opóźnienia płatności oraz stopy procentowej dla odsetek ustawowych (obecnie 8% w skali roku).
Przykład:
Należy podatek VAT za marzec 2020: 10 000 zł
Termin płatności: 25 kwietnia 2020 r.
Oprocentowanie: 8%
Data przelewu: 25 maja 2020 r.
Termin płatności podatku VAT za marzec wypada w sobotę (25 kwietnia), zatem zostaje przesunięty na poniedziałek (27 kwietnia). Jeśli podatnik nie wykona przelewu do 27 kwietnia włącznie, ale miesiąc później – 25 maja, to odsetki zostaną naliczone od kwoty 1 000 zł za 28 dni roboczych zwłoki (od 28 kwietnia do 25 maja włącznie) i wyniosą 61,37 złotych. Do urzędu trzeba będzie zatem przelać za marzec 10 061,37 zł podatku VAT.
Jeżeli podatnik nie złoży czynnego żalu, opóźnienie w zapłacie podatku VAT lub niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie może zostać uznane przez organ skarbowy za dokonane umyślnie, a zatem potraktowane jako wykroczenie, co może wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami dla przedsiębiorcy. Rodzaj nałożonej sankcji karnej za niewywiązanie się z obowiązku podatkowego zależy bowiem m.in. od tego, czy podatnik działał umyślnie oraz od szkodliwości społecznej popełnionego czynu.
Na przedsiębiorcę może zostać nałożona kara grzywny w wysokości od 260 do nawet 52 000 złotych (stawki aktualne na rok 2020). Jeśli natomiast przedsiębiorca w ogóle nie złoży deklaracji VAT, i zostanie to ujawnione podczas kontroli skarbowej, może zostać potraktowane już jako przestępstwo karno-skarbowe, za które grozi nawet kara więzienia.
Ile można się spóźnić z zapłatą podatku VAT?
Biorąc pod uwagę konsekwencje finansowe grożące za opóźnienia w zapłacie podatku VAT, najlepszą odpowiedzią na tak zadane pytanie jest: Nie należy spóźniać się z zapłatą VAT. Jeśli jednak zdarzy Ci się kilkudniowe czy nawet dłuższe opóźnienie, nie zwlekaj i jak najszybciej ureguluj zaległe należności podatkowe oraz złóż czynny żal, który pomoże uchronić Cię przed dotkliwymi sankcjami ze strony organów skarbowych.