Spis treści
Pożyczki bez zaświadczeń ZUS/US – nawet dla zadłużonych
Rzetelność przedsiębiorcy w terminowym opłacaniu obowiązkowych składek ubezpieczeniowo-rentowych jest istotna dla banku, ale niekoniecznie dla prywatnej firmy pożyczkowej.
W przeciwieństwie do banków większość pożyczkodawców nie wymaga od wnioskodawcy dostarczania zaświadczeń z ZUS-u czy urzędu skarbowego o niezaleganiu z zapłatą składek ubezpieczeniowych lub podatku. Mało tego – nie trzeba nawet dokumentować braku zaległości względem tych instytucji poprzez okazanie dowodów wpłat podatku lub składek ZUS (np. potwierdzenia wykonanych przelewów). Pozbawione od takich wymogów są m.in. oferty pożyczek firmowych w Providencie, Aasa, Monify.
Brak konieczności udowadniania, że z ZUS-em lub fiskusem jesteśmy „na czysto”, nie musi jednak oznaczać, że w każdej firmie dostaniemy pożyczkę pomimo zadłużenia wobec tych instytucji państwowych. Jeśli ze względu na nasz dług trafiliśmy na czarną listę przynajmniej jednego z BIG-ów (biur informacji gospodarczej), o szybkich pożyczkach możemy zapomnieć. Przynajmniej o tych w najkorzystniejszych cenach.
Jeśli nasza firma nie figuruje jeszcze w BIG-u, opóźnienia w płatnościach na rzecz ZUS-u lub fiskusa nie muszą być problemem w dostępie do ekspresowej gotówki. Wybrane firmy pożyczkowe dopuszczają udzielenie finansowania pomimo istniejących zaległości podatkowych lub składkowych przedsiębiorcy, przy czym spłata zobowiązań na rzecz tych podmiotów może być wręcz celem pożyczki.
Zadłużenie w ZUS-ie lub urzędzie skarbowym nie stanowi przeszkody we wnioskowaniu o pożyczkę m.in. w SpeedCash, Ascot Finance, RCB, Wealthon Fund, niemniej warto mieć na uwadze, że są to podmioty stosujące wymóg zabezpieczeń zawieranych umów w postaci ustanowienia zastawów.
Pożyczki bez BIK-u dla firm
Rozpatrując wniosek pożyczkowy, zarówno bank, jak i firma pozabankowa, ocenia, czy osobę wnioskującą o finansowanie stać na spłatę przyszłych rat. Badanie to określa się mianem analizy zdolności kredytowej. Przeprowadza się je poprzez porównanie przychodów klienta do jego stałych wydatków, wśród których najważniejszą rolę odgrywają płacone aktualnie raty, czyli bieżące zadłużenie kredytowe.
O źródle i wysokości swojego dochodu wnioskodawca informuje pożyczkodawcę sam – oświadczając te dane na piśmie lub przedkładając dokumenty, potwierdzające osiągane zyski.
Choć podczas uzupełniania wniosku o pożyczkę wnioskodawca zostanie poproszony o podanie wysokości rat spłacanych kredytów i pożyczek oraz limitów w kontach czy na kartach kredytowych, większość firm pożyczkowych i tak sprawdzi BIK klienta. Oczywiście: za jego wcześniejszą zgodą, która jest wymagana do uzyskania wglądu w historię kredytową danej osoby, przechowywaną przez Biuro.
W raporcie BIK będą widoczne zarówno wszystkie obecne zadłużenia kredytowe klienta, jak i te przeszłe, o ile sam zainteresowany nie wycofał zgody na przetwarzanie danych o zobowiązaniu po jego całkowitej spłacie.
Na rynku można jednak znaleźć firmy, które nie weryfikują BIK-u klientów firmowych lub udzielają pożyczek pomimo niekorzystnej historii kredytowej. Negatywny BIK przedsiębiorcy nie przeszkodzi w uzyskaniu pożyczki m.in. w SpeedCash i Ascot Finance.
Pieniądze pozyskane z pożyczki bez BIK-u mogą zostać przeznaczone na dowolny cel, w tym pensje pracowników, zakup sprzętów biurowych, maszyn lub urządzeń, remont, zapłatę zobowiązań i zaległości wobec ZUS-u/US-u czy inwestycje.