16 stycznia 2020

Kredyt dla firmy jednoosobowej

Kredyt dla firmy jednoosobowej
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z dużą satysfakcją i swobodą w działaniu. Jednak oznacza również wiele trudności, z którymi nie spotkamy się na etacie. Jest też wiele kosztów i niejednokrotnie przychodzi moment, kiedy brakuje pieniędzy na stałe zobowiązania albo inwestycje. Wtedy też w głowie zaczyna kiełkować myśl o kredycie.Organizacja pracy i formalności w firmie jednoosobowej wyglądają nieco inaczej niż w firmach, w których jest więcej pracowników i w spółkach. W przypadku kredytów i pożyczek też nie wszystko wygląda tak samo. Sprawdźmy, jak można wziąć kredyt dla firmy jednoosobowej.

Jak uzyskać kredyt dla firmy jednoosobowej?

Starając się o pieniądze mamy do dyspozycji różne możliwości w zależności od tego, czy chcemy wnioskować o kredyt jako osoba fizyczna, czyli właściciel firmy, czy konkretnie jako firma. Wynika to z tego, że przy jednoosobowej działalności gospodarczej właściciel ponosi całą odpowiedzialność za firmę. Oznacza to, że patrząc z perspektywy prawa obojętnie, czy zaległości w płatnościach mamy my, czy nasza firma, to i tak my będziemy musieli ponieść odpowiedzialność.

Zdolność kredytowa jednoosobowej działalności

Nie ma znaczenia to, czy starać się będziemy jako osoba fizyczna, czy firma, banki bardzo szczegółowo prześwietlą naszą sytuację finansową. Wszystkie banki muszą pracować w zgodzie z Prawem Bankowym, a to wymaga, by klient miał zdolność kredytową. Oznacza to, że będziemy w stanie terminowo spłacać swoje zobowiązanie. Przede wszystkim bank sprawdzi naszą historię kredytową i to, czy nie zalegamy z płaceniem rat, składek, podatków i innych dotychczasowych zobowiązań. Ale nawet kiedy wydawałoby się, że sytuacja w BIK wygląda w porządku, nie każda firma może uzyskać kredyt.

Zła wiadomość jest taka, że wobec osób, które prowadzą działalność gospodarczą, wymogi są surowsze. Nie da się ukryć, że znacznie większe możliwości na tej płaszczyźnie mają ci, którzy dostarczą zaświadczenie o zatrudnieniu.
Kredyt dla firmy jednoosobowej wcale nie jest tak łatwo osiągalny, jakby się wydawało na pierwszy rzut oka. Aby obliczyć dochód, od przychodu odliczamy koszty. Często to właśnie takie wartości podaje się, starając o kredyt. Tymczasem banki odliczają od kwoty, jaka nam wyjdzie podatki i składki. Ostatecznie może się okazać, że pomimo tego, że nie mamy nigdzie żadnych zaległości i jesteśmy terminowi, to zdolności kredytowej nie mamy.

Gdzie jeszcze możemy napotkać przeszkody?

Zdolność kredytowa nie jest jedyną trudnością, z jaką możemy się spotkać. Zawsze zatrudnionych na etacie uważa się za bardziej wiarygodnych i wypłacalnych. Wynagrodzenie pracownika uważa się za coś stałego, natomiast dochód firmy jest zmienny, więc wiąże się niepewnością. Najtrudniejszą sytuację mają firmy, które są młode. Niemal każdy bank odrzuci wniosek osoby, której firma funkcjonuje na rynku krócej niż 12 miesięcy. W części przypadków wymaga się nawet 24 miesięcy działalności. Jeśli zdążyliśmy w tym czasie zawiesić działalność, to bank będzie liczyć okres obecności na rynku od dnia wznowienia działalności. Wpływ na to, czy zostanie przyznany kredyt dla firmy jednoosobowej ma także branża, w jakiej działamy. Banki analizują, czy nasza branża jest uważana za ryzykowną, czy stabilną.

Wśród wymogów formalnych, jakie musimy spełnić, jest dostarczenie wielu dokumentów. Jednym z ważniejszych są zaświadczenia o niezaleganiu w ZUS i US. Bez względu na to, jakie są dochody firmy, są to stałe comiesięczne koszty, których terminów musimy bardzo pilnować. Jeżeli mamy jakiekolwiek zaległości w urzędach, bank odprawi nas z kwitkiem. Oprócz tego konieczne może być okazanie wyciągów z konta, tabele amortyzacji itd. Wszystkie te formalności zajmują mnóstwo czasu. Jeżeli liczymy na to, że pójdziemy do banku, przedstawimy wszystkie dane i od razu dostaniemy pieniądze, to jesteśmy w błędzie. Analiza naszej sytuacji będzie trwała. Dla porównania osoba, która jest zatrudniona na umowę o pracę, może dostać decyzję nawet w jeden lub kilku dniu, a przy firmie proces ten trwa nawet kilkanaście dni.

A jeśli nie w banku, to gdzie?

Patrząc na powyższe, nietrudno dojść do wniosku, że kredyt dla firmy jednoosobowej w większości przypadków albo jest trudny do uzyskania, albo wręcz niemożliwy do uzyskania. Tymczasem czasem pieniądze są potrzebne, i to szybko. Zdając sobie sprawę z tego, że w banku nikt nie spojrzy na nas przychylnie, lub jesteśmy już po decyzji odmownej, warto rozważyć współpracę z pozabankowymi firmami finansowymi. Są one znacznie bardziej elastyczne, bo nie obowiązuje ich Prawo Bankowe a Kodeks Cywilny.

Nie musimy sprostać tylu formalnościom, a sam proces weryfikacji jest znacznie krótszy niż w banku. Jednak trzeba pamiętać, że firmy pożyczkowe bardzo różnią się między sobą, a to, że mają dużą swobodę, jest dobre i niedobre. Mogą ustalać swoje zasady, z których jedne będą dla nas korzystne, inne już niekoniecznie. Dlatego też, zanim podpiszemy umowę, powinniśmy się dobrze przyjrzeć warunkom i zastanowić, czy to jest właśnie to, czego nam potrzeba.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x