2 czerwca 2020

500 plus. Kiedy wypłata świadczenia?

500 plus. Kiedy wypłata świadczenia?
Rządowy program „Rodzina 500+” od czterech lat jest jedną z najpopularniejszych form wsparcia finansowego dla polskich rodzin. Komu i kiedy wypłacane jest świadczenie?

Wypłata 500 zł na każde dziecko

Świadczenie wychowawcze, znane też jako „500 plus”, to jeden z prorodzinnych projektów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców wszystkich dzieci zamieszkałych w Polsce, bez względu na dochody rodziny. Środki wypłacane są regularnie co miesiąc wszystkim rodzicom, którzy złożyli wniosek o przyznanie świadczenia, w kwocie 500 złotych netto na każde dziecko. Jeśli zatem w rodzinie jest dwoje dzieci, to miesięczne wsparcie dla rodziny wynosi  1 000 zł netto, troje – 1 500 zł netto, czworo – 2 000 zł netto itd. W skali roku daje to pokaźną kwotę. Świadczenie wychowawcze jest nieopodatkowane, co oznacza, że beneficjent nie musi od uzyskanych środków płacić podatku dochodowego. Od 1 lipca 2019 roku nie obowiązuje także żadne kryterium dochodowe, bez względu na to, czy starasz się o przyznanie świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko czy kolejne. Nie ma również znaczenia stan cywilny rodziców dziecka.

Każdy rodzic dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia, może otrzymywać świadczenie. Przy czym dla jednego dziecka pełne świadczenie może pobierać tylko jeden rodzic. Jeśli zatem wniosek o 500+ złożyła matka dziecka, ojciec nie może już tego zrobić. W przypadku, gdy rodzice są po rozwodzie lub nie wychowują dziecka razem, świadczenie otrzyma rodzic, sprawujący nad dzieckiem faktyczną opiekę. Wyjątkiem jest opieka naprzemienna. Wtedy każde z rodziców otrzymuje co miesiąc po połowie świadczenia (po 250 zł).

500 plus na pierwsze dziecko. Kiedy wypłata?

W celu skorzystania z programu „Rodzina 500+”, rodzic dziecka – matka lub ojciec – musi złożyć wniosek o wypłatę środków. Za przyjmowanie wniosków i wypłatę świadczeń odpowiadają samorządy. Wniosek o 500 plus najlepiej złożyć, tuż po tym, jak nowo narodzonemu dziecku zostanie nadany numer PESEL, aby wniosek został jak najszybciej rozpatrzony i środki zaczęły wpływać na konto. Jeżeli rodzice złożą wniosek w terminie do 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka, świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od dnia narodzin. Jeżeli przekroczą termin 3 miesięcy – świadczenie będzie wypłacane dopiero od miesiąca złożenia wniosku. Warto się zatem pośpieszyć.

Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie świadczenia jest złożenie wniosku online za pośrednictwem systemu transakcyjnego banku, w którym posiadasz konto osobiste. Do elektronicznego wniosku nie trzeba dołączać żadnych dokumentów, jego złożenie i rozpatrzenie jest bezpłatne, a środki z 500 plus będą przelewane na numer konta, pod który „podpięty” został wniosek. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dodatkowo eliminujące ryzyko pomyłki przy przepisywaniu numeru konta do wniosku. Alternatywnym rozwiązaniem jest złożenie wniosku za pomocą platformy Emp@tia lub PUE ZUS. Osoby, które z rozmaitych przyczyn nie mogą lub nie chcą składać wniosku zdalnie, tradycyjnie mogą załatwić sprawę osobiście udając się do urzędu.

Co ważne, aby jeszcze bardziej uprościć procedury, zrezygnowano ze standardowego wydawania decyzji administracyjnej, na rzecz przesłania krótkiej informacji o przyznaniu świadczenia na adres e-mail wskazany przez wnioskodawcę. Wniosek o wypłatę świadczenia 500 plus składa się co roku.

Kiedy wypłata 500 plus? Harmonogram

Zgodnie z przepisami, środki z programu 500 plus wypłacane są regularnie co miesiąc na numer konta wskazany przez rodzica, który złożył wniosek. Kiedy jednak można się spodziewać wypłaty środków? Dokładne terminy wypłat środków zależą od instytucji, która za nie odpowiada, urzędy stosują bowiem różne systemy. Większość z nich udostępnia harmonogramy świadczeń socjalnych na cały rok z góry na swoich stronach internetowych, warto się z nimi zapoznać. Rozpiętość terminów wypłat świadczenia wychowawczego może w różnych rejonach kraju sięgać nawet dwóch tygodni. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Gdańskie Centrum Świadczeń z zasady wypłaca 500 plus za dany miesiąc po 25 dniu tego miesiąca, ale w praktyce środki często przelewane są rodzicom o kilka dni wcześniej, a w miesiącach „świątecznych”, jak kwiecień czy grudzień nawet w połowie miesiąca. Poznańskie Centrum Świadczeń informuje bez większych szczegółów, że wypłaty 500 plus dla beneficjentów realizowane są do ostatniego dnia każdego miesiąca. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach wypłaca świadczenie do 10 dnia każdego miesiąca. W Warszawie wypłaty zależą od urzędów poszczególnych dzielnic. I tak na przykład mieszkańcy Woli i Ursynowa mogą się spodziewać wypłat 500 plus około 25-28 dnia miesiąca, a mieszkańcy Ochoty trochę później, bo– 28-29 dnia miesiąca. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach realizuje przelewy w kolejności alfabetycznej nazwisk beneficjentów, zaczynając od około połowy miesiąca. Również w połowie miesiąca otrzymują 500+ osoby, które wypłacają gotówkę w kasie MOPR.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 3.2 / 5. Głosy 9

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x