22 kwietnia 2020

Zawieszenie rat kredytu w PKO w czasie pandemii koronawirusa

Zawieszenie rat kredytu w PKO w czasie pandemii koronawirusa
Epidemia koronawirusa wpływa negatywnie na gospodarkę i portfele wielu Polaków, dlatego PKO Bank Polski oferuje swoim klientom możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów. Przeczytaj, na czym polegają wakacje kredytowe w PKO i jak z nich skorzystać.

Koronawirus a kredytobiorcy

Po ogłoszeniu przez polski rząd stanu zagrożenia epidemicznego w marcu bieżącego roku, Związek Banków Polskich opracował pakiet działań pomocowych dedykowany klientom banków, którzy z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.

Szczególnie ważną grupą są kredytobiorcy, wśród których wielu utraciło możliwość terminowego regulowania zobowiązań kredytowych, z uwagi na utratę pracy lub znaczne obniżenie bieżących dochodów. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób, które znalazły się nagle w trudnej sytuacji materialnej, przygotowano rozwiązanie polegające na możliwości czasowego odroczenia płatności rat kredytów.

Choć z założenia, wszystkie banki miały zapewniać klientom podobną pomoc, w praktyce w różnych bankach oferta „wakacji kredytowych” wygląda nieco inaczej. W tym artykule przedstawiamy zasady zawieszania rat w banku PKO BP.

Odroczenie spłaty kredytu w PKO w czasie koronawirusa

PKO Bank Polski oferuje klientom możliwość zawieszenia płatności do 3 rat kredytowych bez wydłużenia okresu kredytowania. Z odroczenia spłaty kredytu mogą skorzystać osoby, które zaciągnęły: pożyczkę gotówkową, kredyt gotówkowy, pożyczkę hipoteczną oraz kredyt hipoteczny.

Klient zainteresowany skorzystaniem z tego rozwiązania, może złożyć wniosek online bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem serwisu internetowego iPKO. Obsługa wniosku przez bank może potrwać do 14 dni i nie wiąże się z żadnymi opłatami. O podjętej decyzji bank poinformuje klienta za pośrednictwem kanału wskazanego we wniosku: SMS-em lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. We wniosku trzeba podać taki sam numer telefonu komórkowego, jaki jest już w posiadaniu banku.

Ważne: Poprawnie wypełnionego wniosku nie da się anulować.

Jeśli osoba składająca wniosek posiada zaległości w spłacie kredytów, wniosek będzie rozpatrywany przez Centrum Restrukturyzacji i Windykacji.

Zasady wakacji kredytowych w banku PKO

Klienci banku PKO BP mogą zawiesić od 1 do 3 rat kredytu. W przypadku pożyczki lub kredytu gotówkowego kredytobiorca może wybrać, czy chce zwiesić spłatę całej raty czy tylko jej części kapitałowej. Dla produktów hipotecznych nie ma możliwości wyboru – zawieszona zostaje pełna rata (kapitałowa i odsetkowa). W obu przypadkach, w okresie zawieszenia wymagane do spłaty są jednak składki ubezpieczeniowe.

Przed złożeniem wniosku warto mieć na uwadze, że oferta odroczenia płatności rat w banku PKO nie przewiduje wydłużenia okresu kredytowania. Oznacza to, że suma zawieszonych rat zostanie równomiernie rozłożona na raty pozostałe do spłaty po wznowieniu harmonogramu, w wyniku czego ich wysokość ulegnie podwyższeniu. Może się więc okazać, że nowe wyższe raty będą stanowić zbyt duże obciążenie dla budżetu domowego.

Kolejną kwestią wartą rozważenia jest liczba rat, których spłatę chcesz odroczyć, ponieważ od tego zależy liczba wniosków, które musisz złożyć. W przypadku kredytu gotówkowego sprawa jest prosta – do zawieszenia trzech rat wystarczy jeden wniosek. Jednak jeśli spłacasz kredyt hipoteczny, jeden wniosek zawiesza spłatę tylko jednej raty. Jeśli chcesz więc odroczyć płatność dwóch lub trzech rat, musisz złożyć odpowiednio – dwa albo trzy wnioski.

Żeby zawieszenie płatności objęło już najbliższą ratę kredytu, wniosek należy złożyć najpóźniej na 3 dni robocze przed jej terminem płatności. Jeśli złożysz wniosek później (1-2 dni przed terminem), najbliższą ratę będziesz musiał/a spłacić zgodnie z harmonogramem, natomiast zawieszona zostanie dopiero płatność za kolejny miesiąc.

Zawieszenie rat kredytu w PKO BP online

W celu złożenia wniosku online:

  1. Zaloguj się na swoje konto w iPKO i wybierz kolejno: Oferty i wnioski > Dyspozycje / Zaświadczenia > Nowa dyspozycja
  2. Wybierz rodzaj wniosku – kategorię (kredyt hipoteczny lub pożyczka gotówkowa), rodzaj wniosku (Dyspozycja) i podkategorię (Zawieszenie spłaty raty (wakacje kredytowe).
  3. Wypełnij wniosek (większość danych zostanie uzupełniona automatycznie).
  4. Wybierz formę kontaktu ze strony banku (e-mail, SMS) i potwierdź dyspozycję.

Czy zawieszenie rat kredytu w PKO ma jakieś konsekwencje?

Jeżeli zdecydujesz się na zawieszenie rat spłacanego kredytu i bank rozpatrzy Twój wniosek pozytywnie, informacja o zawieszeniu zostanie przekazana do Biura Informacji Kredytowej, gdzie będzie widoczna dla wszystkich podmiotów z niego korzystających, w tym innych banków.

Kto nie może skorzystać z odroczenia spłaty kredytu w PKO BP?

Aktualnie z wakacji kredytowych PKO BP nie mogą skorzystać klienci spłacający kredyty zaciągnięte w ramach programu „Rodzina na Swoim” (jeżeli trwa jeszcze okres objęty dopłatami) oraz preferencyjne kredyty studenckie, choć bank rozważa wprowadzenie takiej możliwości.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 4 / 5. Głosy 10

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian
3 lat temu

Witam potrzebuje wniosek o zawieszenie umowy z regulacji ustawowej 4.0

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x